29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girişim Fabrikası 1. Yaşını Yeni Ortaklıklarla Kutluyor
18 Haziran 2012 Pazartesi 12:50

Girişim Fabrikası 1. Yaşını Yeni Ortaklıklarla Kutluyor

Özyeğin Üniversitesi ve Turkcell işbirliğiyle geçtiğimiz yıl hayata geçen Girişim Fabrikası, birinci yaşını yenilik ve sürprizlerle kutluyor.

15 Haziran 2012 Cuma günü Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’nde düzenlenen basın toplantısında ilk olarak Fabrika’nın işbirliğine Doğa Girişim ve Tahincioğlu Holding’in katıldığı duyuruldu. Yeni girişimlerin ölüm vadisi adı verilen dönem boyunca hayatta kalarak ticari olarak güçlü bir hale gelmesinin sağlandığı Girişim Fabrikası’nın yeni işleyiş modeli de basına tanıtıldı.

Bundan böyle, programa kabul edilen girişimlere 15 bin-30 bin TL arasında bir çekirdek sermaye desteği sağlanacağının açıklandığı toplantıda, uzun vadede Girişim Fabrikası için çekirdek sermaye fonu kurulmasının planlandığı da açıklandı. 

Fikir ve teknolojilerin ticarileşmesini hızlandırmak ve girişimciliğe destek vermek amacıyla Özyeğin Üniversitesi ve Turkcell işbirliğiyle geçtiğimiz yıl hayata geçen Girişim Fabrikası, birinci yaşını düzenlediği basın toplantısında yeni iş ortaklarıyla birlikte kutladı. 15 Haziran 2012 Cuma günü Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’nde düzenlenen basın toplantısı, Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar ve Girişim Fabrikası Direktörü İhsan Elgin’in yanı sıra “Fabrika”nın yeni sponsorları Doğa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Şimşek ve Tahincioğlu Holding BT İş Geliştirme Müdürü Bora Yılmaz’ın açıklamalarına sahne oldu.

Toplantıda, yeni girişimlerin “ölüm vadisi” adı verilen dönem boyunca hayatta kalarak ticari olarak güçlü hale gelmesinin sağlandığı Girişim Fabrikası’nın yeni işleyiş modeli de basına tanıtıldı. Girişim Fabrikası Direktörü İhsan Elgin, Girişim Fabrikası’nda yürüttükleri İş Hızlandırma Programı’nın (Business Accelaration Program) altı ay sürdüğünü ve dört aşamadan oluştuğunu belirtti ve açıklamasına şöyle devam etti: “Bu programın temel amacı teknolojilerin ticarileşme sürecinde yer alan ve ölüm vadisi olarak adlandırılan ürün prototipinden satışa geçiş arasındaki süreçte başlangıç aşamasındaki fikirlerin şirketleşmesini sağlamak. Şu anda on üç girişimin çalışmalarını sürdüğü Girişim Fabrikası’na yapılan başvurular ön inceleme sonrasında artık bir de Yönetim Kurulu tarafından da değerlendirilecek. Girişim Fabrikası’nda bu yıl gerçekleştirdiğimiz bir diğer değişiklik de program ve sınıf yöntemi oldu. Artık girişimcilerle tanışma sürecinin ardından hep birlikte bir kampa girecek ve projelerinin prototipini gerçekleştirerek ticarileşme aşamasına geçeceğiz. Bunun yanı sıra projeleri kabul edilen tüm girişimcilere düzenli bir çalışma programı da uygulayacağız. Girişim Fabrikası, program kapsamında girişimcinin fikrini gerçekleştirmesi için gereken tüm destekleri içeriyor. Çekirdek sermayeden mentorluk programına, avukatlık hizmetlerinden ofis alanı gibi temel desteklere, patent/teşvik başvuruları danışmanlığından mali müşavirlik danışmanlığı gibi ileri seviye desteklere kadar çeşitli destekler bulunuyor.”

Girişim Fabrikası’nın girişimcilik dünyasındaki tüm aktörleri bir araya getiren bir misyon üstlendiğini söyleyen Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut ise şunları söyledi: “Özyeğin Üniversitesi olarak kurulduğumuz günden beri yönümüzü ve çizgimizi 3’üncü kuşak üniversite modeli ile girişimciliğe göre belirledik. Gerek Türkiye’nin ilk ve tek Girişimcilik Lisans Programı ile gerek inovatif fikirlere sahip girişimcilere destek amaçlı gerçekleştirdiğimiz Girişim Fabrikası gibi proje ve organizasyonlarla, girişimcilik artık Özyeğin Üniversitesi’nin DNA’sına işlenmiş durumda. Tüm bu çalışma ve çabaların sonucunda ise öğrencilerimizin %15’inin 5 yıl içerisinde etkin girişimciler olmasını sağlamayı ve mevcut girişimcileri destekleyerek ülke ekonomisini güçlendirmeyi amaçlıyoruz.”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar da şunları söyledi: “Turkcell uzun süredir girişimci yatırımcı ekosisteminin gelişimine önem veriyor. İş ortaklarımız ve paydaşlarımızla beraber bu alanda önemli bir farkındalık geliştirmeyi ve girişimcilerimizin gelişimini destekleyerek toplumsal ve ekonomik katma değer yaratmayı hedefliyoruz. Kurucu ortağı olduğumuz Girişim Fabrikası’nın bir yıl gibi kısa bir sürede girişimcilik ekosisteminin önemli merkezlerinden biri haline gelmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. İnanıyoruz ki burada filizlenen inovatif düşünceler ve genç girişimler, Türkiye’nin teknolojik atılımında önemli rol oynayacak. Yeni destekçileriyle daha da güçlenen Girişim Fabrikası ve burada çalışmalarını sürdüren girişimcilerimiz önümüzdeki dönemde tüm Türkiye’ye örnek olacak başarı öyküleri yazacak. Türkiye’nin gelecekte bölgede etkin bir inovasyon noktası haline gelmesini hedefliyorsak, Girişim Fabrikası gibi modelleri daha da güçlendirmemiz ve Türkiye’nin farklı noktalarına yaygınlaştırmamız lazım.”

Tahincioğlu Holding ve Doğa Girişim’in katılımıyla daha da büyüyecek olan Girişim Fabrikası, programa kabul edilen girişimlere Doğa Girişim tarafından 15 bin-30 bin TL arasında bir çekirdek sermaye desteği sağlanmasıyla Türkiye’de fikir aşamasındaki girişimleri destekleyen ilk ve tek iş hızlandırma merkezi oldu. Uzun vadede Girişim Fabrikası için çekirdek sermaye fonu kurulması da planlanıyor. Ayrıca projelerini şirketlere göndererek mentorluk sağlayan Girişim Fabrikası’nın fonksiyonlarından biri de projeleri sektöründeki lider şirketler ile buluşturmak.

Konuyla ilgili olarak toplantıda bir açıklama yapan Doğa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Şimşek şu açıklamayı yaptı: “Doğa Grup olarak eğitim ve girişimin iç içe olduğu bu ortamda sponsor olarak yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Girişim Fabrikası’nın bir parçası olarak hem eğitim hem de girişimcilik alanında edindiğimiz deneyimleri genç girişimcilere aktaracağız. Girişim Fabrikası, yaratıcı bir fikri olan ve bunu hayata geçirmek isteyenler için mükemmel bir adres. Burada yakalayacakları sinerjiyle sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda başarılı olabilecek projeler ortaya çıkacağına inanıyorum.”

Girişimciliğin Türk ekonomisi için büyük önem taşıdığına değinen Tahincioğlu Holding BT İş Geliştirme Müdürü Bora Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer alma hedefi doğrultusunda istikrarlı bir şekilde ilerlemekteyiz. Ancak bu hedefi gerçeğe dönüştürme noktasında atılması gereken pek çok önemli adım bulunmaktadır. Girişimcilerin ve inovatif Ar-Ge projelerinin mutlak surette desteklenmesini önemli buluyoruz. Doğru ekibe yatırım yapma ilkemize bağlı kalarak yıl sonuna kadar 5-6 yatırımın destekleyicisi olacağız. Bu yatırımlarımız, çekirdek sermaye seviyesinden, büyüme seviyesine kadar çok geniş bir yelpazede olacak. Destek verdiğimiz yatırımların sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da rekabet edebilir bir konuma kavuşturabilmek için gerekli desteği sağlıyor olacağız. Girişim Fabrikası sayesinde, gerek Endeavor Türkiye, gerek Tahincioğlu Holding’deki deneyim ve bilgimizi girişimcilerle paylaşmaktayız. Fikrin desteklenmesi için gereken tüm desteklerin hizmetler bütünü şeklinde sunulduğu bu platformu tüm girişimcilere öneriyoruz. Onlara, potansiyellerini ortaya çıkarma fırsatı veren Girişim Fabrikası üzerinden gelen fikirlere, yatırım portföyümüzde her zaman öncelik vereceğiz.”

Kimler, nasıl ve nereye başvurabilir?
Girişim Fabrikası’na net bir iş planına ve en az iki kişilik girişimci ekibine sahip girişimciler zamanlarının tamamını projede geçirme şartıyla, okul veya sektör kriteri gözetilmeksizin ücretsiz başvurabiliyor. Adayların öncelikle www.girisimfabrikasi.com adresinden online başvuruda bulunması gerekiyor. Online başvuru ardından, uygun görülen adaylar, projelerini sunmak için davet ediliyor. Girişim Fabrikası Direktörü ve ilgili proje konusunda uzman akademisyene yapılan sunumun sonrasında uygun bulunan projelerin girişimcileri “Fabrika”da kampa alınıyor.

Kamp katılımcıları ilk hafta sonunda iş planları hakkında geri beslemeler almak amacıyla Girişim Fabrikası Seçim Kurulu ve kampa dahil olan girişimcilere paylaşılan metodlara göre güncellenmiş iş fikri sunumunu gerçekleştiriyor. Kamp süreci boyunca ekiple hareket eden, girişimi hayata geçirme arzu ve hırsını gösteren ve bunu yaptıkları testlerle olgunlaştırdıkları iş modeli ile paylaşan girişimciler bir sonraki Prototip aşamasına devam ediyor.

Yaklaşık 2-3 hafta süren Prototip aşamasında, girişimciler iş modelini test ederek doğrulamaya çalışmaya devam ediyor. Prototip aşaması bitiminde ise, Girişim Fabrikası Yürütme Kurulu girişimin Girişim Fabrikası’na kabulüne karar veriyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları