05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ernst & Youngdan Barometer Raporu
21 Kasım 2011 Pazartesi 17:05

Ernst & Young'dan Barometer Raporu

Türk şirketleri, önümüzdeki 2 yıl içinde olumlu bir ortam bekliyor...

Ernst & Young Kurumsal Finansman Bölümü tarafından global olarak 6 ayda bir yapılan ve üst düzey yöneticilerin birleşme ve satın alma işlem öngörülerini konu alan Capital Confidence Barometer (Sermaye Özgüven Barometresi) Raporu yeni dönem sonuçları açıklandı. 51 ülkede üst düzey 1,000 yönetici ile yapılan, Türkiye’den de 33 şirketin katıldığı araştırma sonuçlarına göre, olumlu öngörülerde bulunanların oranının gelişmekte olan ülkelerde daha fazla olduğu görülüyor. Küresel ekonominin mevcut durumu koruyacağını ya da daha iyiye gideceğini düşünenlerin oranı global araştırmada %62 iken, Türkiye’de bu oran %70. Yöneticilerin kendi yerel ekonomilerine duydukları güvene gelince, global araştırmada stabil ya da olumlu beklentileri olanlar %71 iken, Türkiye’de bu oran %91’e çıkıyor.

 

Dünya çapında ise 40’dan fazla endüstriden 700 CEO, CFO ve üst düzey yöneticilerin dahil olduğu araştırma, global çapta birleşme ve satın alma işlemleri konusundaki yaklaşımın yanı sıra, piyasa, ekonomi ve bölge özelindeki beklentileri de ortaya koyarak, fırsat arayışlarını değerlendiriyor. Ekonomideki dalgalanmalara ve küresel pazar çalkantılarına rağmen, önümüzdeki 12 ay için, önde gelen uluslararası firmaların yüzde 44’ü mevcut durumu muhafaza etmeye odaklanmışken,yüzde 49’unun gözünü büyümeye diktiğini ve sadece %6’sının ayakta kalmaya çabaladığını ortaya çıkaran araştırmanın bu sonuçları, 6 ay öncesine göre daha olumlu bir beklentiyi ortaya koyuyor.

Türk şirketler yeni marka edinme peşinde...

Ağırlıklı olarak tüketim ürünleri, inşaat ve perakende gibi tüketicinin nabzını tutan sektörlerden şirketlerle yapılan araştırmaya katılan Türk yöneticiler ana odaklarının %49 ile organik büyüme olduğunu ortaya koysa da, %61’i gelecek 12 ayda şirket satın alabileceğini belirtiyor. Satın almada ana amaçlar ise karlılığı artırmak, maliyetleri düşürmek ve yeni markalar edinmek. Şirketlerin %41’inin yeni satın almalar öngördüğü global araştırmada ise, satın almaların temel amacı %35 ile yeni pazarlar edinmek olarak ortaya çıkıyor.

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Ernst & Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler ve Birleşme ve Satın Alma İşlemlerinden sorumlu direktör Senem Başyurt ise araştırma ile ilgili yorumlarında şunları söylediler;

“Krize rağmen hem global hem Türkiye birleşme ve satın alma pazarının gelecek için olumlu hedefleri var. Araştırmada ortaya çıkan bir diğer önemli nokta, Türk şirketlerinin ‘yeni marka edinme’ hedeflerinin ağırlıkta olduğu. Yeni pazarlara gözünü diken Türkiye piyasası Avrupalı ve Asyalı markaların peşinden gitmeye niyetli. Dolayısıyla, satın alma işlemlerinin bu alana kayacağının sinyalleri açıkça görülüyor.”

Türk şirketlerinin yüzde 74’ü Asya ülkelerine yatırımı amaçlıyor

Araştırma sırasında, yatırım yapılması hedeflenen öncelikli ülkeler sorulduğunda Türk yöneticilerin yaklaşık yüzde 74’ü Asya ülkelerini işaret ediyor. Bunları sırasıyla yüzde 47 ile Batı Avrupa Ülkeleri ve yüzde 16’lık oranla Doğu Avrupa Ülkeleri izliyor. Türk şirketlerini, başka ülke pazarlarında şirket alımına iten en önemli neden yüzde  29 ile, maliyeti düşürmek ve karlılığı artırmak.

Belirsizlik olan pazarlarda kurumsal güven sürprizi!

Yerel ekonomilerinin geliştiğine inanan diğer gelişmekte olan ülkeler arasında Brezilya yüzde 89  ile ilk sırada yer alıyor. Onu takip eden olumlu bakışa sahip ülkeler ise şöyle sıralanıyor; Çin (yüzde 86), Hindistan (yüzde 82) ve Asya Ülkeleri (yüzde 81). Konu global ekonomi olduğunda ise genel bir gelecek korkusunun sürdüğü göze çarpıyor. Örneğin, yerel ekonomi konusunda daha umutlu olan Brezilyalı yöneticilerin sadece yüzde 54’ü küresel ekonominin büyüyeceğini düşünüyor. Gelişmiş ülkeler arasında ise beklentilerin en olumlu olduğu ülke Almanya’da yerel ekonomiye güvenereyüzde 94 ile tüm dünyadaki en yüksek rakam olurken, global ekonominin stabil kalacağı ya da daha iyiye gideceği yönündeki öngörü yüzde 84 olarak belirlenmiş. Fransızlar ise global ekonominin gelişeceğine  yerel ekonomilerinden daha olumlu bakıyor (global yüzde 70, yerel yüzde 62).

Gelişmekte olan ülkelere yatırım trendi...

Araştırmaya göre yatırım için en cazip ülkeler Çin, Hindistan, Brezilya, ABD ve Avustralya olarak sıralanıyor. BRIC ülkeleri dışında kalan Malezya, Meksika Kolombiya, Arjantin ve Güney Afrika ise yatırım için en popüler 5 ülke olarak öne çıkıyor. Yöneticilerin bir kısmı tarafından bu ülkelerle adı anılan bir ülke de Türkiye.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları