25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GEden Mikro-Holografik Disk
02 Mayıs 2009 Cumartesi 11:32

GE'den Mikro-Holografik Disk

GE Global Research tarafından geliştirilen mikro-holografik disk ile 500 Gigabit bilgi depolanabiliyor.

General Electric (GE) teknoloji geliştirme birimi GE Global Research yeni nesil optik depolama teknolojileri alanında çığır açan önemli bir buluş gerçekleştirdi. GE araştırmacıları tarafından geliştirilen mikro-holografik disk ile standart DVD büyüklüğündeki bir disk üzerinde 500 Gigabit bilgi depolanabiliyor. Bu, 20 tek yüzlü Blu-ray, 100 DVD veya büyük bir masaüstü bilgisayarın hard diskine eşit bir kapasite anlamına geliyor.

GE"nin mikro-holografik diskleri Blu-ray veya DVD oynatıcılarına benzer sistemler tarafından okunabilecek ve kaydedilebilecek. DVD ve Blu-ray teknolojisi yalnızca disk yüzeyine veri depolarken holografik hafıza disk materyalinin tamamını kullanıyor. Hologramlar, başka bir ifadeyle veri bitlerini temsil eden üç boyutlu şekiller disklere yazılıyor ve daha sonra okunabiliyor. GE"nin holografik hafıza teknolojisi kapasite konusunda bir dönüm noktası olmasına rağmen kullandığı donanım ve formatlar hâlihazırdaki optik depolama teknolojisiyle o kadar benzerlik taşıyor; bu sayede mikro-holografik oynatıcılarda CD, DVD ve BD oynatmayı mümkün kılıyor.

GE ekibi yüzde bire yaklaşan yansıtma katsayısına sahip yaklaşık bir mikron çapında mikro-holografik çizgileri kaydetmeyi başardılar. Standart Blu-ray veya DVD disklerin optik özellikleriyle karşılaştırıldığında, küçültülmüş çizgiler CD boyunda bir disk içerisine toplam 500 GB depolama kapasitesi sağlamaya yetecek yansıtma katsayısına sahip olacak.

GE"nin Holografik Depolama programınının yöneticisi Brian Lawrence "GE"nin atılımı yeni nesil holografik hafıza teknolojisini günlük kullanıcıya ulaştırma yolunda dev bir adım", dedi ve ekledi, "Çünkü GE"nin mikro-holografik diskleri standart Blu-ray oynatıcılarında bulunanlara benzer optikler kullanılarak okunup oynatılabiliyor. Bizim sunduğumuz bu teknoloji her evde olabilecek uygun maliyetli, dayanıklı ve güvenilir holografik sürücülerin yolunu açmaya yarayacak. Tüm yüksek çözünürlüklü film koleksiyonunuzu bir diskte toplayacağınız ve 3 boyutlu televizyon gibi yüksek çözünürlükteki formatları destekleyecek bir ürüne sahip olacağınız günler düşündüğünüzden daha yakın."

GE altı yıldan fazla bir süredir üzerinde çalıştığı holografik depolama teknikleri. 500 Gigabit kapasiteyi destekleyebilen materyallerin ortaya konması, sonunda 1 terabyte veya başka bir deyişle 1000 Gigabit saklama kapasitesine sahip mikro holografik disklerin yapılması yolunda önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Depolama kapasitesinde sınırları zorlamanın yanında GE araştırmacıları bu teknolojinin mevcut optik depolama formatlarına ve üretim tekniklerine kolayca adapte edilebilmesi konusuna da büyük önem veriyorlar.

GE Technology Ventures (Teknoloji Grişimleri) ekibinin lideri Bill Kernick ise şunları söyledi: "GE"nin holografik depolama programı zoru başardı. Bu kilometre taşının ardından ticarileştirme fırsatları üzerine yoğunlaşabiliriz. Ürün geliştirme aşamasından ürünün piyasaya sunulmasına kadar olan tüm süreçlerde en iyi yolu takip etmek amacıyla birçok stratejik ortakla çalışmaya devam edeceğiz."

GE, mikro-holografik depolama teknolojisine ilişkin olarak öncelikle ticari arşivleme endüstrisine sonra da bireysel kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları