20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Googledan OpenSocial
05 Kasım 2007 Pazartesi 13:37

Google'dan OpenSocial

Google, sosyalleşme uygulamalarını tüm webe yaymak için kullanılacak OpenSocial'ı piyasaya sürdü.

Google, Inc. (NASDAQ: GOOG), webdeki tüm sosyalleşme uygulamalarını kapsayacak biçimde tek bir oluşum sağlayacak olan OpenSocial"ı, sosyalleşme uygulamaları geliştiren uzmanlar ve daha fazla sosyalleşme özelliğine sahip olmak isteyen web siteleri için piyasaya sürdü. OpenSocial, geliştiriciler tarafından, kullanıcıların web siteleri, web uygulamaları veya sosyal ağlarından bağımsız olarak faydalanacakları geniş kapsamlı uygulamalar oluşturulmasını sağlayarak web için daha güçlü ve yayılmacı sosyal imkanlar geliştirecek. OpenSocial ilk kez, birçok sosyalleşme ağına tek bir API"da ulaşılmasını sağlayarak, uzmanlar için gelişim ve dağıtımı daha kolay kılacak.

Bağımsız API"ların çoğalması sonucunda geliştirme uzmanları onlarca sosyalleşme web sitesi için, ayrı zaman harcamak ve yazılım hazırlamak durumda kalıyor. OpenSocial, sosyalleşme uygulama geliştirme uzmanlarına OpenSocial uyumlu tüm web sitelerinde çalışabilmeleri için tek bir API seti sağlıyor. Bu basit ve standart teknolojik özellikleriyle, OpenSocial yenilikleri hızlandırıp webdeki birçok yere daha fazla sosyalleşme özelliği kazandırıyor. Kullanıcılar ise daha ilgi çekici, cazip ve kullanışlı özelliklere daha hızlı erişebiliyorlar.

Google yetkilileri yaptıkları açıklamada "Web sosyal bir ortam olduğunda kesinlikle daha iyi ve Google olarak web"de farklı bağlamlara sosyal bilgi yüklediğimizde nelerin mümkün olacağını görmeye başlıyoruz." ... " Uzmanların sosyalleşme uygulamalarını daha fazla yerde kullanabilmesi için standart bir yol yaratarak birçok yeniliği tetiklemiş oluyoruz. Bu topluluğa giren bilgi ve yineleme ile OpenSocial"ın Web"i sosyalleştirmede standart bir teknoloji olacağını ümit ediyoruz" dedi.

Bir Kez Öğrenin, Tüm Web"e Erişim Sağlayın

OpenSocial"ın en önemli avantajlarından biri uzmanların uygulamaları için geniş bir dağıtım ağına sahip olacak olmaları. LinkedIn, orkut, Viadeo, XING, Hyves ve hi5 gibi OpenSocial"a destek vermeyi kabul etmiş sitelerin hali hazırda 100 milyondan fazla kullanıcısı mevcut. Zaman ve kaynak sorunu bulunan uzmanlar, OpenSocial ile "bir kez öğrendikten sonra her yerde çalışabiliyorlar"; önce OpenSocial API"ları öğrenip daha sonra OpenSocial uyumlu tüm web siteleri için kolaylıkla uygulama geliştirebiliyorlar.

Bir sosyal müzik hizmeti olan iLike.com"un yöneticisi Ali Partovi "OpenSocial platformunun geniş bir kabul görmesiyle; iLike, sanatçıların bu platformu kabul eden bir dizi web sitesinden 100 milyonun üzerinde müziksevere ulaşmalarını sağlıyor" diyerek düşüncelerini ifade ediyor. "OpenSocial platformu, her web sitesi için ayrı bir yazılım gerektirmiyor ve sonuç olarak iLike"ın web"deki en geniş sanatçı - müziksever iletişim platformu olma yolunda bizlere büyük bir kolaylık sağlıyor."

iLike, Flixter ve Theikos gibi birçok oluşum OpenSocial API"ları kullanan uygulamalar hazırlamış durumda. Bugünden itibaren http://sandbox.orkut.com adresinde uzmanların OpenSocial API"ları test edebilmeleri için bir imkan bulunacak. Amaç, uzmanların kutucuktaki uygulamaları yükleyerek önce Orkut"a daha sonra da diğer OpenSocial sitelerine yayılmaları.

Daha Çok Yerde Daha Sosyal

Bu programlama modeli, kullanıcılarının sosyal özellik ihtiyaçlarını karşılamak isteyen web sitelerine de yardımcı oluyor. Daha kolay sosyalleşme uygulamaları geliştiren daha çok uzman; bu durumda, web siteleri için daha hızlı ve daha çok özellik anlamına geliyor.

Google"ın sosyal ağ hizmeti orkut"un grup ürün müdürü Amar Gandhi, orkut aracılığıyla kendilerini ifade etmek, arkadaşlarıyla eğlenmek için sürekli olarak yeni yollar arayan milyonlarca heyecanlı orkut kullanıcısı olduğunu belirtti. Gandhi sözlerini "OpenSocial hizmetini, Orkut"u tüm uzmanlara açık bir platform haline getirmek için kullanıp, bu topluluğun yaratıcılığından faydalanarak kullanıcılarımıza sık sık yeni özellikler sağlayabiliriz" diyerek sürdürdü.

OpenSocial"ın ortak sosyal uygulamalara ev sahipliği yapması; web sitelerinin normalde sahip olamayacakları üçüncü kişiler havuzuna ulaşmalarını sağlayacak. Böylece özel bir API ve onun uzman grubunu diğer projelerde desteklemeye gidecek olan kaynaklarını da yönlendirebilirler.

3 API kullanılabilir durumda

OpenSocial API"ları, sosyalleşme uygulamaları için gerekli olan bilginin erişimini sağlayacak: kullanıcı profiline ulaşım, arkadaş listeleri ve arkadaşlarına hangi aktivitelerde bulunduklarını gösterme imkanı… Uzmanlar ve web siteleri için OpenSocial kaynakları code.google.com/apis/opensocial adresinde mevcut.

Geliştirme Uzmanları,
- Sosyalleşme işlevlerine erişim için üç JavaScript ve Gdata API"sına
- sandbox.orkut.com adresinde parlak bir uzman kutucuğuna
erişim imkanına, web siteleri ise:
- Sitelerini OpenSocial"a uyumlu hale getirebilmek için bir araç
- Google ve diğer web siteleriyle iletişim kurabilmek için bir destek forumu

imkanlarına sahip olacaklar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları