23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Henry Kissinger Türkiyeye Geliyor
24 Mayıs 2007 Perşembe 13:25

Henry Kissinger Türkiye'ye Geliyor

Akbank Kurumsal Bankacılık, ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’ı bir konferans vermek üzere 31 Mayıs’ta Türkiye’ye getiriyor.

Farklı fikirlerin özgürce tartışılacağı bir platform yaratmak hedefiyle her yıl alanında dünya çapında ün yapmış isimleri Türkiye’ye getiren Akbank Kurumsal Bankacılık, bu yıl da ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’ı bir konferans vermek üzere Türkiye’ye getiriyor. Akbank Kurumsal Bankacılık Grubu’nun davetlisi olarak Türkiye’ye gelecek olan Kissinger, 31 Mayıs’ta, Sabancı Center’da "Küresel Gelişmeler ve Türkiye / Geçmişten Ders Almak, Geleceği Anlamak" başlıklı bir konferans verecek.

Konuşmasında dünya ve Amerika siyaseti, uluslararası ilişkilerin ekonomi ve güvenlik üzerindeki etkileri, geçmişten dersler ve gelecek senaryoları gibi konuları ele alacak olan Kissinger, ABD’nin 20. yüzyılda geliştirdiği önemli devlet adamlarından biri olarak gösteriliyor.


Henry Kissinger kimdir

1973 - 1977 yılları arasında ABD’nin 56. Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Henry Kissinger, 1973 yılında Nobel Barış ödülüne layık görüldü. 1969-1975 yılları arasında ABD Başkan’ı Richard M. Nixon’ın Ulusal Güvenlik İşleri Asistanlığı’nı yapan Kissinger, hükümetteki görevinden ayrıldıktan sonra uluslararası danışmanlık firması Kissinger Associates’i kurdu. Dr. Kissinger halen firmanın başkanı olarak şirketlere yatırım fırsatları ve devlet ilişkileri konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

1954-1971 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Kissinger üniversitenin Kamu İdaresi Bölümü’nde ve Uluslararası İlişkiler Merkezi'nde görev aldı; 1957’den 1960’a kadar merkezin müdür yardımcılığını yürüttü. 1955 - 1956 Dış İlişkiler Konseyi, Nükleer Silahlar ve Dış Politika Çalışma Direktörü, 1956 - 1958 Rockefeller Brothers Fonu Özel Çalışmalar Projesi Direktörü, 1951 - 1971 Harvard Uluslararası Semineri Direktörü ve 1958 - 1971 Harvard Savunma Çalışmaları Program Direktörü olarak görev yaptı.

Kissinger’ın “Ending the Vietnam War” ( Vietnam Savaşı’nı Bitirmek), “Crisis: The Anatomy of Two Major Foreign Policy Crises” (Krizler: İki Büyük Dış Politika Krizi’nin Anatomisi), “Does America Need a Foreign Policy ?” (Amerika’nın bir Dış Politikaya İhtiyacı Var mı?), “Toward a Diplomacy for the 21 st Century” (21’inci Yüzyıl Diplomasisine Doğru), “Years of Renewal” (Yenilenme Yılları), “Diplomacy” (Diplomasi), “Years of Upheaval” (Karışıklık Yılları), “The White House Years” (Beyaz Saray Yılları) adlı kitapları bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları