23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gebze Ticaret Odasında ISO 14001 Hazırlığı
25 Ağustos 2007 Cumartesi 11:49

Gebze Ticaret Odası'nda ISO 14001 Hazırlığı

Gebze Ticaret Odası, kuruluşların faaliyetlerini sürdürürken çevreye verebilecekleri zararları kontrol altına almalarını sağlayan TSE-EN-ISO 14001 Çevre Yönetim Sistem Belgesi’ni alma çalışmalarına başladı.

Gebze Ticaret Odası, kuruluşların faaliyetlerini sürdürürken çevreye verebilecekleri zararları kontrol altına almalarını sağlayan uluslararası bir standart olan TSE-EN-ISO 14001 Çevre Yönetim Sistem Belgesi’ni alma çalışmalarına başladı. Bu kapsamda Oda personeline Çevre Bilinçlendirme ve İç Tetkik Eğitimi Leyon Danışmanlık tarafından verildi.

Çevre Yönetim Sistemi, özünde doğal kaynak kullanımının azaltılmasını, toprağa, suya, havaya verilen zararların minimum düzeye indirilmesini amaçlayan, risk analizleri tabanında kurulan bir yönetim modelidir. Günümüz şartlarında kuruluşların, çevre koruma önlemlerini almaları yeterli olmamakta, Çevre Yönetim Sistemi'ni uygulamaları ve çevreyi koruduklarını belgelemeleri gerekmektedir. Çevre Yönetim Sistemi çerçevesinde kuruluşlardan ürün ve hizmetlerinin çevresel etkilerini belirlemeleri ve değerlendirmeleri, kontrol altına almaları, kirliliği önleyici çalışmalarda bulunmaları ve çevre ile uyumu sürekli geliştirmeleri beklenir.

Leyon Danışmanlık Eğitmeni Zeynep Öğütçü Kalite Yönetim Sistemi’nde iç tetkiklerin personelin iyileştirme faaliyetlerine katkısını sağlamak amacıyla yapıldığını, iç tetkik faaliyetlerinin ilgili prosedürlere uygun olarak, kuruluşun bir bölüm veya prosesinin belirli bir plan çerçevesinde, belirli yetkiye sahip, eğitilmiş personel tarafından incelenerek mevcut uygun veya uygunsuzluk durumlarının tespit edilmesi ve raporlanması faaliyetlerinin bütünü olduğunu ifade etti. Tetkiklerde dikkat edilmesi gereken hususlarda ise tüm dokümanların incelenmesinin mümkün olmadığını bu yüzden tetkik görevlilerinin örnekleme yöntemlerini açıklamaları gerektiğini belirtirken, tetkik görevlilerinin kendi faaliyetleri ile ilgili tetkik yapmalarının uygun olmadığını sözlerine ekledi.

Zeynep Öğütçü kalite tetkiklerinin neden önemli olduğunu ise şu sözlerle ifade etti: “Kalite tetkikleri; gelişme için imkanların belirlenmesine yardımcı olması, dokümanların yeterliliği ve takibi konusunda güvence sağlaması, kalite sisteminin etkinliğinin doğrulanmasını sağlaması, yönetim sistemlerinin statüsü, prosedürleri, metotlar ve eğitim imkanları hakkında önyargılı düşünceleri düzeltmesi açısından son derece önemlidir.”

Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu 2007 faaliyet planı içerisinde yer alan ISO 14001 kapsamında verilen Çevre Bilinçlendirme ve İç Tetkik Eğitimi’ne; Daire Müdürü Tülün Çoban, Sicil Servis Şefi Fehmi Öner, Muhasebe Şefi Songül Özensoy, Yazı İşleri Şefi Seçil Gelişmen, Araştırma Servis Görevlisi Köksal Koçal, Dış Ticaret Servis Görevlisi Mahmut Tatlı ve Kalite ve Çevre Dokümantasyon Sorumlusu Şule Yılmaz katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları