05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eyüboğlu Öğrencilerine Tubitak Ödülü
26 Mart 2012 Pazartesi 15:49

Eyüboğlu Öğrencilerine Tubitak Ödülü

Eyüboğlu öğrencileri, TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması’nda 3 bilimsel proje ile İstanbul Bölge Birincisi oldu

Eyüboğlu Eğitim Kurumları öğrencileri TÜBİTAK’ın düzenlediği 43. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Finallerinde 3 proje ile İstanbul Bölge Birincisi oldu. Eyüboğlu Eğitim Kurumları öğrencileri yüzlerce rakibini geride bırakarak, Biyoloji kategorisinde 2 proje, Bilgisayar kategorisinde ise 1 proje ile İstanbul Bölge Birinciliğine imza attı. Her kategoride tek proje Ankara'daki finallere katılmaya hak kazanırken, Eyüboğlu öğrencilerinin Biyoloji alanında 2 projeyle Türkiye Finallerine katılacak olması önemli bir başarı olarak değerlendirildi. Yarışmada Eyüboğlu öğrencileri Coğrafya projesi ile İstanbul Bölge İkincisi, Tarih projesi ile de İstanbul Bölge Üçüncüsü oldu.

Eyüboğlu Eğitim Kurumları, 7 proje ile katıldıkları İstanbul Bölge Finallerinde 320 proje arasından sıyrılarak 5 farklı proje ile derece elde etti. Projelerin değerlendirilmesinde; özgünlük ve yaratıcılık, kullanılan bilimsel yöntem, tutarlılık ve katkı, yararlılık (ekonomik, sosyal vb.), uygulanabilirlik ve kullanışlılık, kaynak taraması, özümseme ve hakimiyet, sonuç ve açıklık gibi kıstaslar göz önüne alındı.

İstanbul Bölge Birincisi olan öğrenciler, projeleri ile Mayıs ayında Ankara'da gerçekleştirilecek Türkiye Finallerinde Eyüboğlu Eğitim Kurumlarını temsil edecek.

PROJELER HAKKINDA:

BİLGİSAYAR Bölge Birincisi Türkiye Finalisti
Proje Adı:  IEEE 802.15.4 (ZIGBEE) Kablosuz İletişim Protokolü İle Geliştirilmiş Kontrollü Alışveriş Sistemi
Amaç: ZigBee olarak adlandırılan IEEE 802.15.4 Kablosuz İletişim Protokolünü incelemek, avantajlarını tespit etmek ve uygulama alanı geliştirmektir. Örnek uygulamada, günlük hayatımızın özellikle ekonomik boyutunu etkileyen alışverişlerimizde belirsizliği ortadan kaldırarak, kasaya varmadan alışveriş arabamızın toplam tutarını bilmemizi sağlayacak bir sistem geliştirilmiştir.

BİYOLOJİ Bölge Birincisi Türkiye Finalisti
Proje Adı:  Yapı Malzemelerinde Bitkilerin Gücü
Amaç: Bu projede, deprem kuşağında olan ülkemizdeki tarihi ve modern binaların onarılması veya sağlamlaştırılması için kullanılan harçların mukavemetinin artırılması amaçlandı. Proje çalışmasında, dişbudak ağacı (Fraxinus excelsior) yapraklarının suyu ve pirinç (Oryzasativa) tohumlarının içerdiği organik moleküllerin yapı malzemesine kattığı dayanım özellikleri test edilip, günümüz yapı malzemelerinde kullanılıp kullanılamayacağı araştırıldı.

BİYOLOJİ Bölge Birincisi Türkiye Finalisti
Proje Adı: Zeytin Karasuyu’nun Pestisit Olarak Değerlendirilmesi
Amaç:  Bu çalışmada zeytin karasuyunun, toprak zararlısı olarak en sık görülen nematod (Meloidogyne spp) zararlısı üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı.

COĞRAFYA Bölge İkincisi
Proje Adı: Gölge Boyu Ölçümüne Dayanan Enlem ve Tarih Endeksli Güneş Saati
Amaç: Projenin amacı gölge boyundan faydalanarak Dünya üzerinde herhangi bir konumdaki saati hesaplamaktır. Bu hesaplamaları yapabilmek ve düzeneği oluşturabilmek için coğrafya disiplinin yanında matematik ve astronomi disiplinleriyle ortak çalışıldı.

TARİH Bölge Üçüncüsü
Proje Adı: II. Dünya Savaşı’nın farklı ülkelerin ders kitaplarındaki anlatımlarının karşılaştırılması.
Amaç: Bu araştırmada,  tarihin objektif incelenmesi anlayışı ve gerekliliğinden yola çıkarak; farklı ülkelerdeki lise eğitiminde resmi tarihin nasıl işlendiği ve işleyişteki farklılıklar karşılaştırmalı olarak  ele alındı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları