04 Ağustos 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ESETten Kara Şapkalı Tehdit Uyarısı
18 Nisan 2011 Pazartesi 14:04

ESET'ten Kara Şapkalı Tehdit Uyarısı

Eset, Japonya'daki felaketin, siber suçlular tarafından istismar edildiğini, Kara Şapkalı arama motoru optimizasyonuna dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

Siber suçlular, Japonya"da 11 Mart tarihinde gerçekleşen deprem ve tsunami felaketini, yasadışı gelir elde etmek amacıyla kullanıyor. ESET, hackerlerin kara şapkalı arama motoru optimizasyonu yaparak, deprem ya da tsunami gibi terimleri arama motorlarına yazan internet kullanıcılarını, sahte ya da virüslü web sitelerine yönlendirdiklerini tespit etti.

Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET, Japonya"da meydana gelen felaketin, sosyal mühendislik kandırmacası olarak sanal dünyada yoğunlaşarak kullanıldığını belirledi. ESET, siber suçluların kara şapkalı arama motoru optimizasyonu yaptığını duyurdu.

Kara Şapkalı Arama Motoru Optimizasyonu:
BlackHat SEO yani Kara Şapkalı Arama Motoru Optimizasyonu, internette arama motorları üzerinden gerçekleştirilen arama sonuçlarının manipüle edilmesini tanımlıyor. İndeks zehirlemesi olarak da adlandırılan bu tehditte, kullanıcılar zararlı ya da sahte web sitelerine yönelendirilerek aldatılıyor.

ESET uzmanları, zararlı yazılımlardan korunmak için şu tavsiyelerde bulundu:
-Sosyal medyada gördüğünüz ya da e-postanıza gelen "şok şok" ya da "şok eden video" gibi bağlantılara tıklamaktan kaçının.
-Güvenilmeyen haber sitelerinde gezinmeyin. Bilmediğiniz sitelere yönlendiren bağlantılara tıklamayın.
-Bilinmeyen yardım vakıflarına ve fonlara asla para göndermeyin.
-Güncel bir antivirüs yazılımı kullanın.

Mart ayında yine USB"den gelen tehditler önde
Öte yandan ESET"in zararlı yazılım toplama sistemi ThreatSense.Net tarafından derlenen istatistiksel verilere göre INF/Autorun virüsleri, %5,79 ile Şubat ayında olduğu gibi Mart ayında da en yaygın tehdit olarak başı çekiyor. INF/Autorun, genellikle USB belleklerde bulunan ve otomatik olarak çalıştırılması gereken dosyalarda yer alan zararlı yazılımları tanımlıyor.

En yaygın tehditler arasında ikinci sırada yer alan "-Win32/Conficker ise (%4.29) Windows işletim sisteminde bulunan bazı açıkları istismar ederek sistemlere bulaşan bir solucan türü. Üçüncü sıradaki Win32/PSW.OnLineGames ise özellikle online oyuncuları hedefleyen ve oltalama amacı ile kullanılan bir truva atı türevi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları