02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ESETten Solucan Uyarısı
18 Şubat 2011 Cuma 11:30

ESET'ten Solucan Uyarısı

ESET'in yayınladığı Ocak ayı Dünya Tehdit Raporu'na göre yeniden Win32/Conficker adlı solucan solucan birinci sırada.

ESET"in analizerine göre 2011 yılı Ocak ayında tüm dünyada en yüksek karşılaşılan tehdit %5.38 ile yeniden Win32/Conficker adlı solucan (worm) türü oldu. Son iki yıldır en yüksek tehdit olan Conficker, geçen yılın ortalarında yerini USB"lerden gelen tehditlere bırakmıştı. Conficker, işletim sisteminde bulduğu açık sayesinde geçerli kullanıcı bilgilerine ihtiyaç duymadan sisteme sızıyor.

Dünyanın en çok kullanılan antivirüs programlarından NOD32"yi geliştiren yazılım kuruluşu ESET, bilgisayarlara yönelik yeni yılın ilk Dünya Tehdit Raporu"nu yayınladı. Ocak ayında yeniden birinciliğe oturan solucan türü Conficker, 2009"da ve 2010"un ilk altı ayı boyuna zararlı yazılımlar arasında dünyada en yüksek tehdit olma özelliğini kimseye bırakmamıştı. 2011"e yine en yüksek tehdit olarak giren Conficker, işletim sisteminde bulduğu açık sayesinde geçerli kullanıcı bilgilerine ihtiyaç duymadan sisteme girebiliyor. Conficker bir bilgisayarda çalıştırıldığında, Windows Otomatik Güncelleştirmeler, Windows Güvenlik Merkezi, Windows Defender ve Windows Hata Raporlama gibi sistem hizmetlerini devre dışı bırakıyor. Daha sonra virüs, ek bir yazılım indirip kişisel bilgilere kötü amaçlı kişiler tarafından ulaşılmasını sağlıyor.

Nasıl korunmalı?
ESET, Conficker gibi tehditlerden korumak için sistem yamalarını güncel tutmak, Autorun yani "otomatik çalıştır" özelliğini devre dışı bırakmak ve paylaşılan klasörleri sınırlamak gibi bazı basit önlemler ile koruma sağlanabileceğini aktarıyor. ESET ayrıca NOD32 Antivirus 3.0 ve üstü sürümlerin bu virüsü tespit edip temizleyebildiklerini de bildiriyor.

İkinci ve üçünçü
En yüksek tehditler arasında Ocak ayının ikincisi ise % 5.30 oranıyla INF/Autorun oldu. Bu tehdit çok revaçta olan USB Flash Disk gibi çıkarılabilir aletlerden geliyor. INF/Autorun olarak tanımlanan ve kendilerini bu tür ürünlere kopyalayan zararlı yazılımlar, bilgisayarın otomatik olarak devreye girmesi nedeniyle bir anda sisteme yayılabiliyor. Win32/PSW.OnLineGames ise % 2.17"lik oran ile üçüncü sırada. Çevrimiçi oyunlardan bulaşabilen bu tip truva atları, klavye hareketlerini kaydedebiliyor ve oyuncuya ait özel bilgileri toplamak amacı ile kullanılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları