28 Ocak 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fuarlar Gençlere İş Fırsatı Sağlıyor
20 Aralık 2011 Salı 15:45

Fuarlar Gençlere İş Fırsatı Sağlıyor

Sonbaharda hareketlenen fuar sezonu iş fırsatlarını da beraberinde getirdi. Bu hareketlilik iş ilanlarına da yansıdı. Yenibiris.com’da sonbahar aylarında fuar-organizasyon sektöründeki iş ilanları yüzde 20 arttı

Sektör deneyimsiz gençlere iş deneyimi edinme ve para kazanma fırsatı sunuyor. Dönemsel ve yarı zamanlı iş fırsatı sunan ilanlarla en çok satış temsilcisi ve hostes aranıyor. Fuar hostesliği özellikle üniversite öğrencileri tarafından tercih edilen bir alan.

Fuar sezonu açıldı. Uluslararası ve yerli birçok organizasyon devam ediyor. Yeni yılla birlikte hız kazanacak organizasyonlar ekonomiye hareket katarken, istihdamı da olumlu etkiliyor. Yenibiris.com’un verilerine göre sonbaharda fuarcılık sektörü iş ilanları, önceki aylara göre yüzde 20 oranında arttı. Sektör, en çok satış temsilcisi ve fuar hostesliği pozisyonları için eleman arıyor. Özellikle fuar ve stand hostesliği, harçlığını çıkarmak isteyen gençler için aynı zamanda özgeçmişlerine deneyim olarak yazabilecekleri bir iş fırsatı anlamına geliyor.

Yenibiris.com’un verilerine göre fuar-organizasyon sektöründe en çok aranan ve başvuru alan ilk 5 pozisyon şöyle:

En çok yayınlanan pozisyon
Satış Temsilcisi
Fuar&Organizasyon Hostesi
Muhasebe Uzmanı
Yönetici Asistanı
Fotomodel

En çok başvuru alan pozisyon
Satış Temsilcisi
Fuar&Organizasyon Hostesi
Satın Alma Sorumlusu
Fotomodel
Stand görevlisi

Günde 120 TL kazanabiliyorlar
Fuar ve organizasyonlara iş arayanların da ilgisi arttı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla başvuruların yüzde 20 oranında arttığı görülüyor. Bu dönemde şirketlerin en çok ihtiyaç duyduğu elemanların başında satış temsilcisi ve fuar hostesi geliyor.Yarı zamanlı ve dönemsel olan bu işler, iş bulamayan gençlere hem ek kazanç oluyor hem de deneyim kazandırıyor. Satış temsilcilerinde deneyim aranırken, hosteslik deneyim gerektirmediği için üniversitelilerin ilgisini çekiyor. Hosteslik için genellikle boyu 1.65 cm’den kısa olmamak, 18-25 yaş arası olmak ve uluslararası fuarlar için en azından orta düzey İngilizce bilgisi gerekli. Bazı ilanlarda 38 beden gibi bir sınırlamaya da rastlanıyor. Fuarlarda açılan standların başında durarak günlük 50 ile 120 TL arasında para kazanmak mümkün. Kimi şirketler yemek ve ulaşım gibi ek imkanlar sağlıyor. Prim veren bir şirketle anlaşırsanız, gösterdiğiniz performansa göre prim almanız da mümkün.

Hostesler tüketicilerin satın alma kararını etkiliyor

Stand hostesi istihdam eden ajanslardan İletişim Grubu Ajans Başkanı Birol Şengel, hostes seçimiyle ilgili şu yorumları yapıyor: “Araştırmalar gösteriyor ki tüketicilerin satın alma eğilimleri satış noktalarında belirleniyor. İşte tam bu noktada mağazalarda ve standlarda görevlendireceğimiz arkadaşlarımızın, tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyebilecek ve onları yönlendirebilecek özellikte olmaları ilk tercih sebebimiz oluyor. Firmamıza yapılan başvurular arasından iletişimi kuvvetli, beden diline hakim, kavrama ve algılama becerileri gelişmiş, aldığı eğitimleri tüketicilere en iyi yansıtabileceğine inandığımız arkadaşları seçmeye çalışıyoruz. Pazarlama etkinliklerinde çalışmayı bütün üniversite öğrencilerine öneriyorum. Bu etkinlikler ulusal ya da uluslararası markaların yöneticileriyle tanışmanın da en kısa yolu. Sonrasında birçok tüketici ile kurduğunuz iletişim sayesinde kişisel güveniniz, iletişim teknikleriniz ve beden dili kullanımınızda ciddi gelişmeler oluyor. En önemlisi satış becerisi edinmenin ilk adımlarını atıyorsunuz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları