25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gençler İçin Cep Telefonu Vazgeçilmez
09 Ekim 2007 Salı 15:04

Gençler İçin Cep Telefonu Vazgeçilmez

Jabra ve Teknolatte tarafından yapılan ankete göre gençler için cep telefonu vazgeçilmez ürünlerin başında yer alıyor. Gençlerin vazgeçemediği diğer teknolojik ürünler arasında ise MP3 çalar / iPod, laptop ve Bluetooth kulaklık geliyor.

Bluetooth iletişim ve mobil müzik ürünlerinin lider markası ve teknoloji dünyasında yaşanan son gelişmeleri okuyucularına duyuran Teknolatte gençlerin yaşam ve teknoloji alışkanlıklarını belirlemek üzere bir anket düzenledi. Ağustos 2007’de sonuçlanan ve ağırlıklı olarak 18 – 34 yaş grubuna hitap eden ankete 3210 kişi katıldı. Katılımcıların büyük çoğunluğunu üniversite eğitimli ve çalışan kişilerin oluşturduğu ankette katılımcıların teknolojik ürünlere olan ilgisi ölçüldü.

Cep Telefonu, MP3 çalar/iPod, Laptop ve Bluetooth Kulaklık Gençler Arasında Gözde

Jabra ve Teknolatte tarafından düzenlenen ankete göre gençler cep telefonu olmadan dışarı adım atmıyor. Ankette sorulan yanınızda taşıdığınız olmazsa olmaz teknolojik ürün nedir? sorusuna %93’lük bir oranda cep telefonu diyen gençler, cep telefonundan sonra sırasıyla MP3 çalar / iPod (yüzde 30), laptop (yüzde 19) ve Bluetooth kulaklık (yüzde 7) yanıtını verdi. Ayrıca, gençlerin yanlarında taşıdığı diğer teknolojik ürünlerin içerisinde USB Flash bellek ve dijital fotoğraf makinesi olması da dikkat çekti.

Gençler En Çok Laptop Sahibi Olmak İstiyor

Ankete katılan gençlere hangi teknolojik ürünü almak istersiniz diye sorulduğunda ise yanıt yüzde 68’lik oranla laptop oldu. Laptop yanıtını yüzde 33’lük oranla iPod, yüzde 30’luk oranla cep telefonu, yüzde 25’lik oranla ise Bluetooth Kulaklık takip etti.

Gençlerin Cep Telefonu Bluetooth’lu, Bluetooth Kullanma Alışkanlığı Giderek Artıyor

Jabra ve Teknolatte tarafından yapılan ankete katılanların yüzde 73’ünün cep telefonunda Bluetooth özelliği bulunuyor. Yüzde 43’ünün cep telefonun da ise stereo Bluetooth özelliği bulunuyor. Stereo Bluetooth özellikle müzik dinlerken ses kalitesinin artmasını sağlıyor. Özellikle müzik dinlemek söz konusu olduğunda, gençlerin yüzde 71’i cep telefonundan müzik dinlediğini belirtiyor.

Bluetooth kulaklık kullanım alışkanlığı hala düşük olsa da giderek artıyor. Geçtiğimiz yıllarda gençler arasında Bluetooth kulaklığa olan ilgi üst düzeyde olsa da, Bluetooth kulaklığa sahip olma oranı yüzde 1.5 iken, bu oran Ağustos 2007 itibariyle yüzde 4’e çıkmış durumda.

En Çok Evde Müzik Dinliyoruz

Jabra ve Teknolatte işbirliği ile gerçekleştirilen ankete katılan gençlerin büyük çoğunluğu evde (yüzde 50) müzik dinlemekten hoşlanıyor. En çok nerede müzik dinlersiniz? sorusuna verilen diğer yanıtlar ise sırasıyla araba (yüzde 21) ve ofis (yüzde 19) oldu.

Her yerde ve her saatte müzik dinleyen gençler, müzik dinlemek için en çok MP3 çalar / iPod’u tercih ediyor (yüzde 58). Daha sonra cep telefonlarını (yüzde 47) ve walkmanlerini (yüzde 7) kullanıyorlar.

Türkçe Pop En Popüler Müzik

Jabra ve Teknolatte anketine göre Türk gençleri en çok Türkçe Pop müzik dinliyor (yüzde 71). Türkçe Pop’u sırasıyla yabancı pop (yüzde 43) ve halk müziği (yüzde 37) takip ediyor. Gençlerin dinlediği diğer müzik türleri arasında rock, klasik ve hiphop bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları