17 Eylül 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ESET Mayıs Ayı Dünya Tehdit Raporu
20 Haziran 2012 Çarşamba 15:30

ESET Mayıs Ayı Dünya Tehdit Raporu

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in analizlerine göre USB Flash Diskler aracılığıyla bulaşan virüsler, dört aylık bir aradan sonra Mayıs ayında yeniden dünya tehdit liderliğine oturdu.

2012 Ocak ayından bu yana tehdit şampiyonu olan ve kullanıcıları sahte linklere yönlendiren HTML/Scrinject.B virüsü ikinci sıraya düştü.

ESET’in bulut tabanlı zararlı yazılım istatistik sistemi ESET Live Grid verilerine göre Mayıs ayında tüm dünyada en yüksek karşılaşılan tehdit, USB Flash Disk gibi çıkarılabilir aletler yoluyla bulaşan virüsler oldu. Bu tür virüsler, bir süre için popülaritesini kaybetmiş, güvenilir olarak bilinen web sitelere yerleşerek,  kullanıcıyı sahte linklere yönlendiren HTML/ScrInject.B virüsü, dört ay boyunca dünya tehdit liderliğini sürdürmüştü.

USB belleklerin çok kullanışlı ve popüler olması, virüs yazarlarının da bu yöndeki iştahını yeniden kabarttı. Buna göre Mayıs ayında USB’ler yoluyla bulaşan zararlı yazılımları tanımlayan INF/Autorun virüsü yüzde 6.36 oranıyla birinci, HTML/Iframe.B zararlısı %4.84 ile ikinci sıraya, HTML/ScrInject.B virüsü ise yüzde 4.09’luk görülme oranı ile üçüncü sıraya yerleşti.

Nasıl korunmalı?
ESET uzmanları, bu tür tehditlerden korunmak için sistem yamalarını güncel tutmayı, Autorun yani otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırakmayı ve güncel bir antivirus yazılımı kullanmayı öneriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları