23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girişim Sermayesi Türkiye’ye Güveniyor
07 Ağustos 2007 Salı 15:15

Girişim Sermayesi Türkiye’ye Güveniyor

Deloitte’un ilk defa gerçekleştirdiği Türkiye Girişim Sermayesi Güven Araştırması, Girişim Sermayesi yatırımcılarının Türkiye’ye güvenmeye devam ettiğini ortaya koydu.

Deloitte’un 9 bölge ve 12 ülkede geleneksel olarak yaptığı Girişim Sermayesi Güven Araştırması ilk defa Türkiye’de de gerçekleştirildi. Türk şirketlerine yatırım yapan yaklaşık 30 girişim sermayesi yatırımcısının katılımı ile Haziran ayında gerçekleştirilen çalışmanın sonuçlarına göre, bugünlerde dünyayı nakit paraya boğan girişim sermayesinin Türkiye’ye olan güveni, seçimlere ve siyasi tartışmalara rağmen sürüyor.

Deloitte Türkiye’nin sorularını yanıtlayan yatırımcıların %56’sı gelecek 6 ay içinde ekonomik koşulların değişmeyeceğini, %30’u ise daha da iyileşeceğini tahmin ediyor. Ayrıca yatırımcıların %62’si yatırım yaptıkları Türk şirketlerinin performanslarının yükselmesini bekliyor. Şirketlerin performansının düşmesini bekleyen katılımcı ise bulunmuyor.

Araştırmanın ortaya çıkardığı başka bir gerçek de girişim sermayesi yatırımcılarının yeni fırsatlar aradıkları oldu. Katılımcıların %69’u net alım yapmayı beklediklerini vurgularken, yine %69’luk bir oran, önümüzdeki 6 ay içinde işlem hacminin artacağını tahmin etti. Araştırmaya katılanların %56’sı borç finansmanının gelecek 6 ay içinde daha iyi olacağı yönünde görüş bildirdi. Ayrıca katılanların %63’ü yatırımlar için yeni fonlar bulma olanağının değişmeyeceğini kaydederken, %25’i ise daha kolaylaşmasını beklediklerini ifade etti.

Sonuçları değerlendiren Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Sorumlu Ortağı Anthony J. Wilson, yatırımlar açısından ortaya iyimser bir tablo çıktığını belirterek şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinin yaşandığı, zaman zaman siyasi gerginliklerin arttığı bir ortamda bile yatırımcıların Türk şirketlerine yatırım yapmaya olumlu bakması, Türk ekonomisinin ne kadar önemli bir yol kat ettiğini gösteriyor. Ekonominin makro dengeleri geçmiş yıllara göre çok daha sağlam ve bu durum uluslararası sermayeye güven veriyor. Bu çerçevede, girişim sermayesinin de Türkiye’ye ve Türk şirketlerine ilgisi sürüyor. Uluslararası sermaye piyasasalarında ağırlaşan koşulların bu ilgiyi olumsuz etkilemeyeceğini umut ediyoruz. Yatırımın gerçekleşme sürecinin gerek yatırımcılar, gerekse de sermaye ihtiyacı duyan şirketler açısından hassas ve zor olduğunu unutmamak gerekiyor. Danışmanlık ve inceleme alanlarında hizmet sunarak, başarılı bir anlaşmaya varılması şansını azami düzeye çıkarmak bize mutluluk veriyor. Deloitte Türkiye olarak bu alandaki küresel uzmanlığımızı ve tecrübemizi yatırımcılara ve şirketlere sunmaya her zaman hazırız.”

2007’nin ilk yarısında girişim sermayesi 6 satın alma gerçekleştirdi

Deloitte’un araştırmasına göre, girişim sermayesi yatırımcıları bu yılın ilk altı ayında toplam 400 Milyon Amerikan Doları tutarına çıkan 6 işlem yaptılar.

İlk altı ayda en büyük alıcı olarak görünen CitiGroup Venture Capital International, ilk iki sırayı aldı. Beymen Mağazacılığın %50’sini 143 Milyon dolara ve Boyner’in %30’unu 46 Milyon dolara satın alan grubu, Türk girişim sermayesi fonu İş Venture Capital, Ode Yalıtım’ın %17’sini 54 Milyon Dolara satın alarak izledi. 4. sırada yer alan Kuveytli NBK Capital Equity Partners, Yudum Gıda’nın tamamını satın aldı. 5. sırada, sinema salonları işleten Mars Entertainment’ın %55’ini satın alan Amerikan Colony Capital yer aldı. Bu iki anlaşmanın toplam tutarları açıklanmadı. Son sırada ise, Dentistanbul’dan hisse alan Amerikan Global Environment Fund bulunuyor. Ancak bu işlemde de ne kadar hissenin kaça satın alındığı açıklanmadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları