29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FTden Türkiye Yorumu
28 Ocak 2009 Çarşamba 12:05

FT'den Türkiye Yorumu

Financial Times gazetesi, Türkiye'yi resesyona dalmakta olan altı Doğu Avrupa ülkesi arasında saydı.

Türk ekonomisine ilişkin uluslar arası tahminlerin kara bir tablo çizdiği belirtiliyor. Financial Times gazetesi, Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası"nın (EBRD) son tahminlerine dikkat çektiği haberinde Türkiye"yi resesyona dalmakla olan altı Doğu Avrupa ülkesi arasında saydı.

Ekonomi gazetesi Financial Times, Doğu Avrupa"nın 2009 yılında sıfıra yakın bir büyüme göstereceğini belirtirken, "Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası"nın bölgeye ilişkin 2009 tahminlerini önemli ölçüde düşürerek sıfıra yakın büyüme beklediğini bildirmesi ile Doğu Avrupa üzerinde kara bulutlar daha da karardı" yorumunu yaptı.

Banka"nın, Türkiye dahil Doğu Avrupa"nın 30 devletinin 2009 yılındaki büyümesi için sadece birkaç ay önce yaptığı yüzde 2.5 ortalama büyüme tahmini "dramatik" bir biçimde düşürerek binde 1"e indirdiğine dikkat çeken gazete, şunları yazdı:
"Altı ülke - Ukrayna, Türkiye, Macaristan ve Baltik ülkeleri -, resesyona dalarken Rusya dahil beş ülke, büyüme oranlarının yüzde 1 ya da daha düşük bir düzeye gerildiğini görecek."

İngiliz gazetesi, Doğu Avrupa"da 2008 yılının dördüncü çeyreğinin beklenenden çok daha kötü olduğuna işaret ederken EBRD Baş Ekonomisti Erik Berglof"un "Daha çok küresel ekonomiye entegrasyonu nedeniyle bölge, küresel yavaşlamanın etkilerini tam olarak hissediyor" sözlerine de yer verdi. (ANKA)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları