18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Etik Barometre Araştırması
28 Ağustos 2007 Salı 10:21

Etik Barometre Araştırması

TEDMER, Etik Barometre Araştırması 2007 1. Dönem Raporunu açıkladı.

Türkiye Etik Değerler Merkezi, (TEDMER), Türk işgücünün iş etiğine yaklaşımı ve genelde kurumsal etik uygulamalarının etkinliğini tespit etmek amacıyla Etik Barometre Araştırması 2007 1. Dönem Raporunu açıkladı.

Çalışma kapsamında İSO 500 ve ERA Research ve Tedmer’in sağladığı diğer listelerdeki şirketlerin üst düzey yöneticileri (CEO, Genel Müdür, Yönetim Kurulu Başkanı, Üyesi, Genel Müdür Yardımcısı vb.), Kurumsal İletişim, İnsan Kaynakları ve Pazarlama bölümleri yöneticileri ile görüşüldü. Sorular Era Research ve TEDMER işbirliği ile hazırlandı.

Online anket uygulamasının yapıldığı 84 kişiden %78,6’ı Türkiye’de iş etiğinin tartışılmasının erken olduğunu düşünürken %49,4’ı Türk iş dünyasının etik olduğunu düşünüyor. Avrupa Birliği'ne uyum sürecinin iş etiğinin gelişimini olumlu yönde etkileyeceğine inananların oranı % 90,5, iş etiğine uymanın firmaların karlılık durumunu uzun vadede olumlu etkileyeceğini düşünenlerin oranı ise % 96,4.

Araştırmanın bir başka çarpıcı sonucu ise etik konusunda en fazla yol kat etmiş sektörler olarak bankacılık ve finans % 63,0 oranla ilk sırada yer alırken inşaat ve tekstil gibi sektörlerde bu oranın % 1,2’lerde kalması.

Öte yandan etik konusunda yerli ve yabancı firmaların karşılaştırılmasında yabancı firmaları daha ileri noktada bulanların oranı % 81,3’lerde yer alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları