21 Haziran 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ferit F. Şahenk, Davosta Konuştu
28 Ocak 2009 Çarşamba 17:38

Ferit F. Şahenk, Davos'ta Konuştu

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, Davos Zirvesi'nin ilk gününde Yeni Ekonomik Dönem başlıklı açılış oturumunda konuşmacı olarak yer aldı.

28 Ocak - 1 Şubat 2009 tarihlerinde İsviçre Davos"ta gerçekleşen ve Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum - WEF) Davos Zirvesi 2009 programı çerçevesinde WEF"in ilk ve tek Türk stratejik ortağı olan Doğuş Grubu"nu temsil eden Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, Yeni Ekonomik Dönem başlıklı oturumda dünya ekonomisinin bugün geldiği nokta hakkında değerlendirmelerde bulunarak, küresel kriz ortamından çıkış için çözüm önerilerini katılımcılarla paylaştı.

Ferit F. Şahenk, Davos"un açılış oturumunda yer aldı
2005 yılında WEF tarafından verilen Young Global Leader seçilen Doğuş Grubu"nun Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, 2009 Davos Zirvesi"nin açılış oturumunda konuşmacı oldu. Yeni Ekonomik Dönem başlığı altında Time Dergisi Editörü Michael J. Elliott"un yönettiği açılış oturumunda yer alan Ferit F. Şahenk"e Güney Afrika Ekonomi Bakanı Trevor Manuel, Dünya Bankası Başekonomisti Justin Yifu Lin, Morgan Stanley Asya Operasyonları Başkanı Stephen S. Roach, ve Japonya Ekonomiden Sorumlu Eski Devlet Bakanı ve Keio Üniversitesi Küresel Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Heizo Takenaka eşlik etti. 1929 yılında Amerika"da başlayarak 1930"lu yıllarda etkileri tüm dünyada hissedilen Büyük Buhran'la karşılaştırılan mevcut global ekonomik kriz, Ferit F. Şahenk"in de aralarında bulunduğu küresel liderler oturum süresince tartışıldı.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, Yeni Ekonomik Dönem oturumunda yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti: "Yeni ekonomik dönem gelişmiş ve gelişen ülkelerin işbirliği içerisinde çalışması ile kırılabilir. Geçtiğimiz son 10-15 yıl içinde globalleşme tüm dünyanın refah seviyesini olumlu yönde etkiledi, dolayısıyla gelecek dönemde de globalleşmenin sürdürülmesine önem verilmesi ve korumacı uygulamalardan kaçınılması herkesin yararına olacaktır.

Gelişmekte olan ülkelere daha fazla fon akışını sağlamak konusunda IMF gibi uluslararası kuruluşlara daha fazla iş düşmektedir. Bu kuruluşların yeni ekonomik dönemin ihtiyaçlarına göre reform edilmesi gerekmektedir. IMF ve IMF'den fon kullanan ülkeler bu fonların kamu sektöründen özel sektöre aktarılmasına imkân tanıyacak mekanizmaları geliştirmelidir."

Doğuş Grubu-Garanti Bankası geleneksel resepsiyonu 30 Ocak 2009 akşamı Audi Showroom"da gerçekleştirilecek.

Dünya Ekonomi Forumu, rekor sayıdaki devlet başkanının katılımı ile Kriz Sonrası Dünyanın Biçimlendirilmesi ana temasıyla toplandı. Global kriz sonrası ekonominin nasıl biçimlendirileceği hakkında görüşlerin tartışıldığı Forum"un ilk ve tek Türk stratejik ortağı olan Doğuş Grubu, zirvede bu yıl da her yıl olduğu gibi Doğuş Grubu-Garanti Bankası resepsiyonuyla Türkiye"yi temsil edecek. Resepsiyon 30 Ocak Cuma günü saat 18.00"de Audi Showroom"da gerçekleşecek.
(A1Haber)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları