25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Forum İstanbul’da 1. Gün
10 Mayıs 2007 Perşembe 17:43

Forum İstanbul’da 1. Gün

“Yarının Kurulması - Hedef 2023” başlığı ile bu yıl “Dünyadaki değişimler ışığında Türkiye’nin gelecek yol haritası” arayışını gündeme taşıyan Forum İstanbul’un ilk gününde, seçim sonrasında ihtiyaç duyulacak kalkınma v

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen siyaset adamları, bilim adamları, bürokratları, iş ve kültür dünyasının liderlerini aynı çatı altında buluşturan Forum İstanbul’un, 6’ıncı büyük toplantısı Swissotel’de başladı. Türkiye’nin en önemli konferanslarından Forum İstanbul’da bu yıl 35’i yabancı 115 kişi söz alacak.

Seçim sonrasında ihtiyaç duyulacak kalkınma ve sanayileşme ihtiyacına dikkat çekilen Forum İstanbul’da, bu konuya yönelik stratejiler düzenlenen oturumlarda gözler önüne serildi. Forum İstanbul’un ilk gününde, son yıllarda özellikle ekonomi politikalarında sağlanan istikrarı korumak adına sanayi politikaları, sektörel değerlendirmeler, ihracat, enerji, AB ve dünya ile entegrasyon gibi konular masaya yatırıldı.

Gelişme Stratejisi Raporu açıklandı

2023 Türkiye Vizyonu hareketinin bayraktarlığını yapan Forum İstanbul’da “Dünyadaki Değişmeler Işığında Türkiye’nin Gelecek Yol Haritası ana başlığı altındaki ilk oturum konusu “Küresel Ekonomideki Değişimler Işığında Türkiye İçin Uzun Vadeli Bir Gelişme Stratejisi” oldu. Açılışını Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in yaptığı oturumun başında, “Gelişme Statejisi Raporu”nu Ekonomist Yusuf Işık açıkladı. Osman Ulagay’ın başkanlığında yapılan oturuma, Dünya Bankası Türkiye Başekonomisti Rodrigo Chaves, Vanderbilt Üniversitesi’nden Prof. Andrea Maneschi, Hazine Eski Müsteşarı Faik Öztrak, London School of Economics’ten Julius Sen ile TÜSİAD Ankara Daimi Temsilcisi Zafer Ali Yavan katıldı.
Gazetecilerin gözüyle AB

İlk günün ilginç oturumlarından biri de TÜSİAD AB Temsilcisi Bahadır Kaleağası’nın oturum başkanlığını yaptığı “Avrupa’nın Geleceği ve AB Kamuoyu” başlıklı oturum oldu. Dünyanın önde gelen medya kuruluşlarından gazetecilerin gözüyle Avrupa’nın geleceğinin nasıl olacağı irdelendi. Hürriyet-CNN Türk Brüksel Temsilcisi Zeynel Lüle’nin de katıldığı oturumda, Euronews’ten Sergio Cantone, Der Spiegel’den Manfred Ertel, Avrupa Komisyonu Genişleme Direktörlüğü, İletişim Daire Başkanı Gisela Gauggel-Robinson ve Le Figaro’dan Pierre Pousselin görüşlerini Forum İstanbul katılımcıları ile paylaştı.

Küresel enerji düzeninde Türkiye nerede?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mehmet Hilmi Güler’in açılış Konuşmasını yaptığı “Değişmekte Olan Küresel Enerji Düzeninde Türkiye’nin Gelecek Yönelimleri” başlıklı oturumun başkanlığını ise Forum İstanbul Başkan Yardımcısı Mehmet Öğütçü yaptı. Oturumda, Akkök İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman, Zorlu Enerji Grup Başkanı Murat Sungur Bursa, Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Energy Charter Secretariat Genel Sekreteri André Mernier, İngiliz-İsviçre Ticaret Odası Başkanı Cornelia Meyer, ASAM-Avrasya Statejik Araştırmalar Merkezi Genel Koordinatörü Necdet Pamir ve Rusya Enerji Güvenliği Fonu Direktörü Konstantin Simonov konuştu.

Türkiye tarımda yeni fırsatları nasıl yakalar?

Dünya tarım ve gıda pazarlarında yeni fırsatlar için Türkiye’nin neler yapması gerektiği ise “Dünya Tarım ve Gıda Pazarlarında Artan Sıkıntılar: Türkiye Bu Yeni Meydan Okumalara Nasıl Hazırlanmalı?” başlıklı oturumda tartışıldı. Açılış konuşmasını Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in yaptığı oturumun başkanlığını ise Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak yürüttü. Oturuma, İngiltere Gıda Standartları Ajansı Eski Başkanı Jonathan Bell, Cadbury Kent Genel Müdürü Ahjaz Khan, TİM Tarım Danışmanı Hasan Surözü, Danone Tikveşli Genel Müdürü Serpil Timuray, Fındık Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Tokgöz ve Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce katıldı.

Günün son oturumu ise “Almanya Dönem Başkanlığında Türkiye – Avrupa Birliği İlişkileri” üzerine yapıldı. Almanya Dışişleri Devlet Bakanı Gernot Erler’in açılış konuşmasını yaptığı oturumu İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden Prof. Dr. Gül Turan yürüttü. Oturumda, Alman Kültür Vakfı Başkanı Dr. Fritz Schaumann, Kuzey Ren Vetfalya Eyaleti Bilim Bakanlığı Müsteşarı Dr. Michael Stückradt, Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, GTI Travel İsa Görgülü, Turkon Holding Direktörü Dieter Schenk konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları