18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayatımın Fikri Projesi 2 Yaşında
18 Aralık 2007 Salı 11:11

Hayatımın Fikri Projesi 2 Yaşında

Avea ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) tarafından düzenlenen Hayatımın Fikri projesi ikinci yılında sekiz üniversitede 2.400 gence ulaşmayı hedefliyor.

Hayatımın Fikri projesi, genç girişimci adaylarının henüz üniversitedeyken potansiyellerini ortaya çıkarmayı, onları desteklemeyi ve ürettikleri projeler ile yeni iş fikir ve alanları yaratmalarını hedefliyor. Proje 2007-2008 eğitim-öğretim yılında Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi, Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi, Kahramanmaraş’ta Sütçü İmam Üniversitesi, Çanakkale’de On Sekiz Mart Üniversitesi, İzmir’de Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Bolu’da Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Van’da Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Mersin’de Mersin Üniversitesi olmak üzere toplam sekiz üniversitede fakülte ve bölüm ayrımı yapmaksızın 2.400 gence ulaşmayı hedefliyor.

Hayatımın Fikri projesi eğitim, danışmanlık ve girişimcilik kurulu toplantısı aşamalarından oluşuyor. Projenin eğitim aşamasında uygulanabilir iş fikri, girişimcilik, fizibilite hazırlama ve iş planlaması konularında dersler veriliyor. Eğitimler tamamlandıktan sonra gençler, kazandıkları donanımla iş fikirlerini projelendirmeye başlıyor. Bu aşamada ise gençlere iki ay süreyle danışmanlık veriliyor. Son olarak iş planları hazırlanan projeler arasından eğitmenler tarafından ön eleme yapılıyor. Başarılı bulunan genç girişimci adayları projelerini, tanınmış girişimcilerden oluşan Gençlik için Girişimcilik kuruluna sunuyorlar. Bu projeler arasından uygun bulunanlar fonlanarak, gençler tarafından oluşturulan iş fikirlerinin hayata geçmesi sağlanıyor.

2006 – 2007 eğitim-öğretim döneminde başlayan projenin ilk yılında beş üniversiteden 1.500 kişiye ulaşıldı ve 155 iş fikri projelendirildi. Bunların arasından 62 öğrenci tarafından geliştirilen 42 proje kurul değerlendirmesine alındı ve 10 proje toplam 200.000YTL değerinde fon almaya hak kazandı. E-dönüşüm sürecinde bilgi teknolojileri ve eğitim danışmanlığı yapmayı planlayan bir proje de Avea Teknoloji Özel ödülünü kazandı. Projenin bütün ofis teknik ekipmanın yanısıra başlangıç sermayesi de Avea tarafından karşılandı.

Hayatımın Fikri Projesinden fon almaya hak kazanan projelerden biri olan ve etkileşimli pazarlama ve iletişim hizmetleri konularında danışmanlık hizmetleri vermek üzere kurulan Arena 2025 şirketinin yaratıcıları Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden Ogün Kayımoğlu ve Ali Murat Ceylan, işlerini kurduktan sonra Hayatımın Fikri’nin web sitesini tasarlayarak projeye katkıda bulundular.

2007 – 2008 eğitim-öğretim yılında projenin uygulandığı üniversite sayısı sekize çıkartıldı. İkinci döneminde 2.400 gence ulaşmayı hedefleyen projenin fon miktarı da 400.000YTL’ye çıkarıldı.

Hayatımın Fikri’nin, Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olan işsizlik ve istihdam problemine proaktif bir çözüm önerisi getirdiğini söyleyen Avea CEO’su Cüneyt Türktan: “Hayatımın Fikri, Türkiye’de girişimcilik eğitimini, projelerin fonlanmasını ve işini kuran gençlerin en kritik dönem olan ilk yıllarında danışmanlıkla desteklenmesini bir arada hayata geçiren tek projedir. Projemiz daha ilk yılında, istihdam yaratma maliyeti olarak 2.850.000 YTL’lik bir katma değer yaratmıştır. Örnek olabilecek bir model teşkil eden Hayatımın Fikri projesi ikinci yılında etki alanını genişleterek daha çok sayıda genç girişimceye ulaşacak ve daha çok projeye destek verecek.” dedi.

TOG Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil de konuşmasında Hayatımın Fikri’nin, gençlerimizin her alanda yaratıcı olmalarını ve girişimcilik ruhlarını özendirmeye yönelmesi dolayısıyla toplumsal dönüşüme ekonomik açıdan da katkı yapacak nitelikte bir proje olduğunu belirterek “Türkiye’nin çok değerli bir kaynağı var, o da gençlik. Yaş ortalaması 27 olan bir ülkeyiz. Bu genç nüfusumuz dolayısıyla potansiyelimiz çok yüksek. Biz yetişkinlere düşen en önemli görev de bu genç nüfusa yol açmaktır.” dedi.


TOG Hakkında

Aralık 2002’de kurulan Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) gençlerin öncülüğünde ve yetişkinlerin rehberliğinde toplumsal barış, dayanışma ve değişimi amaçlamaktadır. Toplum Gönüllüsü gençler, üniversitelerde kulüp, topluluk veya grup olarak örgütlenerek, belirledikleri ihtiyaçlara göre sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmektedirler. Kuruluşundan bu yana geçen süre içinde Türkiye’nin dört bir yanındaki 70 üniversite kampüsünde 14.000 genç gönüllüsüyle 800’ü aşkın yerel ve ulusal sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiren Toplum Gönüllüleri yerel kaynakları da değerlendirmektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları