23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Grevden Vazgeçen TT Çalışanına Saldırı
04 Kasım 2007 Pazar 10:47

Grevden Vazgeçen TT Çalışanına Saldırı

Türk Telekom, 19. güne ulaşan grevde 1 Kasım tarihinde Yalova ilinde yaşanan olaylar nedeni ile bir basın açıklaması yaptı.

Türk Telekom, 19. güne ulaşan grevde 1 Kasım tarihinde Yalova ilinde yaşanan olaylar nedeni ile dün bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

18. gününe girdiğimiz süreçte çalışanların yasal hak arama zemini olan grevin başka zeminlere çekilme çalışmalarının arttığını üzülerek görmekteyiz. Sayısı bugün itibariyle 500’ü aşan sabotajlar sürerken basına yansıdığı üzere yöneticilerimize yönelik saldırılar yaşanmaya başlamıştır. Son olarak da 1 Kasım tarihinde Yalova ilinde yaşanan olaylar bu durumu net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Türk Telekom’un Yalova İl Müdürlüğü’ndeki sendikalı 110 Türk Telekom çalışanı grevin başladığı günden itibaren yasal hakkı olan grev kararını uygulamayı tercih etmiştir. Bu çalışanlardan 8’i, 30 Ekim Salı günü il müdürlüğümüze bir dilekçe vererek grev kararlarından vazgeçtiklerini ve yeniden işlerinin başına dönmek istediklerini belirtmişlerdir. Türk Telekom yönetimi tarafından olumlu karşılanan bu tavır karşısında da gerekli süreç başlatılmış ve 8 çalışanın görevlerine kaldıkları yerden devam etmeleri sağlanmıştır. Ancak çalışanların bu davranışından rahatsız olan Haber İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Turgut Aktaş ve beraberindekiler, İstanbul’dan Yalova’ya giderek, Türk Telekom Yalova İl Müdürlüğü’ne zorla girmeye ve İl Telekom Yöneticisi ile görüşmek için güç kullanmaya kalkışmışlardır. Kapıda çıkan kargaşayı yatıştırmak için aşağıya inen İl Telekom Yöneticisi bir anda sendika yöneticilerinin yarattığı arbedenin merkezinde yer almış ve sözlü hakaret, tacize uğramıştır.

İşine dönmek isteyen Türk Telekom çalışanları büyük baskı altında

İl Yöneticisi arabaya binip uzaklaştıktan sonra da söz konusu grup hukuka aykırı eylemlerini artırarak devam ettirmiş, şirketimiz ve çalışanlarını hedef alan üzücü taciz olayları gerçekleşmiştir.

Bu olayların bitiminde gelen emniyet kuvvetleri tarafından greve katılan personel ancak dağıtılabilmiştir. Yalova İl Telekom Müdürlüğü olay hakkında Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştur.

Grev hakkından vazgeçip işe dönmek de anayasal haktır

Grevin başından itibaren greve katılmakla birlikte kanunun 38. maddesi gereğince dilekçe vermek suretiyle işe başlama imkanı olan çalışanlarımızın, şirketimize her gün artan sayılarda başvurarak grev hakkından vazgeçip çalışmaya başlamaları üzerine bu tür baskılar yaşanmaya başlamıştır. Grev hakkını kullanan çalışanlarımızın da bugüne kadar yaşanan benzer olaylar konusunda rahatsızlığını yakından takip ediyoruz. Çalışanlarımızdan aldığımız doğrudan ve dolaylı mesajlar Yalova’dakine benzer baskıların başka yerlerde de yaşandığını teyit etmektedir.

Çalışanlarımızın grev hakkını saygıyla karşılamakla birlikte grev hakkından vazgeçenlerin çalışma hakkına da saygı gösterilmesini bekliyoruz. Greve katılmak nasıl anayasal bir haksa grevden vazgeçerek tekrar iş yerinde çalışmaya başlamak istemek de anaysal bir haktır. Bu hakkı çeşitli yöntemler kullanarak engellemeye çalışmak yasa dışı bir uygulamadır. Bu nedenle bu tür olayları yapan kişileri kınıyor, hukuka uygun davranmaya davet ediyor ve sendikanın da üyelerini bu konuda kanuna uygun ve doğru olarak bilgilendirmelerini bekliyoruz.

Ülke olarak içinde bulunduğumuz bu hassas dönemde haberleşme hizmetlerinin aksatılmadan devamını sağlamaya çalışan personelimize yönelik bu tür hukuka aykırı müdahaleleri, ülkemizdeki çalışma barışı ve iş ortamındaki sevgi, saygı içerisindeki birlikteliğe indirilmiş bir darbe olarak kabul edilyoruz. Şirketimiz, bu tür eylemlerin failleri hakkında her türlü hukuki ve cezai tatbikatı son aşamasına kadar takip edecektir. Sorumluların, bağımsız yargı önünde er ya da geç hak ettikleri cezaları alacaklarına olan inancımız tamdır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları