16 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Goldaş Takı Tasarım Yaz Okulu Tamamlandı
12 Temmuz 2007 Perşembe 10:23

Goldaş Takı Tasarım Yaz Okulu Tamamlandı

Goldaş Takı Tasarım Yaz Okulu'nun Türkiye ve Rusya’dan yirmi bir üniversite öğrencisi katılımcısı Karia'ların izini sürdü.

Goldaş Kuyumculuk’un 2004 yılından bu yana hayata geçirdiği Goldaş Takı Tasarım Yaz Okulu, Türkiye ve Rusya’dan yirmi bir üniversiteden öğrencinin katılımı ile 25 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında Dalyan’da düzenlendi.

Goldaş’ın, genç tasarımcı adaylarının yetişmesine katkıda bulunmak amacını taşıyan projesi her yıl farklı bir tema ile yapılıyor. Goldaş Takı Tasarım Yaz Okulu, dördüncü senesinde muhteşem tarihi ve doğal güzelliklere sahip Dalyan’a konuk oldu. Türkiye’nin dört bir yanındaki yirmi üniversiteden öğrenciyi buluşturan Goldaş Takı Tasarım Yaz Okulu’nun bu yılki konsepti ise, Karia, Ulu Doruklar ve Sorguçlu Miğferler Ülkesi olarak belirlendi.

Anadolu’nun yerli halklarından Karialıların yarattığı özgün kültürün takı tasarımına yansıdığı yaz okulu, dördüncü yılında uluslararası bir boyut da kazandı. Rusya’dan tasarım öğrencilerini ağırlayan okul, öğrencilere yeni deneyimler kazandırmanın yanında sıcak dostlukların kurulduğu bir ortamda gerçekleşti.

Anadolu’nun zengin kültür mirasının genç tasarımcı adayları ile yeniden yorumlandığı yaz okulunun danışmanlığını, Arkeolog-Kuyumculuk Tarihi Araştırmacısı Altan Türe ve Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Aytül Apalak yaptı. Goldaş Tasarım ekibinden Olgu Tükel Kalis ve Funda İnce de takı tasarım atölye çalışmaları sırasında bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

İstanbul’dan Erzurum’a kadar farklı illerdeki okullardan gelen öğrenciler yaz okulu boyunca, yaptıkları gezilerle, Anadolu’nun en eski halklarından Karialıların izini Dalyan’da sürdü. Dalyan’ın doğal güzellikleri arasında bir Karia kenti olan Kaunos Antik Kenti’ni ziyaret eden öğrenciler, İlk Çağ’dan itibaren sert savaşçılar ve usta gemiciler olarak ünlenen Karialıların kendine has zengin kültürünü yaptıkları çizimlerle takıya uyarladılar.
Gezileri sırasında tasarımları için esin kaynağı arayan yaz okulunun öğrencileri, Kaunos Antik Kenti’nin yanı sıra Köyceğiz Gölü’nde tekne gezisi yaptı, şifalı suları ile bilinen Dalyan’ın ünlü Sultaniye Kaplıcaları’nı ziyaret etti. Göcek, Fethiye ve çok değerli eserlerin sergilendiği Fethiye Müzesi de öğrencilerin gezi rotasında yer aldı.

Tarih, kültür, doğa ve sanatın iç içe geçtiği yaz okulunda, geçmişin izlerini tasarımlarında yeniden yorumlayan öğrenciler akşamları da danışman öğretmenleri ve Goldaş tasarımcılarının yaptıkları sunumlar ile değerli bilgiler edinme fırsatı yakaladılar.

Yaz okulu öğrencileri, bir yandan tasarım çalışmaları yaparken, diğer taraftan Dalyan’ın doğanın tüm cömertliğini gösterdiği güzelliklerini doyasıya yaşadılar. Ege’nin sakin ve huzurlu beldesi Dalyan’ın, labirenti andıran sazlıkları arasında tekneleri ile ilerleyen yaz okulu ekibi, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan, şifalı suları ile ünlü Sultaniye Kaplıcaları’nda çamur banyosu yapmayı ihmal etmedi. Dev kaplumbağalar Caretta Caretta’ların en önemli üreme alanlarından biri olan İztuzu Plajı’nda denizin keyfini çıkardılar. Dünyada doğallığını koruyan ikinci plaj olma ödülünü de alan İztuzu Plajı’nda isterseniz tatlı suda isterseniz tuzlu suda yüzme şansına sahipsiniz.

Yaz okulunun son gününde öğrencilerin bir hafta boyunca tüm yaratıcılıklarını konuşturarak ortaya çıkardıkları tasarımlar, jüri tarafından konsepte uygunluk, ergonomi ve estetik açılardan değerlendirildi. Gençlerin, Karia kültürünün izlerini sürdüğü ve izlenimlerini tasarımlarına yansıttığı Goldaş Takı Tasarım Yaz Okulu’nda, dokuz öğrencinin on bir tasarımı dereceye girdi.

Goldaş Takı Tasarım Yaz Okulu sonunda, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü’nden Melike Akgüneş, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü Moda Aksesuar Tasarım Programı’ndan Taner Tabaklı ve A. N. Kosigina Moskova Devlet Tekstil Enstitüsü’nden Evgeniya Rassolova dereceye giren ilk üç tasarımın sahibi oldular.

Jüri ayrıca tasarımları farklı kategorilerde de ödüllendirdi. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden Özgür Önurme En Modern Yorum, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nden Zeynep Nihal İçöz En Yaratıcı Yorum, Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksek Okulu Teknik Programlar Bölümü Gemoloji ve Mücevher Teknikerliği Programı’ndan Ahmet Pazıoğlu En Klasik Yorum ödüllerine layık görüldüler.

Rusya’nın tasarım alanında eğitim veren en iyi üniversitelerinden biri olan A. N. Kosigina Moskova Devlet Tekstil Enstitüsü’nden yaz okuluna katılan Dmitry Tischcheenko Rusya Jüri Özel Ödülü’nü kazanırken, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nde öğrenim gören Nesrin Kölemen de Türkiye Jüri Özel ödülünü aldı. Basın Özel Ödülü ise Adnan Menderes Üniversitesi Karacasu Meslek Yüksek Okulu Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşlemeciliği Programı’ndan Miray Saklayıcı’ya verildi.

Öğrencilerin birbirinden güzel tasarımlara imza attıkları yaz okulu, son gece düzenlenen bir veda yemeği ile son buldu. Geriye bir gün ünlü birer tasarımcı olma hayali kuran öğrencilerin kurduğu sıcak dostlukların kaldığı yaz okulunda yaratılan tasarımlarının öyküsü, Dalyan’da bitmeyecek. Dereceye giren tasarımlar Goldaş tarafından üretilecek ve üniversitelerde sergilenecek. Geçmiş yıllarda olduğu gibi yaz okulu tasarımları Goldaş’ın defilesinde de yer alacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları