23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Filli Boyadan RMI Eğitim Merkezi
29 Kasım 2007 Perşembe 11:08

Filli Boya'dan RMI Eğitim Merkezi

Filli Boya’nın üreticisi Betek Boya ve Kimya San A.Ş, boya, kaplama-ısı yalıtım sistemlerinin performansı ve dayanıklılığı ile ilgili araştırma, geliştirme ve test faaliyetlerinin yürütüleceği RMI Türkiye’yi hizmete açtı.

1988 yılından bu yana faaliyet gösteren ve sektörün lideri olan Betek Boya ve Kimya San A.Ş (Filli Boya), Türkiye’de bir ilke daha imza attı. Betek, boya, kaplama-ısı yalıtım sistemlerinin performansı ve dayanıklılığı ile ilgili araştırma, geliştirme ve test faaliyetlerinin yürütüleceği RMI Türkiye’yi 22 Kasım’da hizmete açtı. Betek Boya, RMI Türkiye’yle sektördeki haksız rekabeti engelleyerek, sektörün ulusal ve uluslararası pazarlarda sağlıklı gelişimini sağlamayı ve güvenilir bir fırsat yaratmayı, bu doğrultuda gelecek odaklı tüm firmalara, bağımsız davranma felsefesi ile destek vermeyi amaçlıyor.

Boya ve Yalıtım Sektörünün CE Belgelerini RMI Türkiye verecek

Boya ve kaplamalar konusunda, akredite edilen bir araştırma ve test merkezi olarak RMI Türkiye, boya, kaplama ve ısı yalıtım ürünlerini Avrupa standartları çerçevesinde test edecek. RMI Türkiye, piyasadaki ürünlerin kalitesinin artmasında katkıda bulunmayı ve düşük kaliteden dolayı sektörün zarar görmesini önlemeyi amaçlıyor. Türkiye’de yapılacak laboratuar olmadığı için yurtdışında yaptırılan, CE belgesi verilmesi için gerekli testler RMI Türkiye’de yapılabilecek. RMI Türkiye’nin sektördeki konuyla ilgili firmaların talepleri doğrultusunda hizmet vermesi planlanıyor.

RMI Türkiye'nin Enerjisi Topraktan

Betek, 2006 yılı Kasım ayında temellerini attığı RMI Türkiye için yaklaşık 3 milyon avro yatırım yaptı. 2217 m2 kapalı olmak üzere toplam 4250 m2 ‘lik alan üzerine kurulan RMI Türkiye’nin, ısıtma ve soğutma enerjisi ihtiyacı Jeotermik Sistem ile karşılanacak. Ayrıca çevreci bir özellik taşıyan enerji sisteminin kurulması için bina önünde bulunan alanda, 100 metre derinliğinde, 22 adet sondaj kuyusu açılıp içerisinden 15 kilometre uzunluğunda boru geçirilerek oluşturulan ısı iletim devreleri yer alıyor. Bu devrelerden geçirilen su ve bina içerisine yerleştirilen ısı pompaları ile binanın ısıtma ve soğutma ihtiyacı yenilenebilir bir kaynak olarak toprağın sabit sıcaklığından istifade edilerek karşılanıyor. RMI Türkiye binasında, 190 m2 alana sahip 2 adet çatı penceresi (skylight) sayesinde, 2 holün aydınlatma enerjisinin çoğunluğu karşılanıyor. Bina duvarlarının, standartlar ile belirlenen değerin çok üstünde olan, 8 cm kalınlığındaki karbonlu Capatect Dalmaçyalı ısı yalıtım levhası ile yalıtılmış olması binanın enerji verimliliğinin yüksek olmasını sağlıyor. RMI-Türkiye, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımıyla senede yaklaşık 40 ton karbondioksitin atmosfere yayılmasını önlenmiş olacak.

RMI Türkiye Kendi Hava Koşullarını Yaratıyor

RMI Türkiye, test duvarlarını taşıyacak 4 tonluk bir vince, rüzgar hızı ve yönü, global radyasyon, hava sıcaklığı ve bağıl nemi, yağmur miktarı gibi ölçümlerin yapılacağı bir Meteoroloji İstasyonuna sahip. Bu sayede, Türkiye’de ilk defa, hem boyutları 8 metre kareye kadar olan orjinal duvarlar üzerinde, hem de 50 cm x 50 cm çapında ufak duvar modelleri üzerinde çeşitli dış cephe boya ve kaplama sistemlerinin iklim şartlarına göre dayanıklılığı incelenecek ve çıkan sonuçlar doğrultusunda yeni sistemler geliştirilecek.

İlklerin Buluştuğu Ödüllü Bina RMI Türkiye

Hem bünyesinde yürütülecek faaliyetlerde, hem de faaliyet göstereceği bina bakımından Türkiye’de bir ilk olan ve enerji verimliliği ön planda tutulan RMI Türkiye binası, Avrupa Birliği Enerji Komisyonu (EU-EI)’nun açtığı Med-Enec isimli proje yarışmasında jeotermik araştırmalar açısından, 31 proje arasından Türkiye’de birinci seçildi ve 95 bin € destek almaya hak kazandı. Projenin enerji verimliliği, iki yıl süre ile Avrupa Birliği Enerji Komisyonu ve RMI Türkiye uzmanları tarafından ortak olarak izlenecek. RMI Türkiye binası ayrıca, Avrupa Komisyonu, Ortak Araştırma Merkezi (JRC), Yenilenebilir Enerji Bölümü tarafından Türkiye’de Yeşil Bina statüsünü verilen ilk bina olma başarısını gösterdi. Isı yalıtım sistemlerinin geçmişinin kısa olması nedeniyle yapılacak araştırma, geliştirme ve testlere ağırlık verilmesi planlanan RMI Türkiye’de ayrıca, ısı yalıtım sistemi uygulamacılarına eğitim verilecek. İki tam gün sürecek teorik ve pratik eğitimlerin sonunda başarılı olan kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü onaylı Başarı Sertifikası alacak. MEGEP (Mesleki Eğitim Geliştirme Projesi) kapsamında verilecek olan bu sertifikaların Avrupa Ülkelerinde de geçerliliği de olacak.

Merkezi Almanya’da bulunan RMI (Dr. Robert-Murjahn-Institut), aynı kulvarda faaliyet gösteren akredite bir kuruluş olup, uluslararası niteliğe RMI Türkiye ile kavuşacak.

* Jeotermik Sistem: Yer, büyük bir kütleye sahip olduğundan yeryüzüne ulaşan güneş enerjisinin hemen hemen yarısı jeokütlede yutulur ve depolanır. Toprak; kışın ısıtma sezonunda, dış havadan daha yüksek sıcaklıkta bir kaynak ve yazın soğutma sezonunda, havadan daha düşük bir sıcaklıkta bir kaynak olarak tüm yıl göreceli olarak sabit sıcaklıkta kalır. Isı pompalarının ihtiyacı olan ısı enerjisi, toprakta oluşturulan ısı değiştirgecinde dolaşan su tarafından ısı pompalarına taşınmaktadır. Isı değiştirgecinde dolaştırılan su ile kış döneminde topraktan ısı çekilmekte ve yaz döneminde toprağa ısı verilmektedir.

Toprak kaynaklı ısı pompaları enerji potansiyeli olarak hava yerine daha kararlı olan toprağı kullanmasıyla;

• Yaklaşık yıllık % 33 daha az enerji tüketilir.
• Aşırı yüksek veya düşük dış hava sıcaklıkları süresince ilave ısı gerekmez.
• Daha az soğutucu akışkan kullanılır.
• Tasarımı ve böylece bakımı daha basittir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları