29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HP, Mali Sonuçlarını Açıkladı
22 Şubat 2009 Pazar 11:21

HP, Mali Sonuçlarını Açıkladı

HP, birinci mali çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını duyurdu. Buna göre HP 28,8 milyar dolar net gelir elde etti.

HP 31 Ocak 2009"da sona eren birinci mali çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını duyurdu. Buna göre HP önceki yıldan yüzde 1, kur ayarlamalarına göre yüzde 4 daha yüksek olarak 28,8 milyar dolar net gelir elde etti.

Birinci çeyrekte, GKMİ işletme karı 2,5 milyar dolar oldu ve GKMİ seyreltilmiş hisse başına (SHB) kazanç ise geçen yıl aynı dönemdeki 0,80 dolar rakamından 0.75 dolara geriledi. GKMİ-dışı işletme karı 3,1 milyar dolar olarak gerçekleşirken, GKMİ-dışı SHB kazanç ise geçen yılki 0,86 dolardan 0,93 dolara yükseldi. GKMİ-dışı mali bilgilere, vergi sonrası bazdaki 431 milyon dolar ya da 0,18 dolarlık seyreltilmiş hisse başına kazanç dahil edilmemiştir. Bunlar öncelikle gayri-maddi varlıkların satın alımlarına dair amortismanlar, yeniden yapılanma masrafları ve satın alma masraflarına ilişkindir. GKMİ uyarınca ve GKMİ dışı seyreltilmiş hisse başı kazanç kur sabitleme kayıplarıyla ilişkili 0,03 dolarlık masrafları da içerir.

"HP zorlu pazarda iyi performans gösteren bir pazar lideridir," diyen HP Başkan ve CEO"su Mark Hurd sözlerine şöyle devam etti: "Pazar gücümüz, disiplinli maliyet yönetimimiz ve çok geniş yelpazedeki portföyümüz küresel pazarda HP"yi farklılaştırmamızı ve temel pazarlarda pay kazanmamızı sağlıyor."

HP"nin sahip olduğu gelir Amerika kıtalarında % 11 artarak 12,4 milyar dolar olurken; Avrupa, Ortadoğu ve Afrika"da %3 düşerek 12 milyar dolar, Asya Pasifik"te ise %11 düşerek 4,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kur ayarlamaları dikkate alındığında ise gelir Amerika kıtalarında %13, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika"da %1 oranında büyürken, Asya Pasifik"te %9 düştü. Birinci çeyrekte ABD dışından elde edilen gelir toplam gelirin %65"ini oluştururken, BRIC ülkelerindeki (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) gelir önceki yıla göre %22 oranında düşerek toplam gelirin %7"sini oluşturdu.

HP 2009 mali yılı ikinci çeyrek gelirlerinin önceki yılın bu dönemine göre yaklaşık yüzde iki ya da üç oranında düşeceğini tahmin ediyor.

2009 mali yılı ikinci çeyreği GKMİ seyreltilmiş hisse başı kazancın 0,70 dolar ila 0,72 dolar arasında, GKMİ-dışı seyreltilmiş hisse başı kazancın ise 0,84 dolar ila 0,86 dolar arasında seyretmesini beklemektedir. 2009 mali yılı ikinci çeyrek GKMİ-dışı seyreltilmiş hisse başı kazanç tahminlerine, öncelikle satın alınan gayri-maddi varlıkların amortismanı ve yeniden yapılandırma harcamalarıyla ilgili olarak hisse başına yaklaşık 0,14 dolar vergi sonrası maliyetler dahil edilmemiştir.

HP 2009 mali yılı gelirlerinin önceki yıla göre yaklaşık yüzde iki ila beş oranında düşeceğini tahmin etmektedir.

2009 mali yılının tümü için GKMİ seyreltilmiş hisse başı kazancın 3,19 dolar ila 3,31 dolar arasında, GKMİ-dışı seyreltilmiş hisse başı kazancın ise 3,76 dolar ila 3,88 dolar arasında seyretmesini beklemektedir. 2009 mali yılının tümü için GKMİ-dışı seyreltilmiş hisse başı kazanç tahminlerine, öncelikle satın alınan gayri-maddi varlıkların amortismanı ve yeniden yapılandırma harcamalarıyla ilgili olarak hisse başına yaklaşık 0,57 dolar vergi sonrası maliyetler dahil edilmemiştir.

HP"nin 2009 mali yılının tamamı ve ikinci çeyreğine yönelik genel bakışı 2009 mali yılı birinci çeyrekteki pazar koşullarının süreceği yönündedir. Buna ek olarak HP cari döviz kurunun 2009 mali yılının ikinci çeyreğinde ve 2009 mali yılının tamamında bir önceki yılın aynı dönemlerine kıyasla yüzde 7 ya da 8 puanlık bir olumsuz etkiye sahip olacağını beklemektedir.

HP"nin çeyrek kazanç tablolarına, ilave mali analizlere ve kazançlarla ilgili genel bakış sunumuna HP"nin Yatırım İlişkileri web sitesi olan www.hp.com/investor/home adresinden ulaşabilirsiniz.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları