24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hatay Arkeoloji Müzesi Sanal Ortamda
04 Ocak 2012 Çarşamba 15:38

Hatay Arkeoloji Müzesi Sanal Ortamda

Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi Özyeğin Üniversitesi'nin de desteğiyle sanal müzesine kavuştu

Özyeğin Üniversitesi, gönüllü ortaklarıyla Hatay Arkeoloji Müzesi’ni sanal ortama taşıdı. IBM öncülüğünde gerçekleşen örnek proje ile kültür mirasımızı dünyaya açma yolunda önemli bir adım atıldı. 13 ay önce Antakya’da düzenlenen ve Özyeğin Üniversitesi’nin de davetli olduğu IBM Çözüm Ortakları Liderler zirvesinde gündeme gelen Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi projesi kapsamında, Özyeğin Üniversitesi’nin de desteğiyle şu ana kadar 72 mozaik, 18 adet heykel ve Hatay’a ait 10 adet kültürel mirasın fotoğrafları ve videoları çekilerek sanal müzeye aktarıldı. Sanal müze projesi şu anda 360 derece görüntüleme seçeneği, bilgisayarlar için flash ve mobil cihazlar için HTML versiyonlar, tanıtım videoları ve fotoğrafları, kapsamlı envanter bilgileri, Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri gibi özelliklere sahip. Tarihe damgasını vuran bu eserler 15 Aralık 2011 tarihinde ise T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katıldığı bir törenle ziyaretçilerin kullanımına açıldı.

Gönüllü şirketler Hatay’ın zenginliklerini dünyayla buluşturdu
Gönüllülük girişimi çerçevesinde, dünyanın en zengin mozaik koleksiyonlarından birine sahip Hatay Arkeoloji Müzesi’nin mozaiklerini, tarihi sanat eserlerini ve Hatay’a ait diğer kültürel zenginlikleri dünyaya tanıtmak üzere bir sanal müze projesi oluşturuldu. Proje, Özyeğin Üniversitesi, Index Grup, Kanguru Sanat, 32 Bit Bilgisayar Hizmetleri, Marjinal Porter Novelli, önde gelen fotoğraf sanatçıları Fatih Demirhan ve Sadık Üçok’un gönüllü desteklerinin yanı sıra Kültür Bakanlığı, Hatay Valiliği, Antakya Belediyesi, Hatay Arkeoloji Müzesi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle IBM öncülüğünde hayata geçirildi.

Hatay ziyareti projeye ilham verdi
Ekibiyle birlikte bu projenin müze standartlarına göre veri toplama ve girişi ayağını yürüten Özyeğin Üniversitesi Kütüphaneler Direktör Vekili İlkay Holt, bu gönüllü ve örnek çalışmanın ortaya çıkış hikâyesini, ekibin kuruluşunu, gönüllü destek verenler arasındaki iş bölümünü ve sürecin yönetilmesini şöyle anlattı: “Proje fikrinin ilk kıvılcımları Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin ve Rektör Erhan Erkut’un IBM’in davetlisi olarak gerçekleştirdikleri Hatay ziyaretleri sırasında oluştu. Dünyanın ikinci büyük mozaik koleksiyonuna sahip arkeoloji müzesi olan Hatay’da gizli kalmış bu kültürel mirasın dünyaya açılması gerektiği fikrinden yola çıkılarak projenin ana hatları çizildi ve IBM’le konunun detayları görüşülmeye başlandı.
Özyeğin Üniversitesi olarak projenin müze standartlarına göre veri toplama ve girişi ayağını üstlendik. Bundan sonraki aşamalarda Avrupa’da uygulanmakta olan dijital kültür mirası projeleriyle entegre olabilecek standarda sahip bir altyapı oluşturma amacındaydık. Yazılım konusunda projenin gönüllü ortağı 32 Bit Bilgisayar Hizmetleri oldu. Eser girişleri için şablonları oluşturarak yazılımın altyapısını oluşturduk. Kaç eserin tanıtımı yapılacak, her bir eserin kaçar fotoğrafı çekilecek, tanıtım metinlerinde hangi bilgiler kullanılacak, tüm bu konular arkeologlarla da görüşülerek detaylı bir şekilde planlandı.”

Mozaikler müzelere sığmıyor, Hatay’a 35 bin m2’lik yeni bir müze daha geliyor
Şu anda yalnızca 960 m2’lik mozaiğin sergilenebildiği Hatay Arkeoloji Müzesi’nde, alan yetersizliğinden dolayı sergilenemeyen yaklaşık 2.000 m2’lik daha mozaik bulunduğunu söyleyen Özyeğin Üniversitesi Kütüphaneler Direktör Vekili İlkay Holt, “Hatay’da tüm bu mozaiklerin ve diğer kültür hazinelerinin sergilenebilmesi için toplam 35 bin m2’lik yeni bir müzenin 2013’te açılması planlanıyor. Daha sonra uygulama alanı genişletilerek müzedeki diğer eserler ve Türkiye’deki tüm müzelere uyarlanabilecek model bir çalışma olarak planlanan sanal müze projesi, ilk etapta seçilen 100 eser ile sınırlandırıldı ve bu eserler planlandığı şekilde bilgi ve fotoğraflarıyla sanal ortama taşındı. Bir araştırma üniversitesi olarak IBM koordinatörlüğünde yürüyen çok güzel bir ekip çalışması gerçekleştirdiğimize inanıyor, gizli kalmış önemli bir kültür mirasının yurt içi ve yurtdışından ulaşılabilir hale getirildiği örnek teşkil edecek bir projede yer almış olmaktan mutluluk duyuyoruz,” açıklamasını yaptı.

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Erhan Erkut ise projeyle ilgili olarak, “Geçen sene Temmuz ayında IBM’ in davetlisi olarak Hüsnü Bey ile birlikte Hatay'ı ziyaretimiz sırasında Arkeoloji Müzesini de görme şansı bulduk ve gördüklerimizden çok etkilendik. Henüz gezimiz sürerken, bu dünya kültürü harikalarını yurt içi ve yurtdışından daha fazla insan ile paylaşabilmek için bir sanal müze oluşturma fikri oluştu. IBM Türkiye Müdürü Michael Charuk ve Hüsnü Bey ile paylaşılan ve onların hemen destek verdiği bu fikrin kısa bir sürede hayata geçirilmiş olması sevindirici. Bu projeyi, kamu, özel sektör ve üniversite işbirliğinin de güzel bir örneği olarak görüyor, üniversitemizden projeyi destekleyen kütüphane ekibimize teşekkür ediyorum,” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları