18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hay Group 2008 Ücret Raporunu Açıkladı
16 Eylül 2008 Salı 11:36

Hay Group 2008 Ücret Raporunu Açıkladı

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Türk yöneticileri bu yıl da listenin üst sıralarında yer alıyor. Ancak, toplam pakete bakıldığında sıralama değişiyor.

Hay Group"un her sene yayınladığı, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde yönetici seviyesindeki özel sektör çalışanlarının ücretlerinin karşılaştırıldığı "Hay Group Dünya Yönetici Ücretleri Raporu"nun 2008 yılı versiyonu yayınlandı.

Bu sene 51 ülkede 20. Hay Referans seviyesindeki yöneticilerin dahil edildiği çalışmada, yöneticilerin aldığı net maaşlar her bir ülkenin geçim maliyetleri de hesaba katılarak nispi olarak karşılaştırıldı.

Türkiye"nin son birkaç senedir olduğu gibi yine üst sıralarda yer aldığı raporda, her bir kıtadaki yönetici seviyesindeki ödeme trendleri ve önümüzdeki dönemlerde beklenen değişimler hakkında detaylı yorumlar mevcut.

Araştırma sonuçlarına göre, Orta Doğu, Asya ve Doğu Avrupa"nın hızlı büyüyen ekonomilerindeki yöneticiler, genel olarak en yüksek harcama kapasitesine sahipler. Bu piyasalardaki yetenekli yönetici talebi arzın çok ötesine geçtiğinden, şirketler ihtiyaç duydukları yetenekleri bulabilmek için gelişmiş ekonomilerle rekabet etmek durumunda kalıyor. Bununla beraber, geçim maliyetini daha çok yerel faktörler belirlediği için yönetici maaşları göreceli olarak diğer ülkelere nazaran daha yüksek oranlarda seyrediyor.

Türk yöneticilerinin net gelirlerinin yaşam maliyeti de hesaba katıldığında oluşan göreceli değeri, dünyanın en yüksek maaşları arasında. Türkiye, listede 5. sırada ve yalnızca Orta Doğu"daki yüksek maaşlı ve vergi kesintisi görmeyen yöneticiler Türk yöneticilerin üzerinde yer alabiliyor. Karşılaştırma sonunda bir Amerikalı yöneticinin evine götürdüğü her 1dolar karşılığında bir Türk yöneticisinin eve 1.90 dolar götürdüğü görülüyor.

Hay Group Türkiye"den Ayşın Argüden"in konuya ilişkin görüşleri şöyle: "İlk bakışta bu sıralama çok çarpıcı gözükmekle birlikte son 6-7 yıldır Türkiye"de yaptığımız ücret araştırma sonuçları bu yükselen trendi göstermektedir. Yapılan çalışma, Türkiye"de 132 orta ve büyük ölçekli özel sektör firmasında çalışan 621 profesyoneli baz almaktadır. Hay Group referans seviyeleri, pozisyondan bağımsız olarak, iş büyüklüğüne göre değerlendirme yaptığından, çalışma temelini oluşturan veriler, özel sektör değerlendirmesi yapmak için en uygun bazı oluşturmaktadır. Fakat araştırmanın ortaya koyduğu tablo çok spesifik bir seviyede bütün dünyadaki pozisyonları karşılaştırdığı için, sadece bahsedilen seviye için incelenmeli ve sonuçlarda belirtilen ülkeler arası oranın her çalışan seviyesinde aynı olduğu sonucuna varılmamalıdır."

Özel sektörde üst seviyede görev yapan yöneticilere olan talep artışının nedeninin, direk olarak ekonomideki büyüme ve açılım ile doğru orantılı olduğunu belirten Argüden, "Özel sektörde son yıllarda gördüğümüz çift haneli büyüme ve yurtdışı yatırımlar bu profildeki yöneticilere olan talebi körüklemektedir. Özellikle telekom, enerji, inşaat, otomotiv ve finans gibi sektörlerde, donanımlı ve deneyimli Türk yöneticileri için artan bir rekabet görülmektedir." diyor.

Argüden sözlerine şöyle devam ediyor; "Talebin fazla olduğu yönetici tipine baktığımızda; en az iki dil bilen, çok iyi üniversitelerden lisans veya lisansüstü diploma sahibi, en az 15-20 yıllık çeşitli profesyonel yöneticilik görevleri üstlenmiş ve dünyanın çeşitli ekonomilerinden üst seviyedeki yöneticilerle işbirliği yapan bir profil karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde görülen global yönetici/lider talebindeki artış, bu donanımdaki Türk yöneticilere olan talebi de artırmıştır. Özellikle son 10 yılda Orta Doğu, Avrupa ve Kuzey Amerika"da çalışan üst seviyedeki yöneticilerle ilgili atama haberlerini basında da sık sık takip etmekteyiz."

"Toplam paket değerlendirilmeli"
Ayşın Argüden araştırma sonuçlarını özellikle Türkiye için yorumlarken dikkat edilmesi gereken konuları şu şekilde özetliyor: "Türkiye ile gelişmiş ülkelerde gelir ve satın alma gücü karşılaştırmasını yaparken, özellikle orta ve üst gelir seviyesindeki çalışan kesimin yaşam kalitesine katkıda bulunan sosyal güvenlik ve yatırım imkanlarının çok farklı olduğunu görmekteyiz. Gelişmiş ekonomilerde sosyal güvenlik sistemleri, sağlık, eğitim ve emeklilik gibi temel olanaklar yeterli seviyede karşılanabiliyorken, Türkiye koşullarında bu destek orta ve üst gelir seviyesinde çalışanlar için yetersiz kalmaktadır. Ülkemizde orta ve üst gelir grubundaki çalışanlar çocuklarını özel okula gönderirken, batıda çocukların büyük bir çoğunluğu devlet okullarında aynı kalitede eğitimi alabilmektedir. Bu nedenle, yönetici seviyesindeki kişiler, ailelerinin sağlık ve eğitim giderlerini ve özellikle de emeklilik döneminde, mevcut refah seviyelerini koruyabilmek için, gelişmiş ekonomilerdeki yöneticilerden daha yüksek seviyelerde gelir beklentisinde olmaktadırlar. Araştırma sonuçları; toplam gelir paketinden ziyade toplam nakit kazanca dayalı olduğu için, Amerika ve Batı Avrupa"daki pek çok yöneticinin ücret paketine dahil olan hisse senedi alma opsiyonu gibi uzun vadeli teşviklerin değerini yansıtmamaktadır. Öteden beri, Türk şirketleri maaşlara veya şirket arabaları gibi kısa vadeli teşviklere odaklanmıştır. Oysa uzun vadeli teşvikler, genel istihdam maliyetlerini artırmadan, işe giren-çıkan çalışanların devir oranının azaltılması ve şirketin uzun vadeli hedeflerine odaklanılabilmesi açısından Türk şirketleri için fırsat yaratmaktadır."

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları