18 Nisan 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ESETten Fbphotofake Uyarısı
23 Şubat 2011 Çarşamba 16:40

ESET'ten Fbphotofake Uyarısı

Proaktif koruma lideri ESET, Facebook'un son günlerde Win32/Yimfoca.AA ve Win32/Fbphotofake gibi bazı solucanların tehditi altında olduğu uyarısını yaptı.

ESET Araştırma Uzmanı David Harley"ye göre Yimfoca, Facebook chat uygulaması aracılığı ile saldıran bir solucan türevi. Fbphotofake ise spam Facebook mesajları aracılığı ile yayılan bir tür sosyal mühendislik zararlısı.

Facebook kullanıcıları son günlerde Win32/Yimfoca.AA ve Win32/Fbphotofake gibi bir takım solucanların tehtidi altında. Özellikle Win32/Yimfoca.AA, son birkaç haftadır dünya tehdit listesinde ilk on içerisinde yer alıyor. ESET"in kıdemli araştırma uzmanlarından David Harley, Yimfoca"nın uzaktan kontrol edilebildiğini, Skype, MSN ya da Yahoo Messenger gibi diğer anında mesajlaşma yazılımları aracılığı ile de yayılabildiğini ve diğer başka zararlı yazılımları da indirebildiğini ekledi. Fbphotofake solucanı ise çoğunlukla Facebook spam mesajlar üretiyor. Kullanıcıların dikkatli olması ve şüpheli eklentiler içeren mesajları hiç açmamaları ve bilmedikleri bağlantılara tıklamamaları önerilir.

Nijerya kaynaklı spamlar
ESET Malware Araştırmacısı David Harley, Facebook mesaj sistemininin son günlerde Nijerya kökenli aldatmaya yönelik spam mesajlarla dolu olduğunun altını çizdi ve kullanıcılara mesajı gönderen kişinin kimliğinden emin olmadıkça açmamalarını tavsiye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları