02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esetten Şubat Ayı Dünya Tehdit Raporu
19 Mart 2012 Pazartesi 13:40

Eset'ten Şubat Ayı Dünya Tehdit Raporu

Şubat ayı Dünya Tehdit Raporu’na göre, son bir ayda web sitelerinde ödül vaad ederek, kullanıcıları dolandıran uygulamalarda büyük artış meydana geldi.

Siber tehditlere karşı proaktif koruma lideri ESET’in bulut-tabanlı zararlı yazılım raporlama sistemi Live Grid‘e göre HTML/Fraud.BG olarak nitelendirilen kategori, %1.64’lik bulaşma oranı ile tehditler dünyasına ilk 10’dan giriş yaptı ve 5. sırada yerini aldı. Dolandırıcılık çeşitlemelerinden olan HTML/Fraud kategorisi, dolandırıcılık-sahtekarlık içeren web sitelerinde tespit edildi. Bu zararlı uygulama ile ilgili bilgi veren ESET Malware Araştırmacısı Robert Lipovsky, “Özellikle anket veya kayıt formu doldurduktan sonra birşeyler kazanma şansı sunan web sitelerinde bu virüse rastlanmaktadır. Tabii ki, kurbanlar ödül kazanmamaktadır. Kişisel bilgilerinizi verdiğiniz bu kişilerden gelecek olan, truva atları içeren SMS ve e-postalara karşı da hazırlıklı olmalısınız. HTML/Fraud.BG, dağıtım vektörü olarak klasik e-posta spam’ini kullanmaktadır” açıklamasını yaptı. Siber suçlular, bu sayede kullanıcıların olabildiğince çok ve hassas bilgilerine ulaşarak, bunları paraya dönüştürmeye çalışıyor.

Listenin ilk iki sırası

ESET Dünya Tehdit Raporu‘nun ilk sırasında ise geçen ay olduğu giibi yine HTML/ScrInject.B adlı zararlı yazılım bulunuyor. Global olarak %3.93‘lük bulaşma oranına sahip olan HTML/Scrlnject.B, HTML web sayfalarının karmaşık kaynak kodlarının bulunduğu komut dosyalarında yer alma veya kötü amaçlı yazılımları otomatik olarak indirme, bu sitelere yönlendirme gibi etkileri içeriyor. İkinci sırada ise %3.77‘lik bulaşma oranıyla INF/Autorun bulunuyor. INF/Autorun, genellikle USB flash disk ve benzeri cihazların otomatik olarak çalışarak, bilgisayara virüs bulaştırmasını tanımlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları