29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girişimci ve Girişimci Adayları Koç’ta Buluştu
07 Mayıs 2012 Pazartesi 12:55

Girişimci ve Girişimci Adayları Koç’ta Buluştu

Koç Üniversitesi Girişimcilik Kulübü, 5 Mayıs 2012 tarihinde 300'ü aşkın davetlinin katıldığı Girişimcilik Platformu etkinliğini gerçekleştirdi.

Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’ndeki etkinliğin açılışını Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan yaparken, T.C. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan törene video konferans yöntemi ile katılarak, öğrenci ve katılımcılara seslendi. Ekonomi Bakanı Çağlayan, girişimcilik ve girişim kültürünün benzer etkinliklerle üniversiteler tarafından ele alınmasının önemine değinerek, “Bugünün gençleri, yarının girişimcileriyle Türkiye'nin sırtı asla yere gelmeyecektir” dedi. Girişimci gençlerin serbest düşünce ortamı içinde yetişeceğine dikkat çeken, Koç Üniversitesi Rektörü Prof Dr İnan ise üniversite olarak öğrenci ve akademisyenlere bu ortamı sunduklarını söyledi.

Koç Üniversitesi Girişimcilik Kulübü tarafından düzenlenen “Girişimcilik Platformu” Türkiye’nin dört bir yanından gelen 300’ü aşkın davetlinin katılımı ile 5 Mayıs 2012, Cumartesi günü Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’ın yaptığı etkinliğe T.C. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan video konferans yöntemi ile katıldı.

Girişimcilik konusunda farklı bakış açıları ile başarı öykülerini, endüstri liderlerinin tavsiyeleri eşliğinde üniversite gençliğine aktarmayı amaçlayan Girişimcilik Platformu, endüstrinin ve akademik dünyanın önde gelen isimlerini buluşturdu. Etkinliğe katılan, İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayayadın, Esas Holding CEO’su Çağatay Özdoğru ve Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Saran, Markafoni Kurucusu Sina Afra, Peak Games-Lidyana.com Kurucusu Hakan Baş, Moda Tekstil Kurucusu Arzu Kaprol, Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, KOSGEB Boğaziçi Genel Müdürü Serhat Öztürk ve PepsiCo Türkiye İçecek Finans Müdürü Deniz Alkan deneyimlerini yarının genç girişimcileri olan üniversitelilerle paylaştı.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Koç Üniversitesi olarak girişimci arkadaşlarımızla son derece gurur duyuyoruz. Üniversite olarak yaklaşık 70 tane kulübümüz var. Girişimcilik kulübümüz de üniversitemize yakışır şekilde çalışmalarına başlamış durumda. Girişimcilikte, doğuştan gelen heves ve heyecanı en iyi şekilde değerlendirmesini sağlayan bir olgu vardır. Gençler bizim geleceğimiz, içlerindeki heves ve heyecanı törpülemeden onlara en iyi ortamları sağlamak gerekiyor. Biz öğrencilerimize gereken ortamı yaratmaya gayret ediyoruz. Çünkü girişimciliği destekleyen toplumlarda serbestlik önemli ve insan en güzel ve en yaratıcı şeyleri en serbest olduğu durumlarda yaratır” dedi.

Konuşmasında girişimciliğin ve gençleri bu temelde yetiştirmenin önemi üzerinde duran, girişimciliği, “kurallarla sınırlanmadan bireylerin heyecanlarını takip etmesi” olarak tanımlayan Prof. Dr. İnan sözlerine şöyle devam etti: “Üniversite olarak biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Yurtdışında en iyi üniversitelerde yapılan da bu. Üniversite olarak inancımız; mümkün olduğu kadar az kural ve serbestlik sağlamak. Gerek öğrencilerimize gerekse idari kadro ve öğretim üyelerimize bu ortamı sunarak onların yaratıcı, özgür ve girişimci düşünce ortamında fikirler geliştirmesine fırsat sağlama gayreti içindeyiz. Yaratıcılığın ve girişimciliğin bu tür ortamlarda geliştiğine inanıyoruz. Üniversitemizde öğrencilerden gelen her türlü öneriyi değerlendirirken, bunlara “daha önce yapılmadı”, “olmaz” diye bakmıyoruz. Öğrencilerimizden gelen fikirlere “neden olmasın” anlayışıyla yaklaşıyoruz. “Orada bir fikri var ve biz bunu kaçırmış olabiliriz” düşüncesiyle yaklaşıyoruz. Öğrenci gençtir, heyecanlıdır ve onun bu heyecanını kanalize etmek bizim kazancımızdır. Sadece teknolojik konularda girişimcilik yapmak değil, sosyal sorumluluk projelerinde de girişimcilik yapmak önemli ve gerekli. Önemli olan burada öğrencilerdeki yeni fikirleri bir zenginlik olarak görmek gerekir. Onları desteklemenin bizlerin görevi olduğunu düşünüyorum.”

Etkinliğin düzenlendiği tarihte başka bir ülkede temaslarda bulunması nedeniyle Girişimcilik Platformu’na video konferans ile katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan öğrencilere; “Ben, sizin gibi üniversite sıralarından geçmiş, sonra iş hayatına atılmış, 2007 yılında da siyasete girmiş eski bir girişimci, sanayici olarak sizlere hitap ediyorum. Sizlere çok önem veriyorum çünkü Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün dediği gibi geleceğimiz sizlere emanet” diye seslendi.
Konuşmasında, iş hayatından örnekler veren Zafer Çağlayan, 8 yaşından bu yana hem çalışıp hem okuduğunu belirterek şunları söyledi; “Hayatımda hiç bir günü boş geçirdiğimi hatırlamıyorum. Her zaman çalışarak bu günlere geldim. 1979’da üniversiteyi bitirip, küçük bir atölyede işime başladım. Devlette çalışmak gibi bir düşüncem asla yoktu, bilhassa özel sektörde olacağım, kendi imkânlarımla girişimci olacağım diye talebeyken kendime koyduğum şartlar vardı. Şimdi ise her zaman işini dürüst bir şekilde yapan biri olarak karşınızda oturuyorum. Unutmayın, hangi işi yapıyorsanız yapın, onurlu, namuslu yapılan her iş kutsaldır.”

Herkese “girişimci olun” önerisinde bulunmadığını belirten Bakan Çağlayan; “Ama ne yapıyorsanız yapın, hedefinizi iyi tespit edin. Şunu unutmayın, girişimci olmak dünden artık daha kolay. Türkiye 2023'teki pozisyonunu girişimciler sayesinde sağlayacaktır. Girişimcilik ve girişim kültürünün böyle etkinliklerle üniversiteler tarafından ele alınması önemlidir. Böylece üniversite talebelerinin hedefleri hep belli olacaktır. Bugünün gençleri, yarının girişimcileriyle Türkiye'nin sırtı asla yere gelmeyecektir” dedi.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’ın konuşmasıyla başlayan törenin sabah oturumunda İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayayadın, Esas Holding CEO’su Çağatay Özdoğru ve Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Saran girişimcilikle ilgili deneyim ve birikimlerini aktardı.

Etkinliğin iki oturumdan oluşan öğleden sonraki bölümün ilk yarısında genç üniversiteli girişimciler deneyimlerini aktardı. İlk oturumda, Markafoni Kurucusu Sina Afra, Peak Games-Lidyana.com Kurucusu Hakan Baş, Moda Tekstil Kurucusu Arzu Kaprol, ikinci oturumda ise Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, KOSGEB Boğaziçi Genel Müdürü Serhat Öztürk ve PepsiCo Türkiye İçecek Finans Müdürü Deniz Alkan konuşmacı olarak yer aldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları