25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Facebooka E-Güven Çözümü
21 Şubat 2011 Pazartesi 15:50

Facebook'a E-Güven Çözümü

E-Güven'in Facebook uygulaması GerçeXiz sayesinde mobil imza teknolojisi kullanılarak sahte ve gerçek hesaplar ayırt edilebiliyor.

Son dönemde içlerinde Sinem Kobal ve Sibel Can gibi ünlü isimlerin de içinde olduğu birçok kullanıcının Facebook"ta kendi adlarına açılan hesaplar yüzünden sıkıntı yaşadığı, hatta bu sorunu çözmek için mahkemeye başvurmak zorunda kaldıkları biliniyor. Türkiye"nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olan e-Güven"in Facebook uygulaması GerçeXiz, bu soruna etkili bir çözüm sunuyor. GerçeXiz sayesinde başkaları tarafından kendi adlarına açılan Facebook hesapları yüzünden sıkıntı yaşayanlar rahat nefes alacak. Uygulamanın güvenli bilgi alışverişi yapmak isteyen tüm Facebook kullanıcılarının ilgisini çekeceği tahmin ediliyor.

Facebook profiline kişinin mobil imzasıyla giriş yapmasına olanak sağlayan GerçeXiz uygulaması, kişinin gerçek isim, soyadı, doğum tarihi gibi bilgilerinin gömülü olduğu mobil imza sertifikasıyla Facebook profil bilgilerini eşleştiriyor. Eğer uyumsuzluk bulunursa, kişiye profile giriş yapma imkânı vermiyor. Mobil imzasıyla kendi profilini imzalayan profil sahibi, aynı uygulamayı kullanan arkadaşlarının listesinde "güvenli" olarak işaretlenmiş oluyor. GerçeXiz uygulamasına, http://www.facebook.com/apps/application.php?id=32219934928&v=wall adresinden erişebiliyorsunuz.
GerçeXiz, e-Güven"in geliştirdiği ve bilgisayar ortamında yaratılmış her türlü dosyanın özetine nitelikli elektronik sertifika verme yetkisine sahip bir sunucudan aldığı zaman damgasını vuran bir sistem olan Tasdix"in bir uygulaması olarak çalışıyor. Tasdix, çalışmaları fikri ve sınaî mülkiyet kapsamında sayılabilecek kişiler ile ticari sırlarına ilişkin zaman bilgisi elde etmek isteyen herkes tarafından kullanılabiliyor.

Konuyla ilgili olarak E-Güven İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Ayşegül Tüzün şunları söylüyor: "Türkiye"de kurumların olduğu kadar bireylerin de sanal ortamdaki güvenliğinin sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Sosyal hayatın bir parçası olan ve Türkiye"de binlerce kullanıcısı olan Facebook"a, mobil imza ile giriş yapılmasını sağlayan Gerçexiz sayesinde kullanıcılar, Facebook"a her girdiklerinde yasal geçerliliğe sahip kendi kimlik bilgilerini de onaylamış oluyor. Gerçexiz"in Facebook"ta sahte hesaplar yüzünden güvenlik sorunu yaşayan birçok kişinin hayatını kolaylaştıracağına inanıyoruz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları