25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Genç Çevre Elçileri Almanyada Biraraya Geldi
30 Kasım 2007 Cuma 10:39

Genç Çevre Elçileri Almanya'da Biraraya Geldi

Bayer Genç Çevre Elçisi seçilen Sinem Erdoğdu ve Ayhan Çuhacı Almanya’da düzenlenen Genç Çevre Elçileri toplantısında Türkiye’yi temsil etti.

Bayer ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından düzenlenen Bayer Genç Çevre Elçileri toplantısı, aralarında Brezilya, Çin ve Polonya gibi ülkelerin de bulunduğu 17 ülkeden seçilen çevre elçilerinin katılımı ile uluslararası bir platformda Almanya’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin ilk kez katıldığı programda Türkiye’yi Suya Doğru Bakıyor musun? isimli proje yarışmasını kazanan Sinem Erdoğdu ve Ayhan Çuhacı temsil etti. Genç Çevre Elçileri bir hafta boyunca Almanya’da farklı ülkelerden gelen 50’ye yakın çevre elçisi ile birlikte sürdürülebilir kalkınma konusunda çeşitli eğitimlere katılarak bilgi alışverişinde bulundu.

Toplantıda Orta Doğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Sinem Erdoğdu atık suların tarımsal sulamada kullanımına yönelik geliştirdiği projesini, İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğrencisi Ayhan Çuhacı ise bitkilerin suyu tasarruflu kullanmalarını örnek alarak geliştirdiği H2OUSE isimli çalışmasını uluslararası katılımcılar ile paylaştı. Gençler Almanya’da bulundukları sürece doğal kaynakların tasarruflu kullanımı, geri dönüşüm süreçleri, ürünlerin; araştırma-geliştirme, üretim, pazarlama ve satış dahil olmak üzere tüm aşamalarının ekolojik değerlendirmesi gibi modern üretim tekniklerini yerinde inceleme şansına da sahip oldular.

1998 yılından beri Bayer ve UNEP tarafından yürütülen programın ilk günü Bayer önümüzdeki dönem hayata geçirmeyi planladığı İklim Koruma Programı'nı da ilk kez genç çevre elçileri ile paylaştı.

Üretim tesislerinden karbondioksit salınımlarını azaltmak, iklim korumayı artırmak ve iklim değişikliğine karşı çözümler geliştirmeyi amaçlayan Bayer, dünya genelinde başlattığı iklim koruma programına 3 yıl içinde 1 milyar avro yatırmayı planlıyor.

Bayer, iklim koruma alanındaki bilimsel yenilikleri teşvik etmek ve gençlerin bu konuya daha fazla ilgi göstermesini sağlamak amacıyla iki ayrı girişim daha başlatmayı planlıyor. Bayer Bilim ve Eğitim Vakfı iklim koruma için çığır açan çözümler geliştiren, doğa bilimleri ve teknik disiplin temsilcilerine 2008 yılından itibaren her iki yılda bir 50 bin avro’luk Bayer İklim Ödülü verecek. Vakıf, kendini bu konuya adayan öğrencilere ise Bayer İklim Bursu adı altında bir burs programı çerçevesinde 5 bin avroya kadar maddi destek sağlayarak, iklim koruma konusunda yurtdışındaki seminerlere katılım imkânı da sağlayacak.

Entegre iklim programına dünya genelindeki çalışanlarını da dahil etmeyi planlayan Bayer, düşük salınımlı araçların ve gaz yakıtlı şirket arabalarının kullanımını da teşvik edecek. Uçakla yapılan iş seyahatlerini azaltmak için Bayer önümüzdeki dönemde yeni telekomünikasyon teknolojilerini de daha fazla kullanmayı amaçlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları