27 Ekim 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Firmalar İşe Alımlara Devam Ediyor
30 Ocak 2009 Cuma 10:48

Firmalar İşe Alımlara Devam Ediyor

Antal International'ın 107 ülkede yaptığı araştırma, tüm dünyada yaşanan olumsuz ekonomik gelişmelere rağmen, yöneticiler ve profesyoneller için olumlu bir tablo ortaya çıkardı.

Yönetici seçme ve yerleştirme alanında dünya çapında uzmanlık sahibi olan Antal International, küresel anlamda firmaların profesyonel ve yönetimsel düzeyde işe alımlarını araştırdı. Araştırma, ticaret, sanayi ve finansal hizmetler sektöründeki 2 bin 700 işyerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Antal International tarafından yapılan araştırma, 2008-2009 kış dönemine yönelik olarak işe alım beklentilerini, son 3 aylık dönemin değerlendirilmesiyle ortaya koydu. Global Enstantaneler serisinin ikinci büyük araştırması, 4 kıtada toplam 107 ülkede uygulandı. Global Enstantaneler'de yer alan sorular, firmaların işe alımlara devam etmeleri, önümüzdeki üç aylık dönemdeki işe alım planları, devam eden işten çıkarmalar ve gelecek üç aydaki işten çıkarma planları üzerine oluşturuldu.

Araştırmada sonucunda ortaya çıkan veriler doğrultusunda hazırlanan rapor, Türkiye"de yetenekli ve etkin yöneticilere duyulan talebin yerleştirme oranlarına göre halen arzdan fazla olduğunu ortaya koyuyor. Raporun Türkiye"ye ayrılan kısmında, Türkiye"deki firmaların yüzde 60"ının halen işe alım yaptıkları belirtiliyor. Türkiye"deki firmalar işe alımlarda göreli olarak güçlü olmakla birlikte gelecek dönemde de aynı oranı korumayı hedefliyor.

Antal International Türkiye ve iworkLife Türkiye Genel Müdürü Mine Batıyel, ülkemizdeki firmaların büyük bölümünün işe alımlara devam ederek, ekonomik sıkıntıların bulunduğu bu dönemden güçlü çıkmak istediklerini belirtiyor: "Tüm dünyayı derinden etkileyen finansal durum, tabii ki Türkiye"de de hissediliyor ve firmalar üzerinde olumsuz etkiler oluşturuyor. Ancak bu olumsuzluk diğer ülkelerde hissedildiği kadar yoğun değil. 2008 sonbaharında yüzde 73 olan yerleştirme oranları şu anda yüzde 60"a gerilemiş olsa da profesyonel adaylar için talep halen arzdan fazla. Gelecek ilk üç aylık dönemde işten çıkarma faaliyetleri gerçekleştirmeyi planlayan firmaların oranı yüzde 16"ya kadar yükseldi ancak piyasada halen güçlü bir görünüm etkin."

4 kıtanın ve 107 ülkenin işe alım eğilimleri
Antal International tarafından hazırlanan rapora göre, Doğu Avrupa ülkelerinden Macaristan, Polonya, Bulgaristan ve Romanya"da son üç ayda etkisini hissettiren krizle birlikte, işe alım süreçlerinde beklenen düşüşten fazlası gözleniyor. Polonya"da firmaların yüzde 63"ünde, Macaristan"da yüzde 45"inde, Bulgaristan"da yüzde 28"inde yönetim ve profesyonel seviyelerde işe alım faaliyetlerinde düşüş yaşansa da, firmaların işe alımlara önümüzdeki dönemlerde devam etmekte kararlı oldukları sonucu çıkıyor. Romanya"da ise diğer Doğu Avrupa ülkelerinin aksine yüzde 54 oranında artış görünüyor.

Rapora göre, Batı Avrupa"ya ise farklı bir tablo hakim. Almanya"da firmaların yüzde 81"i halen yönetim seviyesinde işe alım yaparken, yüzde 64"ü gelecek üç aylık dönemde işe alım yapmayı planlıyor. Hollanda ve İsviçre"de firmaların işe alımlarında dengeli ve pozitif bir süreç gözleniyor. Yönetim ve profesyonel işe alımlarda piyasanın durumundan istifade ederek kaliteli kadrolar oluşturma fırsatları değerlendiriliyor.

Diğer taraftan, İtalya"daki firmaların yüzde 51"i halen işe alım süreçlerine devam ediyor ve gelecek aylarda da bu eğilimlerinin temkinli şekilde devam edeceği belirtiliyor. İspanya"da ise görünüm biraz daha olumsuz seyrediyor. Her ne kadar araştırmaya katılan firmaların yüzde 50"si halen işe alım yapıyor olsa da gerilemekte olan ekonomi etkilerini yansıtıyor. Önümüzdeki ilk çeyrekte yönetim kademesindeki işe alımların olumsuz yönde etkilenmesi ve oranın yüzde 22"ye gerilemesi bekleniyor. Malta"da mevcut durum ve geleceğe yönelik beklentiler olumlu, ancak firmalar yönetim ve profesyonel kadrolarında kısıntı yapma eğilimi gösteriyor.

İngiltere"de yapılan araştırma ise ekonomideki aşağı doğru gidişin, yönetim ve profesyonel çalışanlara olan talepte azalmaya neden olduğu görüşünü kuvvetlendiriyor. İngiltere"de halen işverenlerin yüzde 28"i işe alım süreçlerini sürdürüyor. Ancak araştırma sonuçları, gelecek dönemde bu oranın yüzde 18"e kadar düşeceğini belirtiyor. İşe alımlarda bu düşüşten etkilenmeyen ve faal olarak uzman kadrolar oluşturmaya devam eden pazarlama ve satış pozisyonları gelecek dönem için de umut veriyor.

Raporun ortaya koyduğu sonuçlara göre, Hindistan"da hemen her sektörde işe alım seviyelerindeki yükseliş yerini tedirginliğe bırakıyor. Nijerya ve Singapur"da ekonomik durgunluk ve endişeli bekleyiş, işe yerleştirme süreçlerinde de etkisini gösteriyor. Filipinler"de işe yerleştirme oranlarında görülen yükselmenin yüzde 76"ya çıkacağı tahmin ediliyor. Brezilya"da işe alım seviyeleri hala çok üst seviyede ancak gelecek dönemler için düşüş bekleniyor. Birleşik Arap Emirlikleri"nde bölge ekonomisinin sağlam ve güçlü bir yapıda olması, profesyonel ve yönetici kadrolarına olan talebi artırıyor. Güney Afrika"da yönetimsel ve profesyonel kadrolara talep yüksek ve işe alımlar güçlü seyretse de firmalar gelecek 3 aylık dönem için tedirginlik yaşıyor. Mısır"daki firmaların ise yüzde 83"ü işe alımlara devam edeceğini belirtiyor.

Çin"de 2008 yılı araştırma sonuçlarına göre, çok yüksek olan işe alımlarda, diğer ülkelerdeki kadar düşüş görülmese de belirgin bir farklılık göze çarpıyor. İşe alım oranlarında küresel krizin yansımalarının yanı sıra ülkedeki gelişmekte olan eğitim sisteminin de etkileri gözleniyor. Rusya, ekonomik açıdan durgunluk yaşamadığı halde diğer piyasalarda yaşanan sorunlardan etkileniyor. Sanayi sektörleri, yatırım bankacılığı sektörü ve inşaat sektörü bu durumdan en çok etkilenen alanlar olurken, IT firmalarında büyüme süreçleri devam ediyor.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları