05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güçlerini Girişimcilik İçin Birleştiriyorlar
08 Mart 2012 Perşembe 14:30

Güçlerini Girişimcilik İçin Birleştiriyorlar

Dünyanın önde gelen teknoloji üniversitesi MIT, tüm dünyadan katılımcıların geldiği etkinliğin organizasyonu için Türkiye’de kendine Özyeğin ve Sabancı üniversitelerini seçti

Dünyanın en önemli teknoloji üniversitelerinden MIT, uluslararası alanda en önemli girişimcilik etkinliklerinden MIT Global Startup Workshop’u (MIT GSW) bu yıl Türkiye’de gerçekleştireceğini duyurdu. 7 Mart Çarşamba günü, Swissôtel Living Residence’daki Özyeğin Üniversitesi Yönetici Eğitim Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla duyurulan MIT Global Startup Workshop, 40 ülkeden gelen katılımcılara benzersiz bir “networking” fırsatı da sunacak. Basın toplantısında konuşan Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker ve MIT Enterprise Forum Turkey Başkan Yardımcısı Selçuk Kiper, MIT GSW 2012’nin üniversitelerin Türkiye’de girişimciliğe verdiği destek anlamında da bir kilometre taşı olduğunu vurguladı. 

Türkiye girişimcilik ekosistemi dünya arenasında
MIT Enterprise Forum Turkey ev sahipliği, Özyeğin Üniversitesi ile Sabancı Üniversitesi’nin ortaklığı ve ABD Büyükelçiliği’nin desteği ile gerçekleştirilecek olan etkinlik Hüsnü Özyeğin, Hanzade Doğan, Ferit F. Şahenk, Ashok Rao, Iqbal Quadir ve Rakesh Malhotra gibi önde gelen girişimciler ve iş insanlarının konuşmalarına sahne olacak.

Bu yıl Directions for Innovation (İnovasyonda Yeni Ufuklar) temasıyla gerçekleşecek olan MIT Global Startup Workshop’ta; girişimcilere, yatırımcılara ve ekosistemin diğer oyuncularına ufuk açacak teknolojik, stratejik ve küresel pazara ilişkin trendler üzerinde durulacak. MIT GSW 2012, girişimcilik alanındaki küresel gelişmelerin yanı sıra, Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine de odaklanacak. Canlı ekonomisi, genç nüfusu ve hızlı büyüyen tüketici pazarıyla girişimcilik alanında bölgesel bir çekim merkezi olmaya aday görülen Türkiye, etkileyici girişimcilik potansiyeli nedeniyle MIT GSW etkinliğinin bu yılki adresi olarak seçildi. Konferansa dünyanın 40 ülkesinden katılımcılar bekleniyor.

MIT Enterprise Forum Turkey Başkan Yardımcısı Selçuk Kiper basın toplantısında şöyle konuştu: “Türkiye’nin coğrafi konumundan yola çıkarak bu yılki etkinliğin teması kapsamında, Asya’daki ve dünyanın diğer bölgelerindeki dinamik ekonomiler mercek altına alınacak, değişimde genç girişimcilerin etkisi güçlendirilecek, holdingler ve yeni girişimler karşılıklı fayda sağlayacakları ilişkiler geliştirmeleri için cesaretlendirilecek ve medeniyetlerin kesiştiği Türkiye’de Batı ve Doğu biraraya getirilerek girişimcilikte kültürel farklılıkların ortaya çıkardığı farklı bakış açıları keşfedilecek. 300’e yakın katılımcı, yatırımcı, girişimci iş planı yarışması kazananlarının üç günlük bu etkinlikte sıkı ilişkiler geliştirmesi de sağlanacak. Bu açıdan etkinliğin Türkiye’de eşi benzeri yapılmamıştır. Türk girişimciler için dolu dolu geçecek, verimli ilişkilerin kurulabileceği bir ortam sağlamış olmaktan da gururluyuz.”

Üniversiteler girişimciliğe el attı
Basın toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’de girişimciliğin en zayıf halkasının bugüne dek üniversiteler olduğunu söyleyen Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, “Oysa ABD gibi gelişmiş ülkelerde araştırma ve teknoloji odaklı üniversiteler, kurdukları şirketler sayesinde, girişimciliğin motoru olmanın yanı sıra ülke ekonomisi üzerinde ciddi etkiye sahiptir. Bir örnekle açıklamam gerekirse, MIT mezunları tarafından kurulmuş ve halen var olan şirketlerden bir ülke oluşturulsa, bu ülke elde ettiği gelirler bakımından dünyanın en büyük 11. ekonomisi olur,” dedi. “Girişimciliği stratejik programına yerleştirmiş, Girişim Fabrikası’nı kurmuş ve Girişimcilik lisans ve yüksek lisans programları ile girişimci de yetiştirmeyi hedefleyen bir üniversite olarak, bu alanda istekli üniversitelerle ve kurumlarla işbirliği yapmaya hazırız. Girişimcilik yolunda en aktif üniversitelerin başında gelen Sabancı Üniversitesi ve Global Startup Workshop’a ev sahipliği yapan MIT Enterprise Forum Turkey ile işbirliğimizin bundan böyle de farklı ortaklıklarla devam edeceğine inanıyorum.”  

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker ise şunları söyledi: “İşsizlik oranı ülkemizde yüksek, özellikle şehirlerdeki gençlerimiz diğer kesimlere göre iki kat daha fazla işsizlikle yüz yüze kalıyor. Biz Sabancı Üniversitesi olarak hep iş arayan değil, iş yaratan gençler yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu bizim gibi eğitim kurumları için bir fırsattır.” 1999 yılından beri Sabancı Üniversitesi’nde girişimcilik derslerinin verildiğini söyleyen Prof. Berker, üniversitenin teknopark ve SUNUM (Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi) ile Türkiye için birçok teknoloji üretmenin yanında, özellikle teknoloji transferine önem verdiklerini, bunu da üniversite içindeki teknoloji transferi ofisi ve kurdukları INOVENT firması ile başardıklarını belirtti. Prof. Berker sözlerini şöyle bitirdi: “Girişimcilik uzun bir yolculuktur ve takım oyunu gerektirir. Bu konferans etkinliğinde olduğu gibi SÜ, ÖzÜ, MIT Enterprise Forum ve MIT işbirliği ile yeni şirket kuracaklara yol gösterici olacak bu uluslararası etkinliğin içinde olmaktan gurur duyuyoruz. Yeniliğe ve teknolojilere dayalı girişimciliğin Türkiye'de kök tutması için gerekli her konuda çalışmaya devam edeceğiz.”

14 yıldır dünyanın dört bir yanında düzenleniyor
1998 yılından beri, yılda bir kez düzenlenen 14 uluslararası workshop ile 6 kıtada 70 farklı milletten katılımcıyı kendine çekmeyi başaran MIT Global Startup Workshop’un 15’incisi, bu yıl 28-30 Mart 2012 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek. Girişimcilik konusundaki liderleri, yatırımcıları, öğrencileri, akademisyenleri, devlet kurumlarını ve özel sektörü bir araya getiren MIT GSW, girişimciliği destekleyen küresel bir ağ oluşturmayı hedefliyor. MIT GSW, tartışmalara yön vermek, fikirler geliştirmek ve en iyi girişimcilik uygulamalarını paylaşmak için farklı sektörler arasında köprüler kuruyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları