25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Etik Beyannamesi’ne CEO’lar İmza Attı
02 Mart 2012 Cuma 13:29

Etik Beyannamesi’ne CEO’lar İmza Attı

oluşturduğu Etik ve İtibar Derneği (TEİD) üyeleri, ortak değerlerinin somut ifadesi olan Etik Beyannamesi’ne, düzenlenen Etik Zirvesi sonrasında imza attı

Geniş bir sektörel yelpazede faaliyet gösteren yerli ve yabancı kuruluşların bir araya gelmesi ile kurulan Etik ve İtibar Derneği (TEİD), Türk iş dünyasına katkı sağlamaya devam ediyor. 
Bu misyon çerçevesinde 28 Şubat tarihinde, İş Dünyasında Yaşanan Paradigma Değişimi ve Etik Yönetimine Etkileri temalı Etik Zirvesi’ni düzenleyen TEİD, aynı gün Etik Beyannamesi imza törenini gerçekleştirdi.

Etkinliğin açılışında konuşan TEİD Başkanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı “İş etiği ilkelerini, yanlızca şirketleri ilgilendiren yatırımcı, girşimci ve düzenleyici-denetleyici otoriteler arasında oluşturulmaya çalışılan bir düzen olarak değil, düzgün işleyen serbest bir piyasa ekonomisini ve hatta, adil çağdaş demokratik bir toplumsal düzenin de gereği olarak görmeliyiz. Bu alandaki sürekli gelişim içinde mevzuat, gönüllü uyumla desteklenecek ve sonunda mutlaka içselleştirilecektir. Ancak gecikmenin de maliyeti yüksektir” dedi.

Etik Zirvesi’nde Yeni TTK Tartışıldı
European Business Ethics Network Başkanı Alejo Jose Sison Galsim ve Dünya Bankası Ülke Özel Sektör Koordinatörü Carlos Pinerua’nın da katıldığı Etik Zirvesi’nde Deloitte Türkiye, Ernst & Young, KPMG Türkiye ve Pricewaterhouse Coopers üst düzey yöneticileri yeni Türk Ticaret Kanunu’nu masaya yatırdı. 

European Business Ethics Network Başkanı Alejo Jose Sison Galsim insanların iş etiğinin önemimin farkında olduğuna dikkat çekerken kurumsal etik konusunun kolay olmadığının öncelikle yöneticiler ve müdürler de dahil tüm çalışanlara etik eğitimi verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Galsim, şirketlerin her düzeyinde bir etik programı olması gerektiğini vurguladı.

Dünya Bankası Ülke Özel Sektör Koordinatörü Carlos Pinerua ise güvenin olmadığı yerde hiç bir şekilde yatırımın olmadığını belirterek günümüzde güvenin vazgeçilmez olduğunu belirtti. Ayrıca Pinerua ”Hukukun üstünlüğü yatırım anlamında önemli hale geldi. Şirketlerin şeffaf olması şirketler açısından önemli” dedi.
Dört büyük denetim firmasının başkanları da yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yönetim kurullarına ne gibi sorumluluklar getirdiğini ve pay sahiplerinin haklarının nasıl korunacağını tartıştı.

Etik değerler için imza attılar
T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün özel mesajının okunduğu ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Özel Sektör Direktörü Henry Jackelen’ın da katıldığı törende TEİD Etik Beyannamesi, Türkiye’nin önde gelen kurumlarından toplam 47 CEO tarafından imzalandı.

Beyanname, iş etiği ilkeleri ve bunu yansıtan değerler etrafında toplanan kurum ve kişilerden oluşan TEİD üyelerinin ne yaptığını değil kim olduğunu belirlerken, üye olan şirketlerin dernek yönetiminin ötesinde kamuoyuna ve tüm paydaşlarına verdiği bir söz olarak konumlanıyor.

İdari yapılanmasını bu söze uygun olarak kurgulayacak, etik yönetimi ve mevzuata uyumu yazılı kültürlerinin temel taşı yapacak, bu duruşu da tüm ekonomik çevresine yansıtacak şirketleri bir araya getiren TEİD’in beyannamesi bu gayreti paylaşacak şirketler için bir davet niteliği taşıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları