17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Giriş Sınavları Eğitim Hakkına Engel Mi?
29 Ocak 2008 Salı 15:59

Giriş Sınavları Eğitim Hakkına Engel Mi?

TED tarafından düzenlenen 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu’nun ikinci gününde giriş sınavlarının işlevleri tartışmaya açıldı.

28 – 30 Ocak 2008 tarihleri arasında Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından düzenlenen 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu’nda eğitimle ilgili önemli sorunlar ele alınıyor. TED Ankara Koleji İncek Kampüsü’nde gerçekleşen Forum’un ikinci gününde Giriş Sınavları: Eleme mi, Eğitim Hakkının Engellenmesi mi? sorusu tartışıldı.

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nun başkanlığını üstlendiği oturumda, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Güney Kore Eğitim Geliştirme Enstitüsü Eski Başkanı Prof. Dr. Chong Jae Lee, ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü ve TED Ankara Koleji öğrencisi Işık Batuhan Çakmak konuşmacı olarak yer aldı.

Oturuma katılan uzmanlar Elit ortaöğretim kurumlarına ve üniversitelere kimler gidebiliyor? Eleyici bir sistemde sınavları geçerek bir üst öğrenime devam edebilmeyi en çok hangi faktörler etkiliyor? Farklı seçme ya da eleme yöntem ve ölçütleri kullanıldığında bu faktörlerin etkileri neler olabiliyor? gibi soruların yanıtlarını aradı.

Özel dersleri gölge eğitim olarak adlandıran Güney Kore Eğitim Geliştirme Enstitüsü Eski Başkanı Prof. Dr. Chong Jae Lee, bu sistemin Japonya, Kore, Hong Kong, Tayvan, Brezilya, Mısır, Türkiye gibi ülkelerin yanı sıra düşük gelir seviyeli ülkelerde ve Doğu Avrupa ülkelerinde de mevcut olduğunu söyledi.

Sınavları sistemin yarattığı bir sonuç olarak değerlendiren ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, stresin kaynağının OKS ya da dershaneler olmadığını, bunların ikisinin de eğitimdeki sorunlara yüzeysel bakışın ve çözümlerin ertelenmesinin sonucu olduğunu belirtti.

Son olarak söz alan Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı İrfan Erdoğan da yüksek öğretim düzeyindeki kapasite sorununun sınav sistemini zorunlu kıldığını söyledi.

Türk Eğitim Derneği, 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu’nda uluslararası uzmanların katılımıyla, küresel gelişme ve değişmeler bağlamında Türkiye’de eğitim hakkının geliştirilmesini sağlayacak bir ulusal programa yönelik temel bir bakış açısının oluşturulmasını ve belgelenmesini hedefliyor. Forum ile ilgili daha detaylı bilgi www.80yilegitimforumu.com adresinden alınabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları