23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ernst & Young dan 2011 CFO Raporu
29 Mart 2011 Salı 17:36

Ernst & Young dan 2011 CFO Raporu

Ernst & Young'ın raporuna göre, CFO pozisyonuna adaylarını planlı bir şekilde hazırlayan şirketler, daha başarılı performans sergiliyor.

Ernst & Young'ın Finansçının Güçlü Yönleri - Finans Liderliğinin Geleceği (Finance Forte - The Future Of Finance Leadership) başlığı altında yeni yayınlanan raporuna göre, CFO'ların (Mali İşlerden Sorumlu Başkan) ve şirket yönetimlerinin yetenek geliştirme ve yedekleme planlarını sistematik bir yaklaşımla uygulamaları halinde, şirket performansının yükseldiğini ortaya koyuyor. Anket, halen sistematik bir yaklaşım benimsemiş olan şirket sayısı azınlıkta olmakla birlikte, performans karşılaştırmaları arasında ciddi farklar olduğunu gösteriyor. Ernst & Young"ın Finansçının Güçlü Yönleri-Finans Liderliğinin Geleceği (Finance Forte) başlıklı yeni yayınlanan raporuna göre, CFO pozisyonuna adaylarını planlı bir şekilde hazırlayan şirketler çok daha başarılı bir performans sergiliyor.

Raporun dayanağı olan anket; Avrupa, Ortadoğu, Hindistan ve Afrika'da 530'un üzerinde CFO ve onlara doğrudan rapor edenlerin görüşleri alınarak, Reed Elsevier, UBS ve Unilever gibi bazı şirketlerin CFO'larıyla, uzman akademisyenlerle ve yönetici arama firmalarının uzmanlarıyla kapsamlı olarak gerçekleştirilen mülakat sonuçlarını içeriyor.

Anket çalışmasının, lider şirketlerin ileriyi düşünerek CFO'ların gelişimini planlı bir yaklaşımla ele aldıklarını gösterdiğine dikkat çeken Ernst & Young'ın Britanya ve İrlanda CFO Programı Başkanı Les Clifford, yaptığı değerlendirmede "2008'deki finans krizinin ardından, finans piyasalarında dalgalanmaların artması, regülasyon değişiklikleri, globalleşme ve gelişmekte olan piyasaların güçlenmesi gibi konularda çözüm geliştirilmesi amacıyla, finans biriminin ve özellikle CFO'nun büyüme ve stratejik konulardaki liderlik rolü çok genişledi. Eğer CFO'ların gelişimi şansa bırakılırsa, bu sorunlara çözüm geliştirme imkânı bulunamayarak şirketlerin geleceği risk altına girebilecektir." diyor.

Ernst & Young"ın Finansçının Güçlü Yönleri - Finans Liderliğinin Geleceği (Finance Forte) başlıklı raporun bir başka çarpıcı sonucu ise global krizin ağırlığını hissettirdiği son bir yıl içinde satış gelirlerini yüzde 5'in üzerinde artıran şirketlerde genelde potansiyel CFO adayları önceden belirlediğini göstermesi. Ancak, Grup CFO'sunun yerine geçecek bir veya daha çok aday belirlemiş olan şirketlerin oranı yüzde 28'de kalıyor. Başarılı bir performans sergileyen şirketlerin genelde kurum içinden atama yapması da sistematik bir yedekleme planının olması gerektiğine işaret ediyor. Çalışma kapsamında Fortune 500 listesinde yer alan 100 EMEIA şirketindeki Grup CFO'larının listesi ayrıca incelenerek, çoğunluğun kurum içinden geldiği görülmüş. CFO pozisyonuna hazırlama konusunda kurumlar önemli bir rol üstlenirken, mevcut Grup CFO'su ve CFO'luğa talip olanlar ortak sorumluluk taşıyorlar.

Ankete katılan yöneticiler, CFO adaylarının gerekli donanımı ve deneyimi kazanmak için daha çok çaba göstermeleri gerektiği görüşünde. Ankete katılan profesyonel finansçıların yüzde 73'ü halen şirketlerinde bu pozisyona uygun kapasiteye sahip çok az kişinin bulunduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, lider CFO aslında yetenek açısından bir sıkıntı olmadığını, ancak bu üst düzey pozisyon için gerekli olan donanımı kazandıracak fırsatların yetersiz olduğunu belirtiyor. Bu çalışmaya göre, CFO adaylarının göreve iyi hazırlanmaları için 9 temel konuda yetkinliklerini geliştirmeleri gerekiyor. En önemli 3 konu ise: finans konularında derinlemesine deneyim, ortak hizmet merkezi kurulması ve yönetimde deneyim ve özellikle gelişmekte olan piyasalarda uluslararası deneyim olarak belirlenmiş.

Clifford konuya ilişkin açıklamalarını şöyle sürdürüyor: "En önemlisi, çok çeşitli alanlarda finans deneyimi kazanmak ve genel merkezdeki, temel finans fonksiyonlardaki ve dışarıda iş dünyasındaki roller arasında doğru dengeyi kurmak… CFO'luğa talip olanlar maliyeden vergiye ve yatırımcı ilişkilerine kadar finansın her dalında görev yaparak kariyer oluşturmaya uğraşmamalılar. Aksine, öncelikli olarak genel merkezdeki rol için gerekli yetkinliklerin geliştirilmesi gerektiği ve daha sonra örneğin bölümde veya operasyonda görev almak daha ön plana çıkıyor."

Anket sonuçları Clifford"u doğrular nitelikte. Ankete katılan CFO'ların yüzde 67'sine göre, CFO adayları arasında direkt ticari deneyimi olanlar, tüm kariyerlerini finansın çeşitli dallarında uzmanlaşarak geçirenlere kıyasla daha avantajlı bir konumda olacaklarını gösteriyor. Bununla birlikte, şirketlerinde finansçılara bu donanımı kazandıracak imkânların sağlandığını belirten katılımcıların oranı ise yüzde 50'yi ancak geçmekte.

Yapılan anket kapsamında grup CFO'luğuna talip olanların sadece yüzde 32'sinin ortak hizmet merkezleriyle bağlantılı liderlik deneyimine sahip olduğu saptanmış. Genel olarak finansal süreçlerde dönüşüm sağlamak amacıyla benimsenen ortak hizmet merkezi uygulamaları, finansçıların iş ortağı rollerine odaklanmalarını sağlıyor. Ancak bu uygulamanın uzun vadede CFO yedekleme planlaması üzerinde görünmeyen etkileri bulunuyor. İşlemsel süreçlerin merkezileştirmesi veya dış kaynaklardan sağlanmasının temel finansal becerilerde deneyim kazanılmasını engelleyebileceği ifade ediliyor Ayrıca, bir ortak hizmet merkezinin kurulması ve yönetiminde kazanılan proje deneyimi üst düzey finans yöneticilerinin temel yetkinliklerinden biri haline geliyor.

Ankete katılanların çoğunluğu (%56) gelecekteki finans liderlerinin uluslararası deneyim kazanmaları gerektiği görüşünde birleşiyor. Raporda, hızlı büyüyen piyasalar hem büyümenin kaynağı, hem de ortak hizmet merkezi destinasyonu oldukları için CFO adaylarının dış ülkelerdeki farklı iş ortamlarını öğrenmesi açısından önem kazanıyor. Bu amaçla, şirketlerde belirli bir sistem dahilinde hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan piyasalarda görev yapılmasını sağlayacak kariyer planları devreye alınması gerektiği vurgulanıyor.

Ernst & Young et Associés Şirket Ortağı Alain Perroux"un ise Ernst & Young"ın Finansçının Güçlü Yönleri - Finans Liderliğinin Geleceği (Finance Forte) rapora ilişkin şunları söylüyor; "Bir aday şirketin hangi bölümünden gelirse gelsin, bu üst düzey pozisyona yükselmek çok büyük bir sıçramadır. Adaylar doğru paydaşlarla ilişkilerini geliştirmeli, ticari ve stratejik konularda yaygın deneyim kazanmalı ve farklı uzmanlık alanlarında ekipleri nasıl oluşturacaklarını ve yöneteceklerini öğrenmelidir."

Ankete katılan CFO'ların yüzde 80'i potansiyel CFO'ların yetiştirilmesinde rolü olduğunu ve birçoğu da bu konuda üzerinde değerlendirilmeye tabi tutulduğunu ifade ediyor. Ancak, Grup CFO'larının çoğu genelde plansız bir yaklaşım sergiliyor. Oysa onlara doğrudan rapor edenler mentorluğun çok daha planlı bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyor. Bu rapor hazırlanırken mülakat yapılan lider CFO'lar da adayların geliştirilmesi için planlı bir yaklaşımın gerekli olduğunu belirtmiş. Şirket performansında başarının CFO'nun planlı bir şekilde yetiştirilmesiyle bağlantılı olduğu ve CFO rolünün kurum stratejisi ve şirketin büyümesi için giderek daha önemli olduğu düşünülürse, yaklaşımların farklı olması gelecekteki büyümeyi ve yeni ekonomik sorunlara çözüm geliştirmeyi engelleyebilecektir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları