19 Nisan 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fatih Koleji’nde Çocuk Üniversitesi
21 Haziran 2012 Perşembe 12:50

Fatih Koleji’nde Çocuk Üniversitesi

Fatih Koleji, Fatih Üniversitesi işbirliği ile 60 üstün zekalı çocuğa 15 günlük üniversite eğitimi veriyor. Yaş ortalamaları 9 olan çocuklar nanoteknoloji eğitimi alıyorlar.

Aralarında nanoteknolojiye giriş, astrospektroskopi, kromozom görüntüleme gibi derslerin bulunduğu fizik, kimya ve biyoloji bilim dallarında doçent öğretim görevlilerinden ders alan üstün zekalı ve yetenekli öğrenciler, iki hafta sürecek Çocuk Üniversitesi programı ile fen ve teknoloji derslerini daha detaylı bir şekilde öğrenecekler ve ilgi alanlarını keşfedecekler.

Fatih Koleji, Türkiye’de az sayıda okulda olan, doğuştan istisnai yeteneğe sahip, sanat ve liderlik kapasitesi olan Üstün Zekalı Çocuk Eğitimi’ni bir adım daha ileriye götürerek, bünyelerinde eğitim gören 60 Üstün Zekalı çocuğa 15 günlük Üniversite Eğitimi veriyor.

Fatih Üniversitesi işbirliği ile ilk defa Fatih Koleji tarafından gerçekleştirilen ‘Çocuk Üniversitesi’ etkinliği ile ilgili açıklama yapan Fatih Kolejleri Genel Müdürü Mehmet Kıcıroğlu, Fatih Eğitim Kurumları olarak öğrencilerimizi her zaman geleceğe en iyi şekilde hazırlamanın birinci görevleri olduğunu belirterek, ‘Üstün Zekalı çocukların sahip oldukları üstün özellikleri, iyi bir çevrede güçlü bir eğitim ile değerlendirildiği takdir de yıllar sonra toplumun karşısına birer dahi olarak çıktıklarını biliyoruz. Biz de tam da bu nedenle, geleceğin dahi çocuklarına 7 yıldır eğitim veriyoruz. Bu yıl bir ilki gerçekleştirerek bir de 15 günlük Çocuk Üniversitesi eğitimine başladık’ dedi.

Fatih Üniversitesi Hadımköy Kampüsü’nde 10.00 ile 16.00 saatleri arasında gerçekleşen eğitimde derslerin Fizik, Kimya ve Biyoloji dallarında üniversitenin saygın hocalarından Yrd. Doç. Dr. M. Burak Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Demirplak, Yrd. Doç. Dr. Lokman Alpsoy ve asistanları tarafından verildiğini söyleyen Kıcıroğlu, “Ayrıca İngilizce Dil Okulu, Atölye Etkinlikleri, Üretkenlik dersleri de veriliyor” açıklamasını yaptı. 

“Amacımız çocuklarımızın eğitimi için elimizden gelen her şeyin en iyisini yapmak” diyen Kıcıroğlu, Çocuk Üniversitesinin amacını ise şöyle anlattı;
“Çocuklarımız, dönem içerisinde İngilizce dersinde öğrendikleri bilgileri yabancı öğretmenler ile pekiştirici çalışmalar yapıyorlar bu sayede daha çok pratik yapma imkanı kazanmış oluyorlar. Atölye çalışmaları ile ise üretkenlikleri, düşünme becerileri, görsel algıları, dikkatleri, el-göz koordinasyonları, grup çalışmaları ile paylaşımcılıkları, gruba uyum sağlama becerileri, kendilerini ifade edebilmeleri, özgüvenleri, yardımlaşma ve arkadaşlık gibi duygu ve davranışları geliştirilmeyi hedefliyoruz. Çocuk üniversitesi ile öğrencilerimizin dönem içerisinde Fen ve Teknoloji dersinde öğrendikleri konuların akademisyenler tarafından daha detaylı bir şekilde anlatılması, ayrıca öğrenilen konuların laboratuar ortamında deneylerle pekiştirilmesini sağlıyoruz”.

Üstün Zekalı Çocukların Özellikleri:
Tanım: Doğal ve doğuştan istisnai yetenek. Yaratıcılık, sanat, liderlik kapasitesi veya özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek düzeyde motivasyon, performans ve görev sorumluluğu gösteren ve bu tür yeteneklerini geliştirmek için uygun imkanlara gereksinim duyan çocuklardır.

Bedensel, Düşünsel ve Sosyal Özellikleri;
-Grup olarak, beden yapıları ve sağlık durumları bakımından yaşıtlarına oranla üstündürler.
-Doğumda normal çocuklardan daha ağırdırlar.
-Boy ve ağırlık bakımından normal çocuk grubunun üstündedirler.
-Erken yürür ve erken konuşurlar.
-Ortalama ölüm yaşı daha yüksektir.
-Yaşıtlarına göre birçok alanda bilgi sahibi olma ve bunları unutmama
-İleri düzeyde anlayış kabiliyeti
-Alışılmadık seviyede farklı konularda ilgi ve merak duyma, birçok konuda bıktıracak düzeyde soru sorma
-Dili kullanma yeteneğinde ve kelime dağarcığında üstünlük
-Hızlı düşünme, sonuca çabuk ulaşma, hızlı ilerleme
-Sıra dışı, alışılmadık ve farklı ilişkileri görebilme kabiliyeti
-Liderlik, grup kurma, ekip oluşturma ve yönlendirme
-Sosyal problemleri doğru teşhis edebilme ve anlayabilme
-Arkadaşları arasında popülerdirler.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları