23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Headhunter Kullanımı Artıyor
19 Ağustos 2008 Salı 13:05

Headhunter Kullanımı Artıyor

Antal International Türkiye Ofisi tarafından yapılan araştırma, yönetici seçme sürecinde headhunter firmaların giderek daha fazla kullanıldığını ortaya koyuyor.

Yönetici seçme ve yerleştirme hizmetleri veren Antal International"ın Türkiye Ofisi, firma yöneticileri ve insan kaynakları direktörleri arasında bir anket gerçekleştirerek, headhunter firmalarından hizmet alınma sıklığını araştırdı. Toplam 56 firmadan 84 üst düzey yönetici ve 42 insan kaynakları direktörünün katılımıyla hayata geçirilen araştırma, headhunter kullanımının iş dünyamızda giderek yükseldiğini ortaya koyuyor.

Antal International"ın Türkiye Ofisi"nin yaptığı araştırmaya göre 2006 yılında firmaların %18"i tüm yönetici seçme süreçlerinde headhunter firmalardan destek alırken, bu oran 2007"de %21, içinde bulunduğumuz 2008 yılında ise %28"e yükselmiş bulunuyor. Öte yandan yine bu yılın rakamlarına göre her iki firmadan biri ara sıra ya da pozisyona göre headhunter firmalara başvuruyor. 2006"da %20 olan bu oran 2007 yılında %32"ye yükselirken, 2008"de ulaşılan %50"lik oranla birlikte son iki yılda toplamda %150 artış kaydedilmiş bulunuyor.

Antal International Türkiye Genel Müdürü Mine Batıyel, yönetici seçme süreçlerinin firmalar için son derece kritik bir önem sahip olduğunun altını çiziyor: "Firmalar özellikle üst düzey pozisyonlar için geniş veritabanlarında araştırma yapabilen ve pozisyonun gerektirdiği özelliklere yönelik özel araştırmalar ortaya koyabilen headhunter şirketlerinden giderek artan bir oranda destek alıyorlar. Seçme süreci boyunca gizliliği hem aday hem de şirket açısından koruyoruz. Şirketin kendisinin ulaştığı takdirde olumsuz yanıt alabildiği kişilere, biz ulaştığımızda sonuç farklı olabiliyor. Öte yandan pek çok yönetici hakkında ayrıntılı raporlar oluşturarak, müşterimiz olan firmanın ihtiyacına en uygun olan adayları belirliyoruz. Bu da tabii ki yöneticinin yeni görevindeki başarı yüzdesini çok büyük oranda artırıyor."

Antal International Türkiye Genel Müdürü Mine Batıyel, uygulamakta oldukları yönetici seçme sürecini ise şu şekilde özetliyor: "Seçim yaparken başvurduğumuz ciddi bir aday havuzumuz var. Ancak bizi esas başarılı kılan nokta, profesyonelleri yakından takip etmemiz.Kim nerede, hangi pozisyonda çalışıyor bunu biliriz. Antal danışmanları üst düzey adaylar ile detaylı görüşmeler gerçekleştirirler. Müşterimize, beklentilerine en uygun 3 kişilik bir aday listesi sunarız. Adaylarımız ile yetkinlik ve başarı bazlı görüşmeler yapar ve kişilik özelliklerini anlamaya yarayan teknikler kullanırız. Müşterilerimiz adaylarımız ile yurtiçi ve yurtdışında, farklı ortamlarda farklı seviyelerde görüşmeler yaparlar. Bütün bu görüşmelerin her türlü lojistiğini biz üstleniriz. Bir projeye başladığımızda, projenin ilk gününden adayımız şirkete katılana kadar geçen süreçte adayımıza koçluk yaparız. Bu kapsamda adayımız, istifası, yasal hakları, yeni iş teklifini değerlendirirken dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgilendirilir. Adaylarımıza her türlü kanuni bilgiyi ise Hukuk Bölümümüz aracılığıyla veririz. Bir üst düzey yöneticinin yeni bir şirkete katılmasının 3 ile 6 ay arasında bir sürede gerçekleştiğini de belirtmek isterim."

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları