28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Garanti Bankasının Tercihi IBM
30 Haziran 2011 Perşembe 12:51

Garanti Bankası'nın Tercihi IBM

IBM System z, Garanti Bankası’nın bankacılık işlemlerinin desteklenmesi için hızlı, ölçeklenebilir, güçlü, esnek, düşük maliyetli ve yüksek güvenlik düzeyine sahip bir ortam sağladı.

Garanti Bankası’nın artan müşteri sayısını, yeni ürünlerini ve kanal akışını karşılamak için günün 24 saati ihtiyaç duyduğu hızlı ve güvenilir bankacılık hizmetleri IBM’in yüksek performanslı System z çözümü ile karşılandı. System z ile Garanti Bankası’nın şube, ATM, POS, Internet ve mobil kanalları çapındaki bankacılık işlemlerinin desteklenmesi için hızlı, ölçeklenebilir, güçlü, esnek, düşük maliyetli ve yüksek güvenlik düzeyine sahip bir platform sağlandı.

Doğuş Grubuna ait olan ve bugün Türkiye’nin en büyük bilişim teknolojileri hizmeti sağlayıcılarından biri olan Garanti Teknoloji’nin Genel Müdür Yardımcısı Tufan Alatan “Garanti Bankası teknolojiyi bir maliyet unsuru olarak değil, bir fırsat ve yeni gelir akışları oluşturmanın bir yolu olarak görüyor. Teknolojiyi kullanma şeklimiz, rakiplerimizin önüne geçmemizi sağlıyor ve IBM System z'de tüm bunların merkezinde bulunuyor" diyerek Garanti Bankası’nın teknolojiye ve System z’ye bakış açısını ifade etti.

Garanti Bankası, IBM’in System z sunucularıyla mevcut çalışma ortamına kolaylıkla, herhangi bir kesinti olmaksızın daha fazla bilgi işlem gücü ekleyebiliyor ve System z ana bilgisayarları, Garanti Bankası için işlem başına çok düşük maliyet fırsatları sunuyor. Alatan konuyla ilgili olarak “System z ile kapasitemizi beş kat artırmış olmamıza karşın, ortamı yöneten personel sayımız aynı kaldı. Aynı sayıda insanla çok daha fazla iş yapıyoruz. Buna ek olarak, Garanti Bankasının İnternet Şubesi yoğun günlerde 950.000 kullanıcıya hizmet verebiliyor. Sitenin bu versiyonunda ve yeni tanıtımı yapılan Garanti Direkt Internet Platformu'nda kullandığımız Java önyüz 'IBM WebSphere' teknolojileri ile yazıldı. Arka planda çalışan tüm işlemler ise 'IBM Znext Mainframe' teknolojilerini kullanıyor.” şeklinde konuştu.
IBM Türk Finans ve Kamu Sektörü Bölüm Müdürü Gülseli Zeren Karadere, System z ile Garanti Bankası’na sunulan çözümlerin detaylarına ilişkin şunları söyledi: “Garanti Teknoloji, Bankanın gereksinimlerini karşılamak için her ikisi de IBM z/OS işletim sistemi ile çalışan System z196 (z196 EC) ana bilgisayarları ile hizmet vermektedir. Temel bankacılık sistemleri IBM’in Müşteri Bilgisi Kontrol Sistemi (CICS) üzerinde yürütülüyor ve tüm veriler “DB2 for z/OS” kullanılarak yönetiliyor. IBM Parallel Sysplex sunucularımız bir küme haline getirilerek, Garanti Bankası’na yüksek düzeyde kullanılabilirlik sunmaktadır. Garanti Bankası’nın her iki sunucusu da yoğun günlerde 200 milyonun üzerinde işlem gerçekleştirmekte ve 0.05 sn ortalama yanıt süresi sağlamaktadır.”

Güç ve güvenlik düzeyi çok yüksek olan IBM’in System z sunucuları bugün bankacılık için ideal platform olarak kullanılmakta ve dünyada finans sektöründe faaliyet gösteren pek çok müşteri tarafından tercih edilmektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları