18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Expo İzmir’e İEF Desteği
30 Temmuz 2007 Pazartesi 11:56

Expo İzmir’e İEF Desteği

İzmir Enternasyonal Fuarı ana konusunu sağlık olarak belirledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 76.sı gerçekleştirilecek olan Türkiye’nin ilk ve en uzun süreli uluslararası fuar organizasyonu olan İEF (İzmir Enternasyonal Fuarı) ve bu kapsamda yapılacak olan 3.Türkiye Acil Tıp Kongresi hakkında bilgi verdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı ile birlikte Ege Palas Oteli’nde düzenlenen basın toplantısına katılan Başkan Kocaoğlu, İEF’nin, Herkes için sağlık temasıyla aday olduğumuz EXPO 2015 için önemli bir sınav olacağını da belirtti. EXPO İzmir’in sağlık teması çerçevesinde, İzmir Enternasyonal Fuarı’nda bu yılki ana konuyu sağlık olarak belirlediklerini hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, fuar süresince 600’e yakın yerli ve yabancı doktorun katılacağı Uluslararası Acil Tıp Kongresi ile “Herkes İçin Sağlık Sempozyumu”na evsahipliği yapacaklarını açıkladı.

31 Ağustos - 9 Eylül 2007 arasında düzenlenecek olan İEF’ye 60 ülkenin katılımının beklendiği söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, fuarın onur konuğu ülkenin Ukrayna, onur konuğu ilin ise Çorum olacağını belirtti. Başkan Kocaoğlu, “İEF’nin kültür sanat boyutu Açıkhava Konserleri, Türkü Şenliği, Dünya Mutfakları Festivali, Sinema Burada Festivali, Şiirli Geceler, Basın, Hayat Edebiyat Söyleşileriyle dolu dolu geçmeye hazırlanıyor. Altyapı bakım ve onarım çalışmaları dolayısıyla 5 Ağustos 2007’den itibaren alanı araç trafiğini kapatacağız. Otopark inşaatının bulunduğu kazılı alan geçiş ve tahsise kapatılarak, inşaatın ortasında kalan ana arter caddenin düzenlenip, güvenlik şartları yerine getirilerek kullanıma açılacak. 76. İEF, 10 bin kişiye iş olanağı sağlayacak” dedi. İEF kapsamında düzenlenecek olan 3.Türkiye Acil Tıp Kongresi’nin ise iki bölümden oluşacağını ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Birinci bölümde 6-8 Eylül 2007 tarihleri arasında uluslararası çapta yurtdışından 20, Türkiye’den 40 bilim adamının konuşmacı olarak katılacağı bir uzmanlık kongresi düzenlenecek. 3-8 Eylül 2007 tarihlerinde de ‘Herkes için Sağlık Sempozyumu’ başlığıyla halka açık, ücretsiz bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek” dedi.

“İzmir’in kültür ve sanat altyapısını hazırlıyoruz”

Göreve geldiklerinden bu yana, İzmir kentinin layık olduğu fuarlar, kongreler ve seminerler kenti yapmak için kentin kültür sanat altyapısına önem verdiklerini belirten Başkan, bu çerçevede yaptıkları çalışmaları anlattı. Mevcut fuar alanının İzmir için yetersiz kalması dolayısıyla Gaziemir’de yeni bir fuar alanı oluşturmak için proje hazırladıklarını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, inşaata başlamak için gerekli kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti. Başkan, “Arazi sahipleriyle kamulaştırma nedeniyle açılan davalar devam ediyor. Biz inşaata başlamak için geç kalmamak adına kendileriyle görüşerek, dava sonucunda belirlenecek bedeli ödemek koşuluyla bize inşaat için izin vermelerini istedik. Görüşmeler son aşamada” dedi.

Fuarcılıkta bir patlama yaşanacağına inandığını söyleyen Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi ile Karşıyaka Belediyesi’nden Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis ettiği Mavişehir girişindeki Zübeyde Hanım Kültür Merkezi için çalışmalarımız devam ediyor. Yeni bağlanan ilçe ve beldelerde de çok amaçlı salonlar yapıyoruz. İzmir Limanı ile Turan arasındaki 3.İzmir’in planlaması da tamamlandı. Kenti ayağa kaldırmak, yatırımcıları kente çekmek için yoğun bir şekilde kentin kültür sanat altyapısını hazırlıyoruz”

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Emin Alıcı ise Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi’den her zaman destek gördüklerini ifade eden Alıcı, “Biz de ortak projelere gücümüz oranında katkı koyuyoruz. Büyükşehir Belediyesi’ni İEF’yi sadece bir eğlence fuarı olmaktan çıkarıp, ihtisas fuarlarının öne çıktığı dünya çapında bir fuar yaptığı için kutluyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları