07 Mayıs 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güvenli Yaşam Eğitimi
04 Ocak 2011 Salı 15:51

Güvenli Yaşam Eğitimi

İPKM tarafından İSMEP Projesi kapsamındaki Güvenli Yaşam Eğitimleri, İstanbul'un 300 mahallesinde daha gerçekleştirilecek.

2009 yılından bu yana 27 bin İstanbulluya ulaşılan projede, yaklaşık 20 bin kişinin daha bu yolla afetlere karşı bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Güvenli Yaşam Eğitimleri"nin yaygınlaştırılması amacıyla gönüllü üniversite öğrencilerinin mahallelerde eğitim vermesini içeren projenin eğitmen adayı öğrencilere tanıtımı, YTÜ C Blok Konferans Salonu"nda gerçekleştirildi.

Projenin ilk tanıtımının gerçekleştiği toplantıda konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mesut Güner, nüfusu 15 milyona ulaşan İstanbul"da, sel, deprem gibi afet anlarında devlet olarak halka hizmet götürmenin zorluğundan söz ederek, afet sonrası ilk 72 saat için bireysel önlem almanın önemini vurguladı. Önlem alabilmek için bilgi birikimi ve eğitime ihtiyaç olduğunu belirten Güner, "Yıldız Teknik Üniversitesi"nin 100. Yılında YTÜ"lü öğrencilerin verecekleri Güvenli Yaşam Eğitimleri ile halkın bilinçlenmesi sağlanacak" dedi. Güner, bu önemli sosyal sorumluluk projesinden üniversite olarak memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Eğitmen adayı öğrenciler projenin ilk tanıtım toplantısının ardından 16 Aralık Yıldız Kampüsü ve 23 Aralık Davutpaşa Kampüsü"ndegerçekleştirilen toplantılarda Güvenli Yaşam 1 Eğitimi alarak, Güvenli Yaşam Gönüllüsü oldular.

YTÜ"nün Yıldız ve Davutpaşa Kampüsü"nde Ekim ayında açılan standlarda eğitmen olmak için kayıt yaptıran yaklaşık 300 öğrenciye Güvenli Yaşam 1 Eğitimi"nin verilmesinin ardından gönüllü eğitmen kadrosu oluşturulacak.

Eğitmen eğitimi alan YTÜ"lü öğrencilerden oluşan gönüllü eğitmen kadrosu yerel yöneticiler (mahalle muhtarları) ile iletişim kurarak mahallelerde verecekleri eğitimlerle yaklaşık 20 bin kişiyi afetlere karşı bilinçlendirecek.

İstanbul Valiliği"nin İstanbul"u başta deprem olmak üzere afetlere karşı dirençli bir kent haline dönüştürmeyi amaçlayan çalışmaları kapsamında verilen Güvenli Yaşam Eğitimleri ile bugüne kadar 27 bin İstanbullu afetlere karşı bilinçlendirildi.

Afet ve acil durumlara karşı bireysel ve toplumsal hazırlık çalışmalarını içeren ve 3 seviyeden oluşan Güvenli Yaşam Eğitimleri"nde; afetlerle ilgili temel kavramlar, İlk 72 saat için hazırlık ve olası bir deprem anındaki doğru davranış şekilleri ile birlikte kendi yaşam çevremizden başlayarak alacağımız küçük önlemlerin zarar azaltmadaki büyük etkileri anlatılıyor.

Güvenli Yaşam Eğitimleri 2 yaşında
İstanbul"da meydana gelebilecek olası depremlerin yaratabileceği zararların azaltılması gerekliliği nedeniyle İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) 2006 yılında İstanbul Valiliği tarafından hayata geçirildi.

İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülen proje kapsamında, afete hazırlık çalışmalarına halkın aktif olarak katılması amacıyla hazırlanan Güvenli Yaşam Eğitimleri, 2009 yılından beri İstanbul Valiliği öncülüğünde, kurum ve kuruluşların destekleri ile tüm İstanbul halkına ulaştırılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları