11 Nisan 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EU-OSHA 2011 Fotoğraf Yarışması İkincilik Ödülü Türkiye’ye
23 Kasım 2011 Çarşamba 21:27

EU-OSHA 2011 Fotoğraf Yarışması İkincilik Ödülü Türkiye’ye

EU-OSHA, tüm Avrupa’da düzenlediği işyerinde sağlık ve güvenlik konulu fotoğraf yarışmasının ikincilik ödülü Büyü adlı fotoğrafı ile Türkiye’den İsa Kurt’un oldu.

Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (EU-OSHA)’nın iş yerinde sağlık ve güvenlik konusundaki bakış açılarını paylaşmaları amacıyla profesyonel ve amatör fotoğrafçılar için düzenlediği ikinci fotoğraf yarışmasına 36 Avrupa ülkesinden toplam 2.500 başvuru yapıldı. Dikiş dikmekte olan bir terzinin ellerini yakın planda gösteren fotoğraf, profesyonel fotoğrafçılar ile sağlık ve güvenlik uzmanlarından oluşan uluslararası bir jüri tarafından, risk önlemeyi en açık ve yalın haliyle gösterdiği için birinci seçildi.

Ödülleri veren EU-OSHA Direktörü Dr. Christa Sedlatschek: “Hiçbir şey, hayal gücünü canlandıran, duyguları harekete geçiren ve hem fotoğrafçıyı hem de izleyiciyi ilgilendiren bir fotoğraftan daha yüksek sesle konuşamaz” dedi. Yalnızca AB-27’de yılda 7 milyon kaza ve 20 milyon işle ilgili hastalık vakası gerçekleşmekte olup Avrupa çapındaki bu fotoğraf yarışması, Avrupa’da işyerinde sağlık ve güvenlik konusunda farkındalık yaratmaya yardımcı olarak, bizim Avrupa’yı daha güvenli, daha sağlıklı ve daha üretken bir yer haline getirme görevimizi desteklemektedir” dedi.

Jüri toplantısı, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uzmanı Peter Rimmer tarafından yönetildi ve kendisine üç profesyonel fotoğrafçının (İspanya’dan Mertxe Alarcón, Avrupa Fotoğrafçılar Federasyonu’Nun seçilmiş başkanı Jørgen Brandt ve ödüllü fotomuhabir Marco Di Lauro) yanı sıra deneyimli multimedya uzmanı Vincent Aubert-Jacquin eşlik etti.

Kazanan fotoğrafın sahibi Krzysztof Maksymowicz, “Bu fotoğrafı çekerken amacım herkese uyarlanabilecek, evrensel bir iş güvenliği görüntüsü yakalamaktı. Bu nedenle, elinde iğne ve unutulmaya yüz tutan bir araç olan yüksük tutan, dikiş diken bir kadının (terzi) fotoğrafını çekmek istedim” dedi.

İsa Kurt ise fotoğrafı hakkında şunları söyledi: “Bu fotoğrafı 2009’da İstanbul Tuzla tersanesinde çektim. Tersane işçileri en yüksek standartlarda güvenlik önlemleri gerektiren koşullarda uzun saatler çalışıyorlar. Bu fotoğraf da, içeri girmenin ve uygun açıyı yakalamanın benim için gerçekten güç olduğu koşullarda çekildi. Bu fotoğraf, kişi ve gemi, birey ve işi arasındaki ilişkiyi anlatan etkileyici bir ölçeği gösteriyor”.

Krzysztof Maksymowicz 3.000 € birincilik ödülü, Türkiye’den katılan İsa Kurt ‘Büyü’ isimli fotoğrafı ile 2.000 € ikincilik ödülü, Hırvatistan’dan katılan Saša Kosanović ise ‘Altın arayıcısı’ isimli fotoğrafı ile 1.000 € üçüncülük ödülü kazandı. İlk defa bu yıl, 21 yaşın altındaki en iyi başvuruyu yapan Polonyalı Paweł Ruda’ya, yaratıcı ve etkileyici ‘Soğuk Sandviç’ isimli fotoğrafı için 1.000 € tutarında ‘gençlik ödülü’ verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları