27 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hazır Yemekte Fiyat Artışı Enflasyonu Solladı
18 Aralık 2007 Salı 15:56

Hazır Yemekte Fiyat Artışı Enflasyonu Solladı

YESİDEF, resmi enflasyon ile sektörün kullandığı temel ürünlerdeki fiyat artışının arasında büyük bir uçurum oluştuğuna dikkat çekti.

Toplu yemek sektörünün önde gelen kuruluşlarının çatı örgütü olan Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) resmi enflasyon ile sektörün kullandığı temel ürünlerdeki fiyat artışının arasında büyük bir uçurum oluştuğuna dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından son açıklanan verilere göre yıllık enflasyonun yüzde 8,4 olarak tespit edildiğini hatırlatan YESİDEF Başkanı Necat Aydın “Oysa bizim sektörümüzdeki fiyat artışları bu oranı üçe katlayacak duruma geldi. Bu durumda sektör zararına yemek satmaya başladı. Zararına satış yemekte kaliteyi tehdit ediyor. Bu durumda istifade etmek isteyen bazı fırsatçıların ekmeğine yağ sürüyor” dedi.

YESİDEF bünyesinde yer alan derneklerden İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği (İYSAD) Başkanı Basri Kalaycıoğlu da resmi enflasyon ile toplu yemek sektörünün temel girdilerinde artış arasındaki makasın açılmasının sektörü tehdit ettiği gibi kalitesiz ve sağlıksız yemek vermeye hazır merdivenaltı satıcıların devreye girmesine neden olduğuna dikkat çekti ve şöyle konuştu.

Toplam maliyetin % 51’i gıda malzemesi olduğu varsayımıyla Kasım 2007 itibarı ile 4 kap seçmesiz yemeğin ekmek, kar hariç taşıma usulü ile yerinde teslim (dağıtım işçiliği hariç) maliyeti 3,56 YTL/adettir. Kasım 2006'da ise bu maliyet 2,93YTL/adetti. Buradan da görülmektedir ki yıllık yemek maliyet artışı % 22’dir.

Toplu yemekte maliyetin ağırlıklı kısmını oluşturan gıda fiyatlarındaki artış ise yüzde 27’nin üzerindedir. Bu durumda yüzde 8,4’lük enflasyon artışı bizim maliyet artışımızı yansıtmıyor. Başta kuraklık olmak üzere birçok nedenden kaynaklanan yüksek artışlar toplu yemek sektörünün belini büküyor.

Yaklaşık 5 milyar dolarlık ciroya sahip, 350 bin çalışanın istihdam ( Dolaylı 1,5 milyon istihdam) edildiği sektörde çok zor günler yaşanıyor. İşini düzgün yapmak isteyen çok sayıda üyemiz işini durdurmayı ciddi ciddi düşünmeye başladı. Dolaylı olarak 1,5 milyon insanı yakından ilgilendiren sektörümüz önümüzdeki günlerde yeni yemek fiyatlarını belirleyecek.

Eğer işyerleri enflasyon oranında bir artışı gündeme getirirse o zaman toplu yemek sektörünün eli kolu bağlanacak. Çünkü fiyatlar enflasyonun çok üzerinde arttı. Bu durumda bizim firmalarımızın sıkıntıya girmesinden daha büyük bir tehlike toplumu bekliyor. Enflasyon kadar artış yaparak yoluna devam etmek isteyecek, fiyatları sınırlayacak firmalar olacak. Açıkça ifade edeyim bu fiyatlarla yemek verenler kaliteden ödün vermek durumunda kalacak. Verilen o yemeğin sağlıklı olduğu söylemek asla mümkün olmayacak. Onun için biz şunu söylüyoruz. Toplu yemek hizmeti alırken fiyata bakarak alınıyorsa, tüm sorumluluk, kalite ve hijyen anlamında alana aittir.

Bu durumda toplu yemek sektörünün müşterileri kalite ve fiyat artışında sıkışıp kalacak. Her gün binlerce insanı doyuran sektörümüz işte bu noktada herkesten anlayış bekliyor. Takdir edersiniz ki gıda fiyatlarındaki artışın sorumlusu biz değiliz. Bu artışın yarattığı etkiyi hep birlikte ortadan kaldırmak, sağlıklı ve kaliteli yemekten hem işverenlerimiz tarafından hemde sektör temsilcilerinin tarafından taviz verilmemesini istiyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları