25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hindistan’da Biyo Yakıtlı Baz İstasyonları
15 Haziran 2007 Cuma 15:46

Hindistan’da Biyo Yakıtlı Baz İstasyonları

Hindistan’ın Idea Cellular operatörü, Ericsson ve GSM Kurumu Gelişim Fonu, biyo-yakıtla çalışan dört baz istasyonu ile Idea’nın şebeke artırımını gerçekleştirdiğini duyurdu.

Hindistan’ın Idea Cellular operatörü, Ericsson (NASDAQ:ERIC) ve GSM Kurumu Gelişim Fonu, biyo-yakıtla çalışan dört baz istasyonu ile Idea’nın şebeke artırımını gerçekleştirdiğini duyurdu. Biyo-yakıt yerel olarak üretilebiliyor.

Maharashtra’da bulunan dört merkez de şimdiye kadar mobil şebeke erişimi olmayan ve güvensiz güç kaynaklarına sahip yeşil alanlar. Canlı şebekeler biyodizel üretimi için farklı kaynakların ve yerel üretim zincirinin oluşturulması yönündeki fizibilite çalışmalarını takip ediyor.

Baz istasyonları için enerji kaynağı olarak biyodizelin, konvansiyonel dizellere göre pek çok üstünlüğü bulunuyor. En önemli özelliklerinden biri, yerel olarak üretilebiliyor olması, kırsal bölgelerde istihdam yaratması ve taşıma ihtiyacını azaltması. Biyodizel, konvansiyonel dizele göre çevreyi daha az etkiliyor. Daha az saha ziyareti gerektirirken, aynı zamanda baz istasyonunun ömrünü uzatarak operatörler maliyetlerinde tasarruf sağlıyor.

Baz istasyonları için biyodizel öncelikle balık yağı ve yerel restoranlarda kızartma için kullanılan artık sebze yağlarından sağlanıyor. Uzun vadede, yerel olarak üretilen Jatropha yağının kullanılması planlanıyor. Biyodizel için seçilen kaynakların daha az çevresel etkisi bulunuyor ve üretim için çevresel duyarlılığı destekliyor.

Idea Cellular Yöneticisi Sanjeev Aga konu ile ilgili olarak “Biyo-yakıt kullanımı, Hindistan’daki kırsal alanlara iletişim erişiminin getireceği sosyal ve ekonomik faydaları yaratmamıza yardım ediyor” dedi.

Mobil operatörler için Uluslararası Ticaret Birliği GSMA’in Devlet ve Denetim İşleri’nden sorumlu Üst Düzey Yöneticisi Tom Phillips ise, “Biyo-yakıt gibi alternatif enerji çözümleri araştırmak, hala kapsama alanına girmeyen bölgelerdeki dünya nüfusunun %20’sini uygun maliyetle mobil şebekeye dahil etmek yönündeki gelişimde kilit noktayı oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

Ericsson Hindistan Başkanı Mats Granryd “Kırsal alanlardaki enerji engellerini aşacak çözümler, operatörlere elektrik şebekesinin ardındaki insanlara ulaşmada yardımcı olacak.” dedi ve ekledi “Telekomünikasyon endüstrisine biyo-yakıtın girişinde öncü rol oynamaktan gurur duyuyoruz.”

Hindistan hükümeti yerel şirketleri biyo-yakıtlara teşvik ediyor, böylelikle Idea Cellular bu alternatif enerji kaynağının lider temsilcilerinden biri haline geliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları