29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halkbanktan İzmir Ticaret Odası Üyelerine
06 Haziran 2007 Çarşamba 18:19

Halkbank'tan İzmir Ticaret Odası Üyelerine

Halk Bankası Türkiye çapında başladığı “Ticaret ve Sanayi Odalarına yönelik destek” programı kapsamında İzmir Ticaret Odası ile imzaladığı protokol çerçevesinde, oda üyelerine uygun koşullarda kredi desteği veriyor.

69 yıldır Türkiye’nin ilk ve öncü KOBİ Bankası olan Halk Bankası, Türkiye’nin dört yanındaki sanayi ve ticaret odaları ile protokol imzalayarak KOBİ’lere verdiği desteği İzmir Ticaret Odası ile sürdürüyor. Halk Bankası, imzalanan protokoller kapsamında oda üyelerine uygun koşullarda kredi kullandırıyor.

Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın: “Halkbank olarak ‘Türkiye’nin ilk KOBİ Bankası unvanına yaraşır şekilde 69 yıldır faaliyetlerini sürdürerek ülke kalkınmasına, gelişmesine ve zenginleşmesine katkıda bulunuyoruz. Halk Bankası, mali yapısı, teknolojik imkânları ve insan kaynağı ile reel sektöre hizmet için çalışan bir bankadır. Geçmişte olduğu gibi bugün de esnaf-sanatkârın ve KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını uygun faiz oranları ve uzun vadeli krediler ile karşılamaya devam ediyoruz.

Protokol kapsamında Oda üyelerine; 36 ay vadeli ve 250.000 YTL limitli kredi kullanım imkanı sağlanmaktadır. Faiz oranı normal kredilerimize uyguladığımız orandan binde iki daha düşük olup %1,85’dir. KOBİ tanımına giren firmalara sadece Bankamızda %5 BSMV muafiyeti uygulandığı da dikkate alındığında, bu faiz oranının üzerinde bir maliyet avantajı sağlanmaktadır.

Ayrıca, imzalanan protokolle İzmir Ticaret Odası üyelerine azami 60 ay vadeye kadar firmaların yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ve yatırım kredilerinde ödemesiz dönemi bulunan aylık eşit taksitli Finansal Destek Kredisi kullandırılacak. Alt limiti tüm firmalar için 100.000 YTL, üst limiti 1.500.000 YTL olan Finansal Destek Kredisinin üst limiti KOBİ tanımı dışında kalan firmalar için 3.000.000 YTL olacak. Oda üyelerine kullandırılacak Finansal Destek Kredilerinde uygulanacak faiz oranı ise YTL’de TRLİBOR+3,5; yabancı para da LİBOR+3’ olacak.

Protokol kapsamında ayrıca 250.000 YTL limit dâhilinde ve azami 1 yıl vadeli; yıllık % 1,5 komisyon oranı ile gayri nakdi teminat mektubu kredisi de kullandırılacak.

Halk Bankası’ndan KOBİ’lere sağlanan imkanlar

Halkbank’ta, KOBİ’lere özel hazırlanan 50’ye yakın kredili ürün çeşidi bulunuyor. Yurt içi ve yurt dışı kaynaklı yatırım ve işletme kredileri, KOBİ’lerin nakit akışlarına uygun, esnek geri ödemeli olarak kullandırılan turizm, tarım, imalat ve teknoloji sektörlerine yönelik kredi çeşitleri, esnafa yönelik kooperatif krediler bunlardan bazıları.

Halk Bankası ayrıca, gelişen inşaat sektörüne paralel olarak yoğunluğu artan inşaat projelerinin kredilendirilmesi çalışmalarında da Konut Yapı Kooperatiflerinin ve Belediyelerin toplu konut projelerinin tamamlanmasına yönelik TOKİ Kaynaklı proje kredileri kullandırıyor. TOKİ kaynaklı kredilerdeki tecrübe ve bilgi birikiminden yola çıkarak konut ve işyeri yapı kooperatiflerinin konut ve işyeri inşaat projelerinin Halk Bankası kaynaklarından kredilendirilerek tamamlanmasına yönelik ürünler de müşterilere sunuluyor.

Halk Bankası, KOBİ’lerin teminat sorunlarının çözümü için ise Kredi Garanti Fonu ile yıllardır işbirliği içinde çalışıyor.

Halkbank yurtiçinden sağladığı kaynakların yanı sıra Avrupa Yatırım Bankası, Dünya Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı gibi uluslararası finans kuruluşlarından sağladığı fonlarla, KOBİ’lerin orta uzun vadeli yatırım ve işletme kredisi ihtiyaçları karşılamaktadır.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları