25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google Özel Arama Uluslararası Kullanıma Açıldı
26 Kasım 2007 Pazartesi 14:38

Google Özel Arama Uluslararası Kullanıma Açıldı

İşletmeler, üç basit adımı takip ederek Google Custom Search™ (Google Özel Arama) platformunu kullanmaya başlayabilecek.

Google Inc. (NASDAQ: GOOG) her türden küçük işletme ve kuruluşun sitesine kolay ve hesaplı bir şekilde Google™ arama işlevini eklemelerine olanak sağlayan Google Custom Search™ (Google Özel Arama) platformunun uluslararası kullanıma açtı. İşletmeler, üç basit adımı takip ederek, host edilen hizmet için online kayıt olabilecek ve 10 dakikadan kısa bir süre içinde Google"ın güçlü arama teknolojisiyle, müşterileri ve site ziyaretçilerine web sitelerinde daha ilgili sonuçlar için arama yapma imkanı sunacak.

Google Türkiye Pazarlama Direktörü Mustafa içil konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Pek çok organizasyonun web sitesi, dünyaya açılan pencereleri gibi ve bu yüzden web sitelerine önemli miktarda yatırım yapılıyor. Siteyi ziyaret edenleri orada tutmak önemli bir konu ve arama özelliğinin yokluğu web sitesinde geçirilen zamanın az olmasına sebep olabiliyor. İşletmeler, kullanıcıların aradıklarını bulabilmeleri için sitelerindeki bilgiye kolay erişimi, hızı ve doğruluğu arttırarak, yaptıkları yatırımın karşılığını daha fazla görebilirler."

İşletmelerin Google Custom Search Engine™ platformunu kurmak için yapmaları gereken üç basit işlem var:

1. Arama yapılacak siteleri belirlemek
2. Arama kutusunu ekledikten sonra logo ekleyerek sitenin görünüşüne ve tarzına uygun olmasını sağlamak
3. Sitenin içeriğini yansıtan detaylandırma işlemleri ile (örneğin kategoriler) arama sonuçlarını daha da özelleştirmek

İngiltere Parlamentosu web sitesinde (www.parliament.uk), dokuz milyon belgeyi halkın kolay erişimine sunmak için Google'ın Custom Search Business Edition™ ürünü kullanılıyor. Kullanıcıların etkili arama çözümlerine artan talebi karşısında Google İngiltere Parlamentosuna, basit bir şekilde uygulanan ancak hızlı ve sağlam bir site arama platformu sundu. Google, yeni arama çözümünün Ekim ayındaki açılışa yetişmesi için Parlamento"nun elektronik yayınlarıyla ilgili hizmet aldığı Stationery Office Ltd kuruluşu ile işbirliği yaptı.

Google Custom Search platformu, arama özelliğinin kullanıcıların kişisel ve sosyal siteleriyle bloglarına entegre edilmesine izin veriyor. Yazılım geliştiricilerse Google Custom Search API"larını uygulamalarının içinde zengin ve içerik esaslı arama işlevlerini etkinleştirmek için kullanabiliyor.

Google Custom Search Engine"in her iki sürümü de şu özellikleri sunuyor:

• Google.com"un avantajları olan doğru sonuçlar ve hızlı sorgu yanıt süreleri
• İşletmelerin kendi teknolojisini yüklemesine ve muhafaza etmesine gerek bırakmayan Google tarafından host edilen site araması
• Google alt yapısının gücü ve güvenilirliği
• Kurulum kolaylığı ve sonuçların online yönetimi
• Kullanıcıların davranışları hakkında fikir sağlayan rapor yönetimi

Google Custom Search Business Edition"ın sahip olduğu bazı ek avantajlarsa:

• XML API üzerinden kullanılabilen aramaların tümüyle özelleştirilebilmesi imkanı

• Google Enterprise grubu üzerinden kullanılabilen e-posta ve telefonla destek seçenekleri

• Reklam ekleme olanağı

Google Custom Search Business Edition"ın 5000 sayfaya kadar arama yapılabilen sürümünün fiyatı yıllık 100 Dolar"dan başlıyor. En fazla 300.000 sayfaya kadar arama yapmaya izin veren ürünün ücreti ise yıllık 2.250 Dolar. Daha yüksek sayfa hacimleri söz konusu olduğunda, Google Enterprise satış grubu destek sağlıyor.

Google tarafından host edilen site araması hakkında daha fazla bilgi, http://www.google.com.tr/cse adresinde bulunabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları