25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HPden Potansiyelini Keşfet Projesi
17 Mart 2012 Cumartesi 19:04

HP'den Potansiyelini Keşfet Projesi

HP Türkiye Hayata Projeler Grubu’ndan Engellilerin Eğitilmesi ve İstihdamı için Potansiyelini Keşfet Projesi başlattı.

2010 yılında HP Türkiye çalışanları tarafından tamamıyla gönüllülük esasıyla kurulan ve ülkemizde kadın, engelliler, genç kuşaklar gibi kritik sosyal konulara odaklanan Hayata Projeler Grubu, 25 Şubat 2012 tarihinde şimdiye kadar geliştirdiği en büyük proje olan Potansiyelini Keşfet Projesini Alternatif Yaşam Derneği (AYDER), ALV Yönetim ve Danışmanlığı, Bilge Adam, Data Market, Kariyer.Net ve Koçluk Platformu Derneği ile birlikte başlattı.

AYDER’in İstanbul, Batı Ataşehir’deki merkezinde açılışı yapılan Potansiyelini Keşfet Projesi, engellilere eğitim ve istihdam olanağı sağlamak amacıyla verilen bilgisayar, kişisel gelişim, özgeçmiş yazma, mülakat teknikleri ve koçluk gibi eğitimlerden oluşuyor.

Proje kapsamında, firmalardan engelli istihdam ederken aradıkları özellikleri bir anket aracılığıyla toplayan Hayata Projeler Grubu, işverenlerin yeterlilik gereksinimlerine göre düzenlenen eğitimlerin tamamlanmasının ardından, bu kurslara katılan engellilerin en az yarısının işe yerleştirilmesini amaçlıyor. Proje eğitimleri kur başına iki buçuk ay sürecek ve bir yıl içerisinde dört kur boyunca devam edecektir. AYDER işbirliğiyle derneğin Batı Ataşehir’deki merkezinde altyapısı ve donanımı HP Türkiye ve Data Market tarafından kurulan özel bir bilgisayar laboratuvarında verilecek eğitimler Hayata Projeler Grubu’nun 2012 için geliştirdiği 14 proje arasında en kapsamlı çalışma olarak öne çıkıyor.

Hayata Projeler Ekibi Başkanı Seride Samurkaş Karaç, proje ilgili açıklamasında HP Türkiye’nin ülkemize yaptığı yatırımlar ile 23 yıldır Türk ekonomisine katma değer sağlayan önemli bir paydaş olduğunu ve Türkiye’de bilgi toplumuna dönüşüm sürecini tamamlamak üzere bilgi teknolojilerini yaygınlaştırmak için büyük çaba sarf ettiğini belirtti. Karaç, “Ancak, biz Hayata Projeler Ekibi olarak bu uzun vadeli ve büyük çaplı planları hayatın içinden somut adımlarla daha ileriye taşıyoruz. Hayata Projeler Grubu olarak hazırladığımız Potansiyelini Keşfet Projesi kapsamında engellilerin istihdam edilmesine yönelik eğitim programlarını ve bilgisayarlı eğitim laboratuvarını hazırladık. Hayata Projeler Grubu engellilerin iş ve gelir sahibi olmasını sağlamaya yönelik çabasıyla Türkiye’de bu alandaki diğer gönüllü girişimleri de teşvik etmeyi amaçlıyor” dedi.
 

Gönüllülük esasına dayalı sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren Hayata Projeler Grubu, internetin içine doğan Y Kuşağına, kadın-erkek eşitliğine ve engellilerin iş hayatına kazandırılmasına odaklanıyor. 2011’de TOFD, KEDV, Fütürizm Dernegi gibi sivil toplum kuruluslarıyla birlikte projeler üreten Hayata Projeler Grubu 2011 yılının ana projesi olan Çaylak Asçının El Kitabı projesiyle KEDV’e finansal kaynak yarattı. 2012 yılı için 14 farklı proje belirleyen grup JA-YE (GBEV) Sirket Programı Projesi, OSGD ile Kardes Okul Projesi, Zihinsel Engellileri hedefleyen ve uluslararası bir proje olan Best Buddies Projesi ve OnlyOneTeam ile sosyal sorumluluk konusunda farkındalık yaratma projelerinde çalısmalarını sürdürüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları