07 Mayıs 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ESET’ten Flame Açıklaması
06 Haziran 2012 Çarşamba 14:45

ESET’ten Flame Açıklaması

ESET Kıdemli Güvenlik Uzmanı Stephen Cobb, Flame adlı casus yazılımın şu aşamada internet yoluyla bulaşmadığını söyledi.

ESET Kıdemli Güvenlik Uzmanı Stephen Cobb, geçtiğimiz haftalarda çeşitli Ortadoğu ülkelerinde ortaya çıkan “Flame“ (Alev) adlı casus yazılımın şu aşamada internet yoluyla bulaşmadığını söyledi. USB flash diskler gibi çıkarılabilir aygıtlar yoluyla yayılan bu virüsten, güncel anitivirüs yazılımlarıyla çok rahat korunulabileceğini belirtti.

Gecen haftalarda özellikle çeşitli Ortadoğu ülkelerinde ortaya çıkan ve casus amaçlı olduğu belirtilen “Flame“ (Alev) adlı zararlı yazılım tüm dünyada büyük yankı yarattı. Başta İran olmak üzere çeşitli ülkelerdeki enerjı tesislerinden bilgi toplamayı amaçladığı belirtilen Flame ile ilgili haberler,  pek çok kişi ve kurumda tedirginliğe neden oldu. Konuyu değerlendiren ESET Kıdemli Güvenlik Uzmanı Stephen Cobb, ESET tarafından "Win32/Flamer.A" adıyla etiketlenen bu zararlı yazılımla ilgili bazı konuların doğru bilinmesi gerektiğine dikkat çekti.

“Eğer bir Ortadoğu hükümeti için silah araştırmaları üzerine resmi olarak çalışan biri değilseniz, Flame’in olası hedefi değilsiniz“ bilgisini paylaşan Stephen Cobb, şunları söyledi: “Şu anki haliyle Flame, ülkeden ülkeye yayılan, internet üzerinde bulunan bir zararlı değildir. Outlook’ta Gelen Kutusu’nda bulunan herhangi bir e-postanın ekinde bulunması da olası bir durum değildir. Bu zararlı yazılımın USB flash diskler yoluyla bulaşmış olma olasılığı oldukça fazla. Ancak eğer iyi bir antivirüs kullanıyorsanız, Flame zararlısından korunabilirsiniz. Büyük antivirüs kuruluşları, veritabanlarını Flame ve diğer türevlerinin algılanması için hızlıca güncellediler.“

Basit önlemlerle güvenlik açıklarının %90’ı önlenebilir
Kurumların özellikle uç nokta güvenliğini sağlaması gerektiğini aktaran ESET Kıdemli Güvenlik Uzmanı Stephen Cobb, “Yapılan araştırmalar güvenlik açıklarının %90’ının basit, ucuz ve ara tedbirlerle önlenebileceği ortaya koyuyor. Öncelikle USB flash sürücülerinden gelen zararlı yazılımları önlemek için cihaz kontrolleri yapılmalı, antivirüs ürünleri ise güncel tutulmalıdır“ diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları