23 Haziran 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gıda Sektörüne 150 Bin Kişi Alınacak
18 Aralık 2011 Pazar 12:43

Gıda Sektörüne 150 Bin Kişi Alınacak

Yenibiris.com’un verilerine göre, her yıl ortalama yüzde 15 büyüyen gıda sektörü önümüzdeki yıl da büyümesini sürdürürse 150 bine yakın eleman istihdam edecek

Ekonominin lokomotif sektörlerinden gıda sektörü, yaklaşık 60 milyar liralık bir pazar büyüklüğüne sahip. 73 milyon nüfus ve 30 milyon turistle birlikte yaklaşık 100 milyon kişiyi doyuruyor. İş arayanların bu yıl daha fazla başvuru yaptığı gıda sektöründe en çok arananlar pozisyonlarının başında gıda mühendisliği geliyor.

2008 yılı içerisinde 5.000 kişinin işsiz kaldığı gıda sektörü, bugün 977 binden fazla kişiye çalışma imkanı sağlanıyor. Yenibiris.com’un verilerine göre gıda en çok ilan yayınlayan ilk on sektör arasında. İş arayan adayların da ilgisini çeken bu büyüme ile birlikte yıl içerisinde başvurular yüzde on altı oranında artış gösterdi.

Son 6 ayda Yenibiris.com ilanlarında gıda sektörünün en çok eleman aradığı iş alanı yiyecek içecek hizmetleri. En çok başvuru alan iş alanı satış ve pazarlama, en çok başvuru alan pozisyon satış temsilcisi oldu.


Sektörde en çok ilan yayınlanan 10 pozisyon şunlar oldu:
-Gıda Mühendisi
-Garson
-Satış Temsilcisi
-Muhasebe Elemanı
-Aşçı
-Ziraat Mühendisi
-Gıda Teknikeri
-Sekreter
-Satınalma Uzmanı
-Bilgi İşlem Uzmanı

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu 2010 verileri ise şöyle:
· 17. 391 gıda işletmesi
· 186,4 milyon ton gıda üretimi
· 13,2 milyar lt. içecek üretimi
· GSYİH’nın 160 milyar TL’si gıda sektöründen elde edildi
· 977.144 istihdam yaratıldı
· 6 milyon 708 bin dolar ihracat

Gıda şirketlerinin yöneticileri 2012 istihdam planları
Gıda şirketlerinin yöneticilerinin 2012 planlarını anlatırken hemfikir oldukları konuların başında gıda sektöründe geçmiş zamanlara göre daha profesyonel bir altyapının olduğu geliyor.

“Eleman sayımızı 1900’e çıkaracağız, Pastacılık-Aşçılık Okulu açacağız”
Pelit İK Müdürü Günnur Ağır yaşanan gelişmelerle ilgili olarak, “Şirketimizde 1221 kişiyi istihdam ediyoruz. Bu yıl 396 kişiyi işe aldık. 2012’de faaliyete girecek yeni fabrikamız ile birlikte satış ağımızı genişleteceğiz. Şube sayımızı otuz yediden yüz elliye çıkarmayı hedefliyoruz. Hızlı gelişme, hizmet kalitesi açısından eğitim seviyelerinin düşüklüğü gibi farklı riskler ortaya çıkardı. 2010’da kurulan Pelit Eğitim Vakfı, sektöre uluslararası düzeyde işgücü yetiştirmek amacıyla Pastacılık-Aşçılık Okulları açmak için çalışmalarını sürdürüyor” diyerek görüşlerini belirtti.

“3000 kişiye istihdam sağlayacağız”
TAB Gıda Eğitim ve İşe Alım Müdürü Lütfi Seyrekel, sektördeki büyümeyi vurgulayarak gelecek planlarını anlattı: “TAB Gıda olarak istikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz. Yılsonu hedefimiz ise bir milyar lira ciroya ulaşmak. Bu yıl açılan restoranlarımız için yaklaşık 2700 kişiyi işe aldık. 100-120 yeni restoran için 2 bin 500 ile 3000 arasında istihdam planlıyoruz.”

“Üst düzey yöneticiler işletmeci oldu”
Cızbız Köfte ve Lokantacılık Genel Müdürü Gürkan Donat, gıda sektörünün istihdam profiline ilişkin olarak “Artık gıda işletmecilerinin profilleri de değişti. Çırakların usta olup dükkan açmaları “out”, yurtdışında eğitim yapmış, sertifikalar almış ya da üst düzey yöneticilik yaparken gıdaya merak saran eğitimli yatırımcıların açtıkları işletmeler “in” oldu. Bu durum rekabeti ateşledi ve kalite standartlarına yeni bir düzen getirdi” diyerek görüşlerini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları