21 Haziran 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Genç İstihdamı İçin 11 Milyar TL Kaynak
29 Kasım 2011 Salı 13:56

Genç İstihdamı İçin 11 Milyar TL Kaynak

TÜGİAD ile PERYÖN’ün Genç İşsizlik Çalıştayı 25 Kasım’da Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Genç istihdamı için 11 milyar TL kaynak ayrıldı

PERYÖN ve TÜGİAD işbirliği ile 25 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen Genç İşsizlik Çalıştayı’nda konuşan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sıddık Topaloğlu, gençlerin istihdam edilmesi için uygulanan prim teşviği ve mesleki eğitimler için 11 milyar TL’lik kaynak oluşturulduğunu açıkladı.
İnsan yönetimi alanındaki profesyonellerin gereksinimlerine 40 yıldır hizmet sunan PERYÖN (Türkiye Personel Yönetimi Derneği), TÜGİAD ile birlikte genç işsizliğine çözüm üretmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, PERYÖN ve TÜGİAD işbirliği ile 25 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen Genç İşsizlik Çalıştayı, Bahçeşehir Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş-Kur, TÜRKONFED, ILO (International Labor Organization) ve Endeavor Türkiye’nin destekleriyle iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Genç İşsizlik Çalıştayı ile sektör liderlerinin sunacağı fikirler doğrultusunda gençlerin girişimciliğe teşvik edilerek istihdamın artırılması ve eğitimde nitelikli iş gücü yaratılmasının sağlandı.

PERYÖN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları İdil Türkmenoğlu ve Yiğit Oğuz Duman ile Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Mehtap Alanyalı’nın aralarında bulunduğu kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversite temsilcilerinin yer aldığı Genç İşsizlik Çalıştayı’nda, Dünya’da ve Türkiye’de Genç İşsizliği’ni ele alacak istihdam, ekonomi ve eğitim projelerine katkı sağlandı.

T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de destek verdiği Genç İşsizlik Projesi sanal forum aşaması PERYÖN Öneriler Platformu’na gelen önerilerin de değerlendirildiği Genç İşsizlik Çalıştayı’nda, konu eğitim, girişimcilik, üniversite sanayi işbirliği ve gençlerin değişen beklentileri gibi farklı oturum başlıkları ile ele alındı.

PERYÖN Öneriler Platfomu’na sunulan projelerden seçilen öneriler Genç İşsizlik Çalıştayı’nda tartışıldı. “Genç istihdamın artması için nasıl bir eğitim geliştirmeli?”, “Genç işsizliği etkileyen güncel koşullar ve Türkiye’nin uyumu”, “ÇÖZÜME DOĞRU: Girişimcilik mi, Esnek İşgücü mü? Alternatifler Nelerdir?” soruları yanıtlanarak, genç işsizliğine çözüm olabilecek öneriler sunuldu.

Çalıştayda, Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Şimşek, ILO Program Sorumlusu Ozan Çakmak, İş-Kur İstihdam Uzmanı Hüseyin Gökmen, Metro Cash&Carry İnsan Kaynakları Direktörü Esra Daver, Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Didem Altop, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı Tarkan Kadooğlu, Bahçeşehir Üniversitesi METGEM Başkanı Azize Gökmen, Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Didem Altop, Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Koordinatörü Aylin Gezgüç, Sabancı Üniversitesi İstanbul politikalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder, TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve İş ve Strateji Geliştirme Komisyonu Koordinatörü Mehtap Alanyalı, MESS Eğitim Vakfı Genel Müdürü Necdet Kenar’ın ve PERYÖN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yiğit Oğuz Duman birer konuşma yaptı.

Genç istihdamı için 11 milyar TL kaynak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sıddık Topaloğlu, yaptığı açılış konuşmasında Türkiye’de 21. Yüzyılda çözülmesi gereken en önemli sorunun işsizlik olduğunu, bu sorundaki en önemli maddenin de gençlerdeki işsizlik problemi olduğunu kaydetti. Topaloğlu, gençlerdeki işsizliğin en önemli nedenin ise gençlerdeki yetersiz mesleki eğitim olduğunu belirtti. Mesleki eğitimin geliştirilmesi için İş-Kur’un birçok yeni eğitim sistemi düzenlediğini, hükümetin de 18-29 yaş arası gençlerin istihdamı için prim teşviği uygulaması yaptığını anımsatan Topaloğlu, bu uygulamalar ile 2008’den bu yana istihdamı en yüksek hızda artıran ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti. Genç istihdamına yönelik uygulanan prim teşviği sistemi ile halen 184 bin gencin çalışma hayatına girdiğini belirten Topaloğlu, genç isziliğinin önlenmesi için son 4 yılda 11 milyar liralık kaynak ayrıldığını kaydetti. Topaloğlu, önümüzdeki dönemde, kamu, STK’lar ve özel sektörün mesleki eğitim ve gençlerin istihdamı için çözüm yaratacak uygulamaları birlikte hayata geçirmeleri gerektiğini söyledi.

Meslek eğitimi şart

Genç işsizliğin temel nedeninin gençler ile şirketlerin tercihlerinin çatışması ve girişimciliğe teşvikteki eksikliklerin yarattığı bir durum olduğunu belirten PERYÖN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu “Türkiye’de istihdam alanındaki en önemli konuların başında gelen genç işsizliği sorunu PERYÖN olarak bizim gündemimizin de ilk sırasında yer alıyor.  ‘Genç İşsizlik Projesi’ kapsamında 25 Kasım 2011’de gerçekleştireceğimiz Genç İşsizlik Çalıştayı ile gençlerin eğitimden istihdama geçiş unsurlarının güçlendirilmesi ve yetenekleri doğrultusunda girişimciliğe teşvik edilmesi ile istihdam kapasitemizin artmasını amaçlıyoruz.” dedi.

TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mehtap Alanyalı ise Türkiye’de sadece ekonomik değil, sosyal büyümenin de gündeme getirilmesinin zorunluluk olduğunu dile getirdi. Alanyalı, “Gençlerimizin, işsiz kaldıklarında ekonomik özgürlüklerini kaybetmelerinin yanında, çalışma hayatının, iş çevresi ve iş tecrübesinin kendilerine kazandıracağı sosyalleşme sürecinin de dışında kalmaları ülkemiz açısından ve son günlerde sıkça dile getirdiğimiz Türkiye’nin Sosyal Büyümesi açısından da oldukça hassas bir konumda olduğumuzu gösteriyor. TÜGİAD, genç işsizliği konusunda etkili bir çözüm olarak, Türkiye’de girişimciliğin desteklenmesi ve yeni girişimcilerin sayısının artmasının önemine vurgu yapıyor. Her yeni girişimcinin, yeni iş sahaları yaratacağına, istihdamı destekleyeceğine ve bu gelişimin gerçek anlamda ekonomik refahı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları