26 Temmuz 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Genç Kaşifler Amazonları Keşfetti
05 Mart 2012 Pazartesi 12:32

Genç Kaşifler Amazonlar'ı Keşfetti

Doğa Koleji öğrencileri CERN, Nepal, Hindistan ve Kenya’dan sonra şimdi de Amazonlar’ı keşfetti.

Doğayla barışık, yerinde öğrenen, dünyaya entegre ve kendine güvenen bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Doğa Koleji’nin öğrencileri, CERN, Nepal & Hindistan ve Kenya’dan sonra şimdi de Amazonlar’ı keşfettiler. İstanbul Üniversitesi işbirliği ile oluşturulan Çocuk Üniversitesi programı kapsamında düzenlenen gezi 22-28 Şubat 2012 tarihleri arasında gerçekleşti.

Doğa Koleji’nin genç kâşifleri bu seyahatte, onbinlerce yıl öncesinin yaşam biçimiyle hayatını sürdüren kabilelerle tanıştılar, dünyanın en büyük nehrini gördüler, dünyanın akciğerleri sayılan Amazon ormanlarını inceleme fırsatı buldular. Bu heyecan dolu kültür ve doğal yaşam gezisine katılan genç kâşifler, yükselen trendiyle Latin Amerika’nın en büyük ekonomilerinden biri haline gelen Brezilya’yı da daha yakından tanıdılar.

Doğa Koleji işbirliği ile kurulan İstanbul Üniversitesi’nin Çocuk Üniversitesi Genç Kaşifleri, daha önce gerçekleşen Cenevre-Cern deneyinin ardından Hindistan-Nepal’de belgesel çekmişler ve daha sonra Kenya’nın vahşi doğasında safari yapmışlardı. Doğa Koleji’nin Genç Kaşifleri bu kez de, dünyanın akciğerleri olan Amazon Ormanları’nda macera dolu bir hafta geçirdiler.

Geziye ünlü gazeteci ve kaşif Coşkun Aral da katıldı

Çocuk Üniversitesi’nin Genç Kâşifler Programı için seçilen öğrencilerin katıldığı yerinde öğrenim turuna aynı zamanda ünlü gazeteci ve kaşif Coşkun Aral da katılarak çocukların heyecanına ortak oldu. Flora ve faunasındaki inanılmaz biyo çeşitliliği ve çok sayıda canlı türünü barındıran Amazon ormanlarında öğrenciler bir çok bitki ve hayvan türünü yakından inceleme fırsatı elde ettiler, Rio Negro’da yüzen Genç Kaşifler aniden başlayan yağmur sonrasında kendilerini bekleyen kanolarının batmasıyla bir adada saatlerce mahsur kaldılar. Dünyanın en büyük nehrini görmek, dünyanın en etkileyici doğal alanlarından Amazon ormanlarını incelemek için bir araya gelen öğrencilerin ilgisini seyahat sırasında en çok çeken bitki ise Kauçuk ağacı oldu. - 1736 yılında Güney Amerika’daki gezisi sırasında kauçuk ağacını bulup Avrupa’ya getiren Fransız bilim adamı Charles Marie De La Condamine, bu gezi esnasında bu ağaçtan silgi üretebileceğinden habersizdi. - Seyahat esnasında bol bol fotoğraf çeken Genç Kaşifler bu fotoğraflardan oluşan bir serginin hazırlığına başladılar bile.

Geleceğin bilim adamları nasıl yetişir?

Ülkemizin iki saygın eğitim kurumu İstanbul Üniversitesi ve Doğa Koleji, Türkiye'nin ilk akademik yaz okulunu başarıyla uyguladıktan sonra akademik ve stratejik işbirliği yapma kararı alarak geleceğin bilim adamlarını ve aydınlık nesillerini yetiştirmek için kolları sıvadı. İstanbul Üniversitesi, akademik kadrosuyla Doğa Koleji öğrencilerine uygulamalı ve teorik olarak destek olurken, öğrenci kulüp faaliyetlerine ve yurtdışı gezilerine katılıyor. Bu işbirliğiyle organize edilen Çocuk Üniversitesi kapsamında ise öğrenciler, zooloji, bitkiler, matematik ve sayıların dünyasını keşfediyor, İstanbul Üniversitesi’nin akademik ortamlarında genetik, astronomi, kriptoloji, nano teknoloji, uluslararası siyaset gibi pek çok bilimsel ve kültürel konuyu öğreniyorlar. Yaşları 13-16 arasında olan bu öğrencilerin hepsi, bir bilim dalında çok özel bir yeteneğe sahip. İstanbul Üniversitesi ve Doğa Koleji, her sene Genç Kâşifler Programı için Türkiye genelinde seçmeler düzenleyerek felsefe, tarih, matematik, biyoloji gibi alanlarda ileri düzeyde bilgi sahibi olan bu öğrencileri tespit ediyor. Seçimlerin ardından öğrenciler, öğretim üyeleri tarafından sıkı bir eğitim sürecine sokuluyorlar. Eğitimler bazen üniversitede bazen de Hindistan, Kenya ve Amazonlar gibi dünyanın ilginç bölgelerinde gerçekleştiriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları