18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gençlerden Çevre Politikaları Alternatifi
16 Mart 2011 Çarşamba 10:40

Gençlerden Çevre Politikaları Alternatifi

Sabancı Üniversitesi'nde okuyan gençler, alternatif çevre politikaları üretiyorlar.

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri kapsamında bu yıl uygulanmaya başlanan Gençlerle Alternatif Çevre Politikaları Projesi ile meslek lisesindeki geleceğin ustabaşları ile Sabancı Üniversitesi"nde okuyan gençler alternatif çevre politikaları üretiyorlar.

Sabancı Üniversitesi öğrencileri Gebze Organize Sanayi Bölgesi(GOSB) içerisindeki GOSB-Tadım Jale Yücel Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileriyle birlikte, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri (TDP) kapsamında yeni uygulanmaya başlanan Gençlerle Alternatif Çevre Politikaları Projesi ile karşılaştıkları küresel ve bölgesel çevre sorunlarına karşı bir duyarlılık geliştirmek amacıyla 6 aydır ortak çalışmalar sürdürüyor. Her hafta düzenli olarak bir araya gelen gençler birey olarak onlara ve şirketlere düşen sorumlulukları tartışıyorlar.

Proje birkaç yıl içinde ustabaşı, mühendis ve yönetici olacak gençleri bir arada düşündürmeye yönlendirmesiyle de öne çıkıyor. Bugün ve gelecekte uygulanmasını diledikleri çevre politikalarını tasarlayan lise ve üniversite öğrencileri, şirketlerde ve fabrikalarda yürütülen çevre politikalarını inceliyor, sorguluyor, tartışıyorlar… Birlikte alternatif çözüm önerileri üretiyor ve fikirlerini şirketlere sunmaya hazırlanan öğrenciler birlikte hazırladıkları görseller ve maketler ile alternatif politika önerilerini somut hale getiriyorlar.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi"ndeki fabrikaları geziyorlar
Proje ekibi ilk olarak Gebze Organize Sanayi Bölgesi"ndeki (GOSB) çevreye duyarlı çalışmalar yürüten fabrikaları ziyaret ederek düşüncelerini paylaşıyor ve onların tecrübelerinden yararlanıyorlar.

Bu kapsamdaki ilk gezilerini GOSB"daki ilk ve tek yeşil bina olan Siemens"in fabrikasına düzenlediler. İş Geliştirme Uzmanı Arda Sapankaya ile yeşil binayı ve yeşil ofisleri gezdiler, bilgiler topladılar. Yeşil Bina"nın inşaat yüksek mühendisi M. Tolga Özdemir"den dünya standartlarındaki çevre dostu teknolojiler konusunda eğitim alan gençler, bu teknolojilerin üretilmesi, inşa edilmesi ve çevre politikalarının çalışanlara benimsetilmesi konusunda detaylı bilgi sahibi oldular ve tüm süreçleri yakından incelediler.

Bundan sonra neler yapılacak?
Proje kapsamında öğrenciler bundan sonraki adımlarında ise Gebze Organize Sanayi Bölgesi"ndeki farklı üretim kollarında faaliyet gösteren firmaların çevre politikalarını yerinde inceleyip Uluslararası Çevre Standartları olan ISO 14001 çerçevesinde değerlendirecekler. Bunun sonucunda ise mevcut çevre sorunlarına yönelik ürettikleri alternatif çevre politikalarını şirketlerle paylaşacaklar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları